"Наша велика дипломатична поразка". Жан Беленюк - про рекомендації МОК повернути атлетів з РФ під нейтральним прапором

Ексклюзивно
.

Ексклюзивний коментар народного депутата України та олімпійського чемпіона з греко-римської боротьби для Суспільне Спорт.

Наприкінці березня Міжнародний олімпійський комітет на засіданні Виконкому організації ухвалив нові рекомендації щодо допуску спортсменів з Росії та Білорусі до змагань. Рекомендації були переглянуті на користь атлетів цих країн: тим, хто не підтримує активно війну в Україні, дозволено змагатися під нейтральним прапором.

Рекомендації Виконкому МОК означають, що міжнародні федерації на власний розсуд ухвалюватимуть рішення щодо допуску росіян та білорусів. Одна з них - Міжнародна федерація фехтування - ще перед зібранням МОК дала дозвіл на повернення спортсменів з Росії та Білорусі до змагань, що відкриває перед ними можливість відбору на Олімпіаду-2024.

В Україні ж натомість готуються бойкотувати змагання, де братимуть участь спортсмени з Росії та Білорусі. Уряд України ухвалив відповідне "протокольне рішення", а міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов в ефірі телемарафону "Єдині новини" навіть розповів про можливість позбавлення федерацій статусу національних у разі, якщо вони ігноруватимуть цю позицію.

Читайте також: Україна бойкотуватиме змагання, де будуть представлені атлети з Росії. Це рішення Уряду України

Народний депутат Жан Беленюк, який на попередній літній Олімпіаді у Токіо здобув золоту медаль у греко-римській боротьбі, дав ексклюзивний коментар для Суспільне Спорт, у якому висловив свою позицію щодо нових рекомендацій МОК та дій з боку Національного олімпійського комітету України.

Беленюк назвав зміну рекомендацій МОК "великою дипломатичною поразкою" України. І у подальшому очікує, що українські федерації погодяться на бойкот і не делегуватимуть своїх спортсменів на міжнародні змагання через участь на них атлетів з Росії та Білорусі.

  • Про нові рекомендації МОК щодо повернення атлетів з РФ і Білорусі

"Як на мене, то це наша велика дипломатична поразка, бо під нейтральним прапором вони виступали і на минулих Олімпійських іграх. Навіть легкоатлети на позаминулих Олімпійських іграх змагалися під нейтральним прапором. Тобто це взагалі окозамилюванням називається: певні санкції нібито, але ніхто не знає, яким чином вони будуть відстежуватися і кого дійсно будуть карати. Це все для того, щоб зменшити рівень засудження від людей за подібні рекомендації. Адже тепер є номінальні обмеження для представників Росії та Білорусі.

Тобто це все до чого воно йшло: ми бачимо кульмінацію нині та бажання Міжнародного олімпійського комітету розділити відповідальність з міжнародними федераціями. Вони наче дають їм на розсуд, а ті весь час й чекали саме знаку від МОК, щоб вирішити на користь росіян та білорусів це питання".

Томас Бах. AP Photos
  • Як рекомендації МОК вплинуть на рішення міжнародних федерацій
"Упевнений, що зараз будуть лавиноподібні виконкоми різних міжнародних федерацій, де голосуватимуть за включення представників країн-агресорок до міжнародного спорту".
  • Якою буде відповідь українських федерацій

"Потім уже ближче до Олімпіади воно все замилиться і як нині вказують: "От бачите, тенісисти українські з росіянами грають, нічого такого не відбувається". А потім вони вигадають інший прецедент. Наприклад, десь зустрівся спортсмен — учасник так званої "спеціальної військової операції" з українським спортсменом. Якщо, звичайно, не буде санкцій з нашого боку, якщо ми не бойкотуватимемо. Адже наприклад Федерація фехтування України заявила, що вони бойкотуватимуть усі змагання, в яких братимуть участь представники Росії та Білорусі. Я думаю, що левова частка українських федерацій прийме подібне рішення. Принаймні ніхто не захоче стати першим і висунути альтернативне рішення для своєї федерації. Мені так здається. Тому спостерігатимемо".

  • Як Беленюк оцінює рекомендації МОК
"Це ганебні дії від МОК, хоча й очікувані. Ми давно казали, як це буде виглядати. Я не знаю, що ще комунікувати в цьому плані".
  • Про недопуск спортсменів на контракті зі Збройними силами

"Це повна маячня, якщо саме так сформульовано. Це просто робиться звільнення зі складу Збройних сил, бо вони по суті в ніяких конфліктах здебільшого не беруть участі. Вони просто номінально являються спортсменами ЗС РФ або Національної гвардії РФ. Вони просто звільняються або у певний юридичний спосіб уникають подібних санкцій зі сторони Міжнародних федерацій, якшо ті вказуватимуть на перебування в Збройних силах чи статус військовослужбовці. Цю історію абсолютно легко обійти і ніяким чином це не стане на заваді представникам Росії та Білорусі для участі в міжнародних змаганнях".

  • Про президента Об’єднаного світу боротьби (UWW)

"По-перше, хочу сказати, що пан Ненад Лалович — президент нашої міжнародної федерації — є членом виконкому Міжнародного олімпійського комітету. Я думаю, що в нього бажання є повернути російських та білоруських спортсменів, бо він серб і в нього дуже теплі стосунки з представниками цих країн в середині Міжнародної федерації боротьби. Я з ним спілкувався і зрозумів, що поточний стан справ не дуже його задовільняє. Є бажання долучити борців звідти, просто він не хотів перестрибувати через голову МОК та першим ініціювати подібне, як це було у фехтуванні.

Ненад Лалович. UWW

Зараз, думаю, це буде сигнал для багатьох міжнародних федерацій, а особливо, де є засилля представників РФ серед членів виконкому або серед керівних органів, які приймають рішення, що вони згодом проголосують за допущення".

  • Про дії від НОК України

"Ми з самого початку говорили, що воно так проходитиме. Основне, про щоб не казав би пан Гутцайт — очільник НОК, що потрібно працювати з Федераціями, дійсно є ті, хто чинитимуть опір, але левова частка допустить. Коли вони це зроблять, то інші відчуватимуть на собі дуже серйозний тиск. Я думаю, це зіграє з ними таку ж історію, вони будуть змушені допустити росіян та білорусів. Основний фронт — це робота на рівні Міжнародного олімпійського комітету. А я хочу ще раз зазначити, що у нас є представники, які є членами МОК — пан Сергій Бубка, який нічого не коментує по цій темі.

Мені дуже прикро, як спортсмену та олімпійцю, спостерігати за цим. А основним суб’єктом комунікації між країною та МОК — є Національний олімпійський комітет. Я так бачу, що просто направлення листів від НОК до різних міжнародних федерацій — це не та робота про яку казав Валерій Сушкевич, коли розповідав про механізми вилучення росіян та білорусів з Міжнародного паралімпійського комітету. Це кулуарна робота, робота в Лозанні, де знаходиться Олімпійський комітет, а для них там, де знаходиться Паралімпійський комітет. Тобто в комунікації з тими, хто безпосередньо приймає це рішення і голосує.

Ми бачимо дві паралельні історії, де у паралімпійців навіть не піднімається питання про повернення росіян та білорусів, яких у листопаді, здається, усунули від членства, а також МОК на чолі з паном Бахом. Людина, яка приїздила в Україну і розповідала, які ж вони солідарні з Україною і як допомагатимуть: "Давайте ми вам гроші даватимемо і ви просто закриватиме очі на те свавілля, яке ми допускатимемо по відношенню до вас".