Перейти до основного змісту

Операція Первоцвіт-2025: які ранньоквітучі рослини заборонено зривати та продавати на Рівненщині

На Рівненщині триває операція Первоцвіт-2025. Працівники екоінспекції проводять рейди у лісах та на ринках, щоб перешкодити знищенню ранньоквітучих рослин, зокрема проліска та черемші. Ці рослини занесені до Червоної книги, зривати та продавати їх заборонено.

Рейдова група держекоінспекції, лісової охорони та поліції фіксувала факт продажу червонокнижних рослин на ринку в Сарнах. На одну із продавчинь склали протокол за реалізацію черемші. Жінка зазначила, що не знала про рідкісність рослини та заборону продажу.

Чермшина на прилавці ринку в Сарнах. Суспільне Рівне

"У нас в області найбільш поширеними є ранньоквітучі рослини, які занесені до Червоної книги – це є підсніжник звичайний і цибуля ведмежа, в народі її називають черемшею. Продаж, збір, пошкодження насаджень — заборонені" — пояснила заступниця начальника відділу держеконагляду природнозаповідного фонду, лісів та рослинного світу Оксана Прокопчук.

За придбання та збут рослин, які занесені до Червоної книги, передбачена адміністративна відповідальність. Розмір штрафу — від 510 до 1700 гривень, а за дії щодо рослин в заповідниках штраф — від 1700 до 3655 гривень.

Заступниця начальника відділу держеконагляду природнозаповідного фонду, лісів та рослинного світу Оксана Прокопчук. Суспільне Рівне

Окрім ринків, рейдові групи також працюють у лісництвах, де ростуть червонокнижні рослини. Зокрема на локації із черемшею у селі Малушка працівники зафіксували факт збору червонокнижної рослини місцевою жителькою. На неї склали протокол про адмінправопорушення.

Рейдова група фіксуває факт зрізання черемші. Суспільне Рівне

"За знищення або порушення умов зростання передбачені збитки. Тобто за одну рослинку, за один екземпляр червонокнижної черемші та підсніжника передбачені збитки – 62 гривні за одну рослинку", — додала Оксана Прокопчук.

Ділянка росту черемші, на якій незаконно зрізали рослину. Суспільне Рівне

Такі рейди триватимуть орієнтовно тиждень, доки черемша не почне цвісти та не втратить смакових властивостей.

Державний інспектор з охорони природного навколишнього середовища Іван Ясковець. Суспільне Рівне

"В основному, якщо людина йде зривати, то на продаж, але для власних потреб також вони заготовляють її. Вона має такий своєрідний запах, як цибуля, і з неї роблять салати", — розповів державний інспектор з охорони природного навколишнього середовища Іван Ясковець.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції