Ексклюзивне інтерв'ю заступника міністра молоді та спорту для Суспільного.
Міністерство молоді та спорту України офіційно заборонило національним збірним з олімпійських, неолімпійських видів спорту, а також видів спорту осіб з інвалідністю брати участь у змаганнях, де будуть представлені атлети з Росії та Білорусі. Відповідний наказ опублікований на сайті Міністерства.
Наказ з моменту оприлюдення одразу вступив у дію. В телемарафоні "Суспільне Спортив" в ефірі місцевих телеканалів Суспільного заступник міністра молоді та спорту Матвій Бідний деталізував норми цього наказу, для чого він буде ухвалений та як він має "захистити інтереси" українських спортсменів.
- Як діятиме заборона на участь змаганнях?
Цей наказ по суті нічого не змінює. Бо, на щастя, мені не довелося чути від жодного чинного спортсмена, що він бажає вийти на змагання та тиснути руку російському спортсмену чи білорусу. Тому даний наказ тільки створює певні умови, щоб захистити інтереси наших спортсменів, і щоб вони у правовій площині вони могли заявити такий протест. Бо коли ми відправляємо офіційну делегацію на міжнародні змагання - це відрядження для участі. Якщо вони відмовляються, то це певні санкції, порушення. Такий наказ дає можливість їм висловити свій протест, знятися зі змагань та, таким чином, зробити все у межах чинного законодавства, а міністерство бере за це відповідальність.
Хочу підкреслити, що ми, як міністерство – не каральний орган. Але як міністерство, що наразі представляє державу у сфері спорту, – категорично проти, щоб росіян та білорусів повернули до міжнародних спортивних змагань. Як і в принципі проти, щоб представників країн-агресорів повертали до будь-яких міжнародних заходів. Наша позиція полягає у тому, що вони мають бути усунуті від будь-яких культурних, спортивних подій, [з] політичної площини. Їм не має місця у цивілізованому суспільстві. Таким чином, ми висловлюємо свою категоричну незгоду з демаршем деяких спортивних федерацій і своєю поведінкою будемо підкреслювати, що не будемо толерувати такі, зрозуміло чим, вмотивовані рішення. А також [не будемо] легітимізувати участь спортсменів, які підтримують вбивства та катування.
До того ж закликаємо своїх міжнародних партнерів, ведемо активну роботу з міністерствами спорту інших країн, їхніми урядами. Наші дипломатичні установи по всьому світу працюють злагоджено і майже по кожній федерацій з кожного виду спорту у нас є своя стратегія, яким чином ми працюємо заради недопущення участі [росіян та білорусів] у міжнародних спортивних змаганнях.
Але заради того, щоб ефективно працювати з нашими союзниками, відкрито та чесно дивитися їм в очі та переконливо доводити, що це не є нормою, ми маємо також бути твердими у своїй позиції і для себе навіть не допускати для себе можливості, що вони можуть вийти на будь-який спортивний майданчик і представляти країну, яка вбиває наших громадян.
- Якщо міжнародні федерацїі будуть повертати російських та білоруських спортсменів до змагань, чи це означатиме це заборону брати участь всім українським спортсменам на змаганнях і що у такій ситуації їм робити, у яких змаганнях брати участь, щоб підтримувати спортивну форму та оптимально проводите спортивне життя.
Хочу розвіяти спекуляцію, що цим рішенням ми самоусуваємося і таким чином звільняємо медійний, інформаційний простір для представників Росії та Білорусі. Це абсолютна спекуляція, зовсім не так. Навпаки: те, що спортсмен не їде на змагання, не бере в них участь, це не означає, що ніхто не їде. Їдуть наші представники, ми опрацьовуємо, як будемо подавати протести, привертатимемо увагу міжнародного суспільства. Спільно з нашими посольствами в тих країнах, де будуть проводитися змагання, ми будемо домагатися дискваліфікації російських спортсменів безпосередньо на місці. Відслідковувати порушення тих умовних критеріїв, які намагається застосувати Міжнародний олімпійський комітет. Доводити, що критерії "нейтральності" не є спроможними будь чого уникнути та прийнятними як такі. Тобто, збираємося лише посилювати тиск на міжнародні спортивні федерації.
