Міжнародна федерація плавання створить робочу групу щодо повернення атлетів з Росії та Білорусі: як реагує на це Україна

Ексклюзивно
УНІАН

Ексклюзивний коментар президента федерації плавання для Суспільне Спорт.

Наприкінці березня Міжнародний олімпійський комітет вніс зміни у рекомендації щодо участі атлетів з Росії та Білорусі на турнірах. Спортивним федераціям рекомендували повернути до міжнародних змагань атлетів з цих країн у статусі нейтральних.

Після оновлених рекомендацій МОК частина міжнародних федерацій вже ухвалила рішення про повернення спортсменів з Росії та Білорусі до змагань. Водночас повернення атлетів з цих країн не є "миттєвим": в Об'єднаному світі боротьби (UWW) створили "незалежну панель", яка надаватиме дозвіл росіянам та білорусам змагатися на турнірах відповідно до нових критеріїв МОК.

Читайте також: "Сумнівів не було". Володимир Шацьких - про повернення атлетів з РФ у боротьбі та подальші дії від України

У середу, 5 квітня, відбулося засідання у бюро Міжнародної федерації плавання, у якому розглядалося питання повернення до змагань атлетів з Росії та Білорусі. Однак, на відміну від UWW, World Aquatics ще не змінила рішення щодо росіян та білорусів: попри підтримку нових рекомендацій МОК, бюро вирішило спершу створити робочу групу, яка б розглянула спосіб повернення спортсменів з цих країн до змагань.

Остаточне рішення щодо повернення спортсменів з Росії та Білорусі у World Aquatics планують оголосити у липні - після отримання висновків від робочої групи. Того ж місяця - з 14 до 30 липня - відбудеться чемпіонат світу з водних видів спорту.

Як реагують в Україні на можливість повернення Росії та Білорусі у плаванні?

Суспільне Спорт після нового звернення World Aquatics звернулося за коментарем до президента федерації плавання України Андрія Власкова щодо ситуації, яка склалася з можливим поверненням росіян та білорусів до змагань.

Очільник української федерації плавання відзначив, що, на його думку, у World Aquatics усе ж допустять до змагань спортсменів з Росії та Білорусі в липні. А також звернув увагу на те, що у разі повернення атлети з цих країн зможуть боротися за потрапляння на Олімпіаду, оскільки кваліфікація в більшості водних видів спорту на Ігри в Парижі закінчиться навесні 2024 року.

 • Про позицію World Aquatics щодо допуску росіян та білорусів

"У грудні під час чемпіонату світу з плавання, який відбувався в Мельбурні, була ще конференція World Aquatics. Тоді наша представниця Христина Кметь виступила з промовою щодо подальшого відсторонення російських і білоруських спортсменів, їхніх офіційних осіб і у 2023 році, а загалом – до завершення війни в Україні. Тоді президент World Aquatics Гусейн Аль-Мусаллам заявив, що міжнародна федерація буде всіляко підтримувати українську федерацію та всіх українських спортсменів. Однак питання [допуску росіян і білорусів] буде вирішено відповідно до рекомендацій Міжнародного олімпійського комітету. Сьогодні ми маємо рекомендацію МОК, яка пропонує міжнародним федераціям розглянути питання допуску спортсменів із РФ та Білорусі".

 • Що може означати потенційне повернення плавців з Росії та Білорусі до змагань

"Я так розумію, що міжнародна федерація стежитиме за тим, як поводитиметься МОК. Також думаю, що все ж таки вона буде підтримувати допуск російських і білоруських спортсменів. Але в липні буде чемпіонат світу, тож якщо рішення не буде до того часу, то принаймні на цих змаганнях не буде росіян і білорусів. Водночас це не говорить про те, що вони не братимуть участь в Олімпійських іграх, адже кваліфікація у більшості водних видів закінчується навесні наступного року. Така зараз ситуація".

 • Чи бойкотуватиме федерація плавання України змагання у разі допуску атлетів з Росії і Білорусі

"Ми розглядали це питання. Але перше, що ми маємо зробити, – усе можливе, аби не допустити до змагань росіян і білорусів, зокрема, до Олімпійських ігор, поки йде війна. Ми все робимо для того, аби це відбулось. А от коли буде прийняте остаточне рішення від МОК і World Aquatics, коли стануть зрозумілі всі нюанси та його складові, тоді ми вже приймемо своє фінальне рішення. Але ми готові до найрадикальніших дій, якщо Україну не будуть чути, якщо допустять представників РФ і Білорусі, які підтримують агресію і фінансуються своєю державою. Ми будемо готові до будь-яких протестів, включаючи і бойкот змагань.

Чекати до липня ми не будемо, відстоюватимемо свою позицію вже зараз. Я вже підписав спільне звернення від президента НОК України [Вадима Гутцайта], голови Комісії атлетів України [Георгія Зантараї], аби міжнародна федерація [World Aquatics] дослухалась до нас і не допускала російських і білоруських спортсменів, поки йдуть воєнні дії на території України. Головна наша акція – це участь у змаганнях. Чим кращий вигляд ми маємо на змаганнях, тим більшу вагу мають наші акції. Зараз працюємо як у політичному, так і в юридичному плані для того, аби росіян і білорусів не допускали в майбутньому до змагань".

 • Про підтримку від країн Європи

"Нас цікавить результат, а не розмови. Ми працюємо з нашими друзями. У Європі нас підтримують багато країн. Але, знаєте, за таких обставин вони нас підтримують, а завтра може бути по-іншому. На жаль, тут дуже багато політики. Але, я думаю, у нас багато спільників. І чим більше їх буде, то тим більшим буде шанс не допустити російських і білоруських спортсменів. Скоріше, уже і війна може тоді закінчитись".

Повернення Росії у міжнародний спорт: як це відбувається та реакція України

 • 10 березня. Міжнародна федерація фехтування дозволила змагатися атлетам з Росії та Білорусі на змаганнях.
 • 20 березня. Рішення української федерації фехтування: бойкот змагань, на яких виступатимуть спортсмени з Росії та Білорусі.
 • 28 березня. Оновлені рекомендації МОК: дозвіл міжнародним спортивним федераціям повертати спортсменів з Росії та Білорусі до змагань у статусі "нейтральних".
 • 30 березня. "Протокольне" рішення уряду України: бойкот усіх змагань, на яких виступатимуть спортсмени з Росії та Білорусі.
 • 1 квітня. Реакція МОК на "протокольне" рішення уряду України бойкотувати всі змагання за участі спортсменів з Росії та Білорусі.
 • 3 квітня. Мінмолодіспорту підтвердила готовність позбавляти українські федерації статусу національних.
 • 4 квітня. Об'єднаний світ боротьби оголосив про повернення спортсменів з Росії та Білорусі до змагань.
 • 5 квітня. Міжнародна федерація плавання створює робочу групу щодо вивчення можливостей повернення до змагань атлетів з Росії та Білорусі.
 • 5 квітня. МОК висловив готовність захисту українських атлетів у разі, якщо національні федерації бойкотуватимуть змагання через участь спортсменів Росії та Білорусі.