МОК рекомендував повернути атлетів з Росії та Білорусі до міжнародних змагань у нейтральному статусі

. Прапор МОК та Росії. Фото: AP Photos

Однак питання участі спортсменів цих країн на Олімпіаді-2024 не підіймалося.

МОК рекомендував міжнародним спортивним федераціям дозволити атлетам з Росії та Білорусі виступати на турнірах, що проводяться під їхньою егідою. Про це повідомив президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах за підсумками засідання Виконкому організації.

Очільник МОК назвав шість пунктів, що стосуються подальшої долі санкцій проти Росії та Білорусі у спорті. Бах відзначив, що атлетам цих країн дозволено змагатися, однак за дотримання певних умов.

  1. Атлети з Росії та Білорусі мають змагатися лише як нейтральні атлети.
  2. Команди з Росії та Білорусі не можуть змагатися.
  3. Атлети та персонал, які активно підтримують війну, не можуть змагатися.
  4. Атлети, які мають контракт з російською та білоруською арміями, а також Нацгвардіями, не можуть змагатися.
  5. Нейтральні атлети, яким дозволено змагатися, мають відповідати усім вимогам, зокрема антидопінгових правил.
  6. Санкції проти Росії та Білорусі як держав мають залишатися у силі: заборона на проведення змагань, а також символіки, відвідування міжнародних заходів.

Водночас, Томас Бах відзначив, що питання участі спортсменів з Росії та Білорусі на Олімпіадах 2024 та 2026 років не розглядалося.

Читайте також: Виконком МОК розглядає можливість повернення атлетів з Росії та Білорусі до змагань: онлайн

Перед ухваленням рішення президент МОК звертав увагу на те, що під час повернення спортсменів з Росії та Білорусі до змагань буде враховано принцип "вибіркового усунення". Відзначалося, що до змагань під нейтральним прапором зможуть бути допущені лише ті спортсмени, які активно не висловлюються на підтримку війни в Україні. В іншому разі їхні дії вважатимуться порушенням Олімпійської хартії й передбачатимуть подальше відсторонення.

В Україні перед засіданням Виконкому МОК відзначали, що повернення спортсменів з Росії та Білорусі під нейтральним прапором "не є покаранням" для них і закликали організацію відмовитися від цього рішення.

Що відомо

  • Від початку вторгнення російського гімнаста Івана Куляка, що прийшов на церемонію нагородження з літерою "Z" на формі, відсторонили від змагань на один рік.
  • У липні 2022 року російського кіберспортсмена, що намалював на віртуальній карті літеру "Z", не пустили на змагання до США.
  • У січні готовність прийняти спортсменів з Росії та Білорусі на своїх континентальних змаганнях висловили в Олімпійському комітеті Азії. Зокрема, йдеться про їхню можливу участь в прийдешніх Азійських іграх вже цього року.
  • Навесні рішення про повернення росіян та білорусів до змагань ухвалили в Міжнародній федерації фехтування, що відкриває для них двері до участі у відборі до Олімпійських ігор 2024 року в Парижі.