Бачимо, що деякі з них роблять такий неповний допуск – лише федерація боксу допустила до змагань [росіян та білорусів] під власними прапорами. Всі інші –пробні кроки: допустимо спершу юніорів до проміжних змагань. І вони чекають, якою буде реакція суспільства, спортивної спільноти. Наша реакція має бути максимально жорсткою, але для цього ми маємо демонструвати максимально принципову позицію та поведінку. Закликаємо до цього всіх наших міжнародних партнерів та союзників.
- Чи є варіанти, що партнери та союзники України можуть долучитися до бойкоту?
Кілька країн вже висловили таку підтримку. Є багато країн, які розглядають варіанти досить жорсткої реакції на цей демарш [з допуск росіян та білорусів до змагань]. Не хочу публічно про це заявляти. Це дипломатична робота, яка потребує тиші.
- Чи був діалог зі спортсменами з приводу цього рішення про заборону на участь у змаганнях?
Повторюся: є рішення комісії атлетів НОК, які також його підтримують. Постійно перебуваємо у діалозі із атлетами з різних видів спорту та допомагаємо їм. За кожним видом спорту у нас створена робоча група, куди входять представники юридичного напряму, дипломатичних зв'язків. І ми відпрацьовуємо будь-які кроки, реагуємо на будь-які зміни. Знаємо, коли у федерацій заплановано проведення відповідних засідань, конференцій, де можуть бути прийняті рішення, послаблена позиція щодо росіян та білорусів. Працюємо на випередження, пишемо звернення до урядів тих країн, де це відбуватиметься.
Виконуємо великий об'єм роботи, щоб допомогти нашим національним федераціям у боротьбі зі своїми міжнародними щодо недопуску. Таким чином, абсолютна більшість – за винятком деяких видів спорту – наших спортсменів можуть їздити, виступати на змаганнях, підіймати наш прапор і звертати увагу до того злочину, який здійснює Росія в Україні.
Читайте більше: У Мінспорту пояснили наказ про заборону збірним України змагатися на турнірах з атлетами Росії та Білорусі
Повернення Росії у міжнародний спорт: як це відбувається та реакція України
- 10 березня. Міжнародна федерація фехтування дозволила змагатися атлетам з Росії та Білорусі на змаганнях.
- 20 березня. Рішення української федерації фехтування: бойкот змагань, на яких виступатимуть спортсмени з Росії та Білорусі.
- 28 березня. Оновлені рекомендації МОК: дозвіл міжнародним спортивним федераціям повертати спортсменів з Росії та Білорусі до змагань у статусі "нейтральних".
- 30 березня. Рішення уряду України: бойкот усіх змагань, на яких виступатимуть спортсмени з Росії та Білорусі.
- 1 квітня. Реакція МОК на рішення уряду України бойкотувати всі змагання за участі спортсменів з Росії та Білорусі.
- 3 квітня. Мінмолодіспорту підтвердила готовність позбавляти українські федерації статусу національних.
- 4 квітня. Об'єднаний світ боротьби оголосив про повернення спортсменів з Росії та Білорусі до змагань.
- 5 квітня. МОК відреагував на рішення Кабміну готовністю захисту українських атлетів.
- 7 квітня. Міжнародна федерація плавання оголосила про створення робочої групи щодо повернення атлетів з Росії та Білорусі.
- 13 квітня. Міжнародний союз триатлоністів повернув спортсменів з Росії та Білорусі до змагань.
- 13 квітня. Міністерство спорту опублікувало наказ про заборону збірним України змагатися, де присутні атлети з Росії чи Білорусі