"Спорт поза політикою – пусті слова". Латвійську гімнастку не допустили до чемпіонату світу через громадянство Росії

. Fédération Internationale de Gymnastique

Полстяная, яка має подвійне громадянство, стверджує, що їй поставили ультиматум щодо паспорта РФ. Гімнастка не захотіла від нього відмовлятися.

Латвійсько-російська художня гімнастка Єлізавєта Полстяная заявила, що її не допустили до прийдешнього чемпіонату світу-2022, який відбудеться у вересні у столиці Болгарії Софії, та інших міжнародних змагань. Про це спортсменка повідомила на своїй сторінці в Instagram.

Полстяная народилася в Латвії, проте почала займатися художньою гімнастикою й виховувалася саме в Росії, звідки родом її батьки. У 2018-му Єлізавєта отримала громадянство Латвії та почала представляти цю країну на міжнародному рівні. Щоправда, гімнастка продовжувала жити й тренуватися в Москві до 2022 року.

Востаннє Полстяная виходила на килим на чемпіонаті Європи-2022, що проходив у червні в Тель-Авіві. Там вона була єдиною представницею Латвії в особистому багатоборстві серед дорослих. Ще дві гімнастки – Нікола Васільєва та Санта Степулане – виступали в командному турнірі. На змаганнях Єлізавєта показала найкращий результат у кар'єрі на континентальному рівні: 12-те місце в багатоборстві та четверте – у фіналі з обручем.

За словами Полстяної, цей турнір міг стати останнім у її кар'єрі, адже її прибрали з заявки на чемпіонат світу.

Читайте також: Норвегія не зможе прийняти конгрес Міжнародної федерації гімнастики через відмову допускати делегатів з Росії й Білорусі

Що стало причиною усунення Полстяної

У коментарі російським ЗМІ гімнастка пояснила, що має два громадянства: російське та латвійське – і що саме це стало причиною усунення спортсменки від змагань.

У лютому після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Полстяній "поставили умову" поїхати з Росії: за її поясненням, "у зв'язку з подіями, які зараз відбуваються у світі". Тож Єлізавєта переїхала до Латвії та перестала тренуватися з особистою наставницею, росіянкою Натальєю Орловою.

Після того, як Полстяная відвідала Росію в липні, Олімпійський комітет Латвії, за її словами, поставив їй ультиматум: гімнастка мала відмовитися від російського громадянства – інакше більше не зможе представляти Латвію. Полстяная не захотіла відмовлятися від російського паспорта, тож Федерація гімнастики Латвії "викреслила її прізвище" із заявки на чемпіонат світу.

Гімнастка зазначила, що "нікого не збирається звинувачувати", та вважає, що її "совість чиста" і що їй вдалося "перевернути історію художньої гімнастики" в Латвії.

"На жаль, "спорт поза політикою" – це пусті слова, – написала гімнастка. – Утім ми вже давно в цьому переконалися. Мені не дали дійти до цілі, до якої я йшла все своє життя. Прикро? Не буду брехати й супергеройствувати… Так, надзвичайно прикро: наче половину тебе знищили. Але я звикла вчиняти в житті за совістю, і дякую моїм батькам, які виховали в мені правильні життєві цінності й принципи, про які зараз, на жаль, більшість забули…"
Читайте також: Визначилося нове місце проведення ЧЄ з художньої гімнастики. Його мала приймати Росія

Хто така Єлізавєта Полстяная

  • 19-річна латвійсько-російська художня гімнастка, яка на міжнародних змаганнях представляє Латвію.
  • Триразова призерка етапів Кубка світу (перша в історії Латвії): "срібло" у фіналі з булавами в Баку (2022), "бронза" з обручем у Москві (2021) та Пезаро (2022).
  • На чемпіонаті світу-2021 уперше вийшла до фіналу особистого багатоборства й посіла там 15-те місце.

Що відомо

  • У рейтингу Кубка світу-2022 Полстяная посідає 10-те місце. Наступна у списку серед представниць Латвії – 16-річна Нікола Васільєва (45-та позиція), яка цього року ввійшла до топ-15 багатоборства на етапі Кубка світу в Ташкенті.
  • За Словенію наразі також виступає колишня російська гімнастка Єкатєріна Вєдєнєєва, яка на Євро-2022 увійшла до топ-6.
  • Російські та білоруські гімнастки булу усунуті від міжнародних змагань під егідою FIG у зв'язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну за підтримки Білорусі. Також країни-агресорки були позбавлені права проводити відповідні турніри.
Читайте також: Вікторія Онопрієнко виграла для України першу за 9 років медаль у художній гімнастиці на Всесвітніх іграх