Спортивна гімнастика: ЧС-2023
Спортивна гімнастика: ЧС-2023

Міжнародна федерація гімнастики затвердила критерії нейтралітету для спортсменів з Росії та Білорусі

Збірна ОКР з художньої гімнастики на Олімпіаді-2020. Фото: AP Phots

Гімнасти двох країн зможуть повернутися до індивідуальних змагань від початку 2024 року.

Міжнародна федерація гімнастики (FIG) затвердила порядок допуску нейтральних спортсменів з Росії або Білорусі до змагань. Відповідний документ було оприлюднено на офіційному сайті організації.

FIG погодила повернення росіян та білорусів до змагань у липні 2023 року. Уперше від початку повномасштбного вторгнення до України їм дозволили брати участь у міжнародних турнірах з гімнастики.

Рішення FIG відповідало оновленим рекомендаціям Міжнародного олімпійського комітету від березня цього року. Так, спортсменам з громадянством РФ або Білорусі дозволили повернутися виключно до індивідуальних змагань у нейтральному статусі.

Федерація встановила, що статус нейтрального атлета гімнасти з РФ та Білорусі зможуть отримати не раніше 2024 року. Через це спорсмени двох країн цьогоріч пропускали чемпіонати світу з художньої, спортивної гімнастики та світову першість зі стрибків на батуті.

У листопаді FIG затвердила порядок набуття росіянами та білорусами статусу нейтрального атлета. Для цього спортсмени мають подати відповідну заявку до федерації та відповідати низці відбіркових критеріїв.

Які умови нейтралітету встановила Міжнародна федерація гімнастики?

 • Спортсмени РФ та Білорусі можуть змагатися виключно в індивідуальних турнірах з гімнастики. Вони не зможуть бути представлені в групових і командних змаганнях, де два або більше гімнасти поділяють спільний рахунок.
 • Атлети, що воліють отримати статус "нейтральних", мусять не мати жодних зв'язків зі збройними та силовими структурами РФ або Білорусі від початку повномасштабного вторгнення до України в лютому 2022 року.
 • Спортсменам забороняється висловлюватися на підтримку російської війни проти України.
 • "Нейтральні" спортмени змагатимуться під єдиним блакитним прапором і носитимуть відповідну форму, на якій заборонено вказувати на будь-який зв'язок гімнастів з Росією або Білоруссю. У художній гімнастиці такі атлети можуть використовувати лише знаряддя білого кольору.
 • Музичний супровід гімнастів не має містити жодних посилань на Росію або Білорусь, а також прямого або непрямого політичного змісту. Вибір супроводу має бути попередньо погоджений із FIG, а відхилення від затвердженої музики може призвести до дискваліфікації спортсменів.

Як нейтральним спортсменам податися на змагання FIG?

 • FIG затверджуватиме нейтральний статус гімнастів упродовж 30 днів після подання до федерації відповідної заявки. В окремих випадках термін розгляду може бути продовжено.
 • Після отримання нейтрального статусу спортсмени зможуть залучати до своїх виступів незначну кількість супроводжуючого персоналу.
 • Водночас FIG не бере на себе відповідальність у разі відмови спортсменам або членам персоналу у в'їзді до країни проведення змагань.
 • Спортсмени, які бажають отримати нейтральний статус, мусять відповідати антидопінговим нормам. Та пройти щонайменше одне тестування під егідою Міжнародного тестингового агентства.

Що відомо?

 • Першим провідним турніром у календарі FIG на 2024 рік, в якому зможуть взяти участь росіяни та білоруси, стане етап Кубка світу зі спортивної гімнастики в Каїрі (15-18 лютого).
 • Під питанням залишається участь "нейтральних" гімнастів у Олімпійських іграх 2024 року — відповідне рішення до початку змагань має ухвалити Міжнародний олімійський комітет.
 • Збірна України проводжує участь у чемпіонаті світу-2023 зі стрибків на батуті. 9-12 листопада змагання приймає англійський Бірмінгем.