Наставниця "Колоса" Людмила Покотило ексклюзивно для Суспільне Спорт прокоментувала вихід до Кубка Європи та пояснила, чого бракує українським клубам, щоб конкурувати з командами Ліги чемпіонів.
У наступному сезоні жіночих єврокубків з футболу — 2025/26 — зіграють одразу три українські команди, що стало можливим завдяки появі нового турніру. Полтавська "Ворскла" та харківський "Металіст 1925" як чемпіонки й срібні призерки Вищої ліги змагатимуться у кваліфікації Ліги чемпіонів.
Натомість ковалівський "Колос", що посів третє місце в чемпіонаті України, долучиться до новоствореного Кубка Європи (аналогу чоловічої Ліги Європи), де також стартуватиме з кваліфікації.
"Колосу" не вдалося повторити торішній успіх і фінішувати в топ-2, а разом з тим — відібратися до Ліги чемпіонів. Хоч тренерка команди Людмила Покотило не сповна задоволена підсумковою позицією, та все ж переконана: так може бути "навіть цікавіше".
"З другого місця виходити в Лігу чемпіонів у кваліфікації дуже важко, — поділилася наставниця в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт. — Та не тільки з другого, а й з першого. Там дуже потужні команди".
У сезоні 2024/25 "Колос" дебютував у кваліфікації Ліги чемпіонів якраз-таки у статусі другої команди України, а отже йшов "шляхом ліги". На самому старті клуб з Київщини зустрівся з чвертьфіналістками попереднього розіграшу — нідерландським "Аяксом". Основний час завершився з рахунком 1:1, проте в овертаймі українки поступилися — 1:4. Матч за третє місце закінчився для "Колоса" мінімальною поразкою на останніх хвилинах — 1:2 проти данського "Брондбю".
Тепер "шлях ліги" чекає на "Металіст 1925", тоді як підопічні Покотило випробовуватимуть конкуренцію в другому за престижністю єврокубку. Якщо "Ворскла" і "Металіст 1925" не подолають кваліфікацію до основної частини Ліги чемпіонів, вони матимуть шанс продовжити боротьбу вже в Кубку Європи. Цей турнір, на погляд Покотило, нині краще відповідає рівню українських команд.
"Не хочу нікого образити, але рівень чемпіонату України не такий потужний, щоб грати в Лізі чемпіонів. Кожна команда туди хоче. Знаєте, є таке висловлювання: "набратися досвіду". Та вже треба нам не тільки набиратися досвіду, а й самим цей досвід показувати!"
Українські клуби не проходили до основної частини Ліги чемпіонів з сезону 2021/22. Тоді до групового раунду пробився "Житлобуд-1" (нині — "Металіст 1925") і фінішував на третьому місці у своєму квартеті. За 16 років це був єдиний вихід української команди до топ-16 єврокубка.
Людмила Покотило вважає, що ключовим для того, аби українки могли конкурувати з іншими європейськими клубами, має стати розвиток дівочого футболу. За словами Покотило, робота на майбутнє — один із її пріоритетів як наставниці.
"Треба працювати з молоддю, давати їм більше ігрового часу, — наголошує Людмила. — Не боятися, довіряти гравчині. Якщо вона бачитиме, що ви їй довіряєте, то вийде й робитиме [те, що необхідно]. У нас молоді дівчата не псують картину, а відповідально ставляться до гри. Але в Україні їх мало. [...] От ми грали з "Аяксом", і там були дівчата 18–19 років. У них є з кого вибирати. У нас хіба відбір? У нас набір".
Зважаючи на потребу в награності та нових стимулів для гравчинь, тренерка вбачає в участі в тому ж Кубку Європи можливість "підвищити клас українського футболу". Нині її команда чекає на жеребкування, щоб побачити, з ким гратиме восени.
Коли українські клуби дізнаються суперниць у єврокубках
- 24 червня – Жеребкування Ліги чемпіонів: перший і другий раунди кваліфікації ("Ворскла", "Металіст 1925")
- 31 серпня – Жеребкування Кубка Європи: перший раунд кваліфікації ("Колос")
Коли українські команди зіграють перші матчі
- 27 і 30 серпня — Ліга чемпіонів. Кваліфікація: другий раунд ("Ворскла", "Металіст 1925")
- 10/11 і 17/18 вересня — Кубок Європи. Кваліфікація: перший раунд ("Колос")