Перейти до основного змісту

Встановили 18 нових гоголятників: як у нацпарку на Рівненщині відновлюють популяцію червонокнижного птаха

Вставлення гоголятників на території Нобельського національного природного парку. Facebook Нобельський НПП / Іван Зубкович, Володимир Зубкович

Триває робота з відновлення та підтримки популяції гоголя зеленоголового, який занесений до Червоної книги України, у Нобельському національному природному парку, що на Рівненщині. У 2025 році в межах ініціативи працівники парку встановили 18 нових штучних гніздівель.

Про це Суспільному розповів старший науковий співробітник Нобельського парку Іван Зубкович.

За його словами, ініціативу зі встановлення гоголятників провели вдруге працівники парку за власні гроші. Цьогоріч вдалося облаштувати 18 гніздівель для гоголя зеленоголового біля озер Нобель, Засвітське та Острівське. У 2024 році розмістили 15 гоголятників. Як раніше повідомляло Суспільне, таким чином зберегти цей вид порадив фахівець Рівненського природного заповідника Михайло Франчук.

"Гоголь зеленоголовий — це рідкісний вид. Він занесений до Червоної книги України і потребує охорони, його популяція знижується", — зазначив Іван Зубкович.
Встановлений на дереві гоголятник. Facebook Нобельський НПП / Іван Зубкович, Володимир Зубкович

Через брак природних дупел гоголі часто мають труднощі з розмноженням, розповів старший науковий співробітник. Тому щоб імітувати природні місця гніздування для збільшення популяції встановили штучні гніздівлі — дерев'яні будиночки зі спеціальною конструкцією.

"Конструкція ця затверджена фаховими орнітологами. Вони проводили дослідження і встановили, що це найоптимальніші габарити штучного ящика для гніздівель цього виду. Там, наприклад, у нас на території з'являється на весні крех малий та крех великий, ми спостерігали, що ці види теж використовують для своєї гніздівлі дупла дерев. То для них вже зовсім інші потрібні габарити. Більший розмір льоткаОтвір у штучному гнізді., тобто тут — 10х10, а там вже треба трохи більше — 12х12 використовувати. Тобто кожен вид потребує певних розмірів цих штучних гніздівель", — пояснив він.
Виготовлення гоголятника працівником парку. Facebook Нобельський НПП / Іван Зубкович, Володимир Зубкович

Вставлення гоголятників на території Нобельського національного природного парку. Facebook Нобельський НПП / Іван Зубкович, Володимир Зубкович

Допомогти у збереженні виду гоголя зеленоголового можуть й школярі, пояснив Іван Зубкович. Для цього на сторінці у Facebook парку описали процес виготовлення гоголятника.

"Тут акцент не просто на звичайних пересічних людях, а для залучення шкільних гуртків: гуртків з трудового мистецтва, з деревної обробки, які діють при школах. Бо минулого року, коли ми вперше проявили цю ініціативу, наш інспектор на місцевості, де він проживає, розповів, що в нас є такі плани. Вчитель трудового зацікавився, діти — теж, і вони власними зусиллями виготовили два гоголятники і передали у наш парк, щоб ми їх встановили", — розповів старший науковий співробітник парку.
Гоголі на території Нобельського націального природного парку. Facebook Нобельський НПП / Іван Зубкович, Володимир Зубкович

З його слів, після встановлення гніздівель, за ними будуть спостерігати:

"Станом на сьогодні, у нас за два роки встановлені 33 штучні гніздівлі цих гоголятників. Наша ціль зараз — моніторити їх. Тобто потрібно в кінці квітня провести перше обстеження: чи вони зацікавили даний вид птахів, чи відбулося заселення, бо в цих штучних гніздівлях можуть селитись не тільки гоголі. Вони також приваблюють й інших тварин, таких як сова сіра і білка. Це вже підтвердили фахівці Рівненського заповідника. Вони [тварини — ред.] радо використовують ці гніздівлі для облаштування своїх місць для розмноження".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції