У Центральній міській бібліотеці Рівного відзначили 100-річчя журналу іноземної літератури "Всесвіт". Під час зустрічі "Година з улюбленим журналом "Всесвіт" присутні обговорили історію журналу, роль у культурному просторі України та виклики, які він долав упродовж десятиліть.
Журнал "Всесвіт" був заснований у 1925 році й став одним із ключових українських видань, що знайомили читачів із класичною та сучасною закордонною літературою; упродовж своєї історії він розвивав культуру перекладу в Україні, йдеться на сайті видання.
Під час зустрічі докторка наук із соціальних комунікацій Ольга Мітчук розповіла, що "Всесвіт" став, за її словами, унікальним майданчиком для обміну ідей між українськими та іноземними митцями.
"Нитка історії і традиційності журналу зберігається. Переклад — це теж "слово", це творчість, вона збагачує корінною ментальністю сприйняття того чи іншого буття", — зазначила вона.
Випробування часом та боротьба за існування
Після припинення роботи у 1934 році журнал повернувся до роботи в 1958-му. Це, за словами Ольги Мітчук, стало політичною заявою української нації про свою самобутність.
У 1971 році редактором журналу став Дмитро Павличко. Він розширив зміст видання, але у 1978 році залишив посаду. Наступний редактор Віталій Коротич підтримував радянську ідеологію та вів боротьбу проти так званого "буржуазного українського націоналізму", пригадала Ольга Мітчук.
Вона додала, що "відродився" журнал у 1986 році, коли його очолив Олег Микитенко. Він збільшив наклад до 760 тисяч примірників на рік і говорив про проблеми цензури. У 1989 році редакція заснувала літературну премію "Мистецтво перекладу", яку щорічно присуджували українським перекладачам.
"Тоді книжки були радянсько заангажовані, а твори, які друкували в журналі, — дійсно справжні, цікаві. Тому "Всесвіт" мав попит, там був літературний прекрасний переклад. Я зараз його не читаю, чесно скажу, а тоді він був за новинку",— поділилася спогадами гостя заходу, письменниця та поетеса Тамара Бацмай.
У 2025 році журнал продовжує знайомити українців зі світовими літературними творами та розвивати мистецтво перекладу.
"Дотепер маємо журнал "Всесвіт", завдяки делікатним та нелегким шляхам, якими тоді йшли головні редактори, які в серці несли Україну. Це гарний інструмент дороговказу, коли ти бачиш журнал, який має 100 років. І в наших силах з вами пам'ятати або продовжувати, плекати те, що є, ні в якому разі не забувати", — підсумувала Ольга Мітчук.
АВТОРКА: Аліна Олійник
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok