Україна може зібрати повну квоту на Олімпіаду-2024 у жіночому тенісі: хто претендує і що для цього потрібно

Еліна Світоліна. Фото: Getty Images

Суспільне Спорт — про відбір на Ігри-2024 у жіночому тенісі.

Сезон 2023 року у тенісі підходить до завершення. 11-12 листопада відбувся заключний важливий турнір для українських тенісисток — матчеве протистояння на Кубку Біллі Джин Кінг проти Нідерландів. Українки перемогли з рахунком 3:1 і зіграють у кваліфікації турніру в 2024-му.

Наступний 2024 рік стане "олімпійським" — визначиться остаточний список спортсменів, що зіграють на Іграх у Парижі. Боротьбу за здобуття ліцензій на Олімпіаду-2024 вестимуть й українські тенісистки, зокрема Еліна Світоліна, яка на попередніх Іграх у Токіо стала бронзовою призеркою.

Суспільне Спорт розповідає, якими є умови відбору на Олімпіаду-2024 і хто з українських тенісисток претендуватиме на те, щоб зіграти на турнірі у Парижі.

Олімпіада-2024 з тенісу: основна інформація

 • буде розіграно 5 комплектів медалей: в одиночних розрядах (чоловіки і жінки), парних (чоловіки і жінки) та змішаному турнірі;
 • кількість учасників: одиночні розряди – по 64 тенісисти, парні – по 32 команди, змішаний турнір – 16 команд;
 • обмеження на одну країну: 12 тенісистів (до 6 у чоловіків і жінок).

Що потрібно для відбору на Олімпіаду?

 • особисті змагання: потрапити у топ-56 світового рейтингу (обмеження по 4 тенісисти від країни) на кінець відбору (10 червня 2024);
 • парні змагання: потрапити у топ-10 парного рейтингу (автоматичний відбір), або через комбінований рейтинг (до 24-х команд)
 • змішаний турнір: топ-15 команд комбінованого рейтингу.

Додатковою умовою є участь тенісистів у матчах за свою національну збірну упродовж олімпійського циклу. Аби бути допущеним до Олімпіади, тенісисти мають щонайменше двічі за цикл зіграти за збірну – і одна з цих зустрічей має бути в 2023 або 2024 році.

Якщо тенісисту не вдалося виконати необхідну умову участі на Кубку Девіса/Кубку Біллі Джин Кінг, він може потрапити на Олімпіаду-2024 після розгляду питання компетентним органом. У такому випадку враховуватимуться "особливі обставини" неможливості виконання умови: 1. травма або хвороба, 2. дебют на Кубку Девіса/Кубку Біллі Джин Кінг (для тенісистів-дебютантів світового рейтингу), 3. висока конкуренція у збірній, 4. високі досягнення на міжнародних турнірах.

Еліна Світоліна пропустила рік через вагітність і народження дитини та повернулася до топ-25 світового рейтингу. Фото: AP Photos

Яка ситуація у жіночій збірній України станом на кінець сезону 2023 року?

Україна має можливість використати повну квоту і бути представленою у складі шести тенісисток (чотири в особистому рейтингу + дві у парному). Одразу сім тенісисток мають можливість потрапити на Олімпіаду-2024, але для цього мають виконати дві умови: відібратися за світовим рейтингом і зіграти два матчі за збірну України на Кубку Біллі Джин Кінг.

Еліна Світоліна

 • Найімовірніше, отримає спеціальне запрошення на Олімпіаду, навіть якщо не виконає одну з умов. Про це сказала Еліна в коментарі Суспільне Спорт.

Еліна Світоліна пропустила майже повністю 2022 рік і старт 2023-го через вагітність. Проте повернулася до топ-25 світового рейтингу і має можливість втретє поспіль виступити на Іграх.

Саме Світоліна є єдиною українською тенісисткою, що здобула медаль Олімпіади — "бронза" Токіо-2020 в одиночній сітці.

Аби гарантувати собі участь в Іграх-2024, Еліні потрібно ще один раз зіграти за збірну. Але за словами самої Світоліної, вона може отримати запрошення як призерка Олімпіади.

