Туринський клуб готує апеляцію на це рішення.
"Ювентус" став головною дійовою особою скандалу, який відбувся в Італії. У період чемпіонату світу з футболу з'явилася інформація, що усе керівництво туринського клубу подало у відставку. А на початку нового календарного року з "Ювентуса" рішенням суду зняли 15 очок у чемпіонаті через трансферні маніпуляції. За підсумками цього рішення клуб опустився на 10-е місце у турнірній таблиці чемпіонату.
Суспільне Спорт розбирається, що заклало передумови для такого покарання та які наслідки це рішення може мати для італійського клубу.
У чому звинувачують "Ювентус"?
За останні сезони результати "Ювентуса" погіршилися: клуб кілька років не досягав результатів у єврокубках, а також була перервана серія з дев'яти поспіль перемог у чемпіонаті Італії. Результати команди вплинули і на фінансове становище клубу: у сезоні 2021/22 було зафіксовано рекордні збитки, які склали 254.3 мільйона євро. А в листопаді 2022 року клуб через звинувачення у фінансовому шахрайстві залишили президент Андреа Аньєллі та вся рада директорів.
Зрештою, у 2022 році проти "Ювентуса" було відкрите провадження, яке отримало назву "PlusvalenzaІталійською "приріст капіталу". Це різниця між трансферною вартістю гравця та його балансовою вартістю.". У ході цієї справи прокурори розслідували навмисне завищення керівництвом "Юве" вартості своїх гравців, яких клуб продавав на трансферному ринку. Це допомагало туринській стороні вкладатися у норми фінансового фейрплей, який регулював видатки футбольних клубів та безпосередньо прив'язував їх до грошових обсягів, які той чи інший клуб був спроможний заробляти.
Фактично, "Ювентус" завищував вартість своїх гравців, аби у фінансовій звітності вказувати більший обсяг грошей.
Оглядач порталу Yahoo! Sports Генрі Бушнелл наводить приклад трансферної угоди між "Барселоною" та "Ювентусом", за підсумками якої клуби змінили півзахисники Міралем П'янич та Артур Мело. На практиці вони домовилися про "обмін" двома футболістами, яких оцінили у 60 мільйонів (П'янич) та 72 мільйони євро (Артур). Водночас балансова вартість П'янича складала 6.4 млн євро, тобто його оцінили у понад 50 мільйонів євро "плюсваленци".
Саме завищена вартість гравця (у даному випадку - П'янича), що не відповідала оцінкам його трансферної ціни, викликала сумніви в доброчесності клубу, який його продавав. Утім, у "Ювентусі" аргументували, що фактичну вартість гравця можуть визначити лише клуби, що домовляються про його перехід. Із цим погодилися й посадовці, що навесні 2022 року закрили справу проти туринців.
Нові подробиці у справі щодо "Ювентуса"
Утім, наприкінці 2022 року розслідувачами були виявлені нові факти порушень з боку "Ювентуса". Справу було відкрито знову - з подальшим переглядом фінансових звітностей клубу.
З урахуванням нових подробиць у справі "Plusvalenza" прокурор Федерації футболу Італії Джузеппе Чіне (FIGC) цього тижня вимагав від апеляційного суду покарати "Ювентус" позбавленням дев'яти залікових очок та дискваліфікацією головних посадових осіб, що керували справами клубу на момент здійснення ним правопорушень. Деталі останніх у повній мірі досі не були оприлюднені.
У підсумку суд затвердив ще жорсткіше покарання для "Юве", аніж того вимагав прокурор. З клубу зняли одразу 15 очок, що завдало катастрофічного удару по амбіціях "Ювентуса" на вихід до Ліги чемпіонів (або інших єврокубкових турнірів) за підсумками поточного сезону.
Також під санкції потрапили 11 посадовців "Юве". Колишньому голові ради правління клубу Аньєллі заборонили займатися футбольною діяльністю протягом 24 місяців, колишньому директору клубу Фабіо Паратічі, що відтоді перейшов до роботи в англійському "Тоттенгемі", - протягом 30 місяців. Наразі не визначено, чи буде бан розповсюджуватися на посаду Паратічі за межами Італії. Також чинного спортивного директора "Юве" Федеріко Черубіні відсторонили на 16 місяців.
Читайте також: Суд зняв з "Ювентуса" 15 очок у чемпіонаті Італії. Прокуратура вимагала дев'ять
Як відреагували в "Ювентусі"
В офіційній заяві клуб оголосив про намір оскаржувати вердикт у суді. У "Ювентусі" заперечують будь-які протиправні дії та наполягають, що клубна бухгалтерія відповідала міжнародним стандартам світового футболу.
"Ми розглядаємо це як кричущу несправедливість для мільйонів фанів. Яким, ми віримо, все буде відшкодовано в наступному суді", - наводить Reuters текст заяви юристів "Ювентуса".
Суд, що виносив вердикт, за даними ЗМІ, має виступити з поясненням свого рішення протягом 10 днів. Після чого "Ювентус" матиме 30 днів для подання своєї апеляції.
Що може означати вердикт проти "Ювентуса"
Оглядачка порталу Football Italia Сюзі Кампанале вказує на можливі наслідки, що їх може мати рішення італійського суду в контексті інших європейських клубів.
"Ювентус" може стати лише першим потенційним клубом, що "впав" на тлі звинувачень у ймовірному роздмухуванні трансферної вартості гравців, наголошує вона.
"Якщо ви гадаєте, що «Ювентус» - єдиний, хто розігрував цю маленьку тактику «приросту капіталу», то сильно помиляєтеся. Для початку, як може тільки один клуб бути покараний за використання системи, що працює лише тоді, коли обидві сторони погоджуються на збільшення грошової вартості трансферу? Це був єдиний існуючий судовий процес, що був закритий у травні 2022-го, який відкрили знову. Клуби, що замішані в обговоренні угод у прослуховуваннях, включно з «Аталантою», «Сассуоло» та «Барселоною», — їх це зачепить у наступному слуханні, що може бути побудоване на цьому прецеденті. Тому, якщо ви мали бізнес з «Ювентусом» у будь-який час, - будьте готові".
"Це тільки верхівка айсберга. ... Найгірше - попереду. Наступна судова справа зачіпатиме трансфери, згадані в прослуховуваннях, і УЄФА не може дочекатися, аби помститися лідерам заколоту європейської Суперліги".
Чи ставалося щось схоже раніше?
У 2006 році італійський футбол сколихнув інший гучний корупційний скандал, що отримав назву "Кальчополі". Тоді низку клубів двох найвищих італійських дивізіонів - Серії А та Серії Б - звинуватили у змові з метою отримання фіксованих результатів матчів.
"Ювентус" за підсумками розгляду "Кальчополі" позбавили чемпіонських титулів Серії А 2005-2006 років та відправили у другий дивізіон. Туринців також позбавили права на участь у Лізі чемпіонів сезону 2006/07.
Тогочасних генерального директора "Юве" Лучано Моджі та виконавчого директора клубу Антоніо Джираудо пожиттєво відсторонили від футболу. Їх звинувачували у змові з метою призначення "потрібних" команді арбітрів на матчі чемпіонату Італії.