"Я спілкувалася з приводу [кваліфікації на Олімпіаду та необхідності зіграти певну кількість матчів за збірну України], мені відповіли, що оскільки у мене вже є медаль, то не треба [виконувати цю квоту]. Але я планую грати за збірну України, у мене це стоїть у планах", – пояснила Світоліна в коментарі Суспільне Спорт.

Марта Костюк

 • Виконує умову за світовим рейтингом – для особистих змагань. Може бути прохідною у парному розряді (за комбінованим рейтингом);
 • Виконала норму ігор за збірну України.

Марта Костюк — єдина українська тенісистка, яка наразі виконує обидві умови для участі на Олімпіади. Для того, щоб відправитися на Ігри у Парижі, українка має залишитися у топ-56 рейтингу.

Костюк могла дебютувати на Олімпіаді ще у 2021 у Токіо. Проте перед самим стартом турніру була змушена знятися через травму плеча.

Крім високого місця в одиночному рейтингу, Костюк є найрейтингівшою українкою у парному - займає 28-е місце. Фото: Jimmie48

Ангеліна Калініна

 • Виконує умову за світовим рейтингом – для особистих змагань;
 • Потрібна участь у матчі за Україну навесні 2024 року.

Ангеліна Калініна отримала шанс потрапити на Олімпіаду завдяки входженню до складу збірної України на матчеву зустріч проти Нідерландів (зіграла два матчі, обидва виграла). До цього вона жодного разу не грала за національну команду.

Леся Цуренко

 • Виконує умову за світовим рейтингом – для особистих змагань;
 • Не виконала умови матчів за Україну.

Леся Цуренко — єдина представниця України у топ-40, що гарантовано не виступить на Олімпіаді: вона не зіграла достатньої кількості матчів на Кубку Біллі Джин Кінг

Даяна Ястремська і Катаріна Завацька

 • Не виконують умову за світовим рейтингом – для особистих змагань;
 • Виконали норму ігор за збірну України.

І Даяна Ястремська, і Катаріна Завацька мають шанс зіграти на Олімпіаді, якщо покращать своє положення у рейтингу.

Катерина Байндль і Дарія Снігур

 • Не виконують умову за світовим рейтингом – для особистих змагань;
 • Не виконала умову матчів за України.

Людмила Кіченок / Надія Кіченок

 • Може бути прохідною у світовому рейтингу для парних змагань (за комбінованим рейтингом);
 • Виконала норму ігор за збірну України.

Обидві тенісистки мають можливість зіграти у парному турнірі. Існує два варіанти:

 1. Увійдуть до пари іншої тенісистки (найрейтинговішими з українок наразі є Марта Костюк та Еліна Світоліна).
 2. Самі утворять пару (Людмила Кіченок займає 35-е місце у світовому рейтингу).

Що може бути далі

 • Теоретично, Україна може виконати норматив одразу п'ятьма тенісистками в особистому розряді (Світоліна, Калініна, Костюк, Ястремська та Завацька). У такому разі, серед них відсіють одну найменш рейтингову.
 • Також Україна претендує на формування двох команд у парному розряді – це можуть бути пари, сформовані з тенісисток у одиночному розряді і сестер Кіченок.
 • Щоб потрапити у мікст-змагання, Україні потрібно, аби на Олімпіаду відібрався принаймні один чоловік, по-іншому заявитися на змішаний турнір буде неможливо.

Збірна України з тенісу на Олімпіадах: що відомо

 • За всю історію українці вибороли лише одну медаль на Олімпійських іграх — "бронза" Еліни Світоліної у Токіо-2020 стала першою.
 • Серед чинних тенісисток, що грали на попередніх Олімпіадах, двічі на турнірі виступали Еліна Світоліна, а також Людмила та Надія Кіченок. По одному разу змагалися Леся Цуренко та Даяна Ястремська.
 • Марта Костюк мала виступити на Олімпіаді-2020, однак через травму плеча була змушена знятися з турніру.
 • Востаннє у чоловічих турнірах Олімпіади українці виступали ще у 2016 році — Ілля Марченко (в одиночному та парному) та Денис Молчанов (у парному).