Перейти до основного змісту

Позбавили водійських прав через порушення правил військового обліку на Рівненщині. Що кажуть адвокат і речниця ТЦК

На Рівненщині військовозобов'язаного водія вперше в Україні позбавили права керувати автомобілем через порушення правил військового обліку. За даними судового реєстру, він вчасно не оновив свої облікові дані.

Про це стало відомо з реєстру Кузнецовського міського суду Рівненщини, яке опублікували на платформі Опендатабот.

Згідно з рішенням суду, водій перебував на військовому обліку та мав уточнити свої облікові дані у встановлений законом термін, проте він цього не зробив.

Згідно з інформацією Опендатабот, Кузнецовський міський суд задовольнив позов ТЦК та тимчасово обмежив водія на Рівненщині в праві керувати транспортним засобом. Обмеження діятиме, поки водій не виконає вимоги ТЦК або ж ця вимога не буде відкликана, зазначили в Опендатаботі.

Як вказали на інформаційній платформі, це вперше в Україні зафіксували, як людину обмежили у праві керувати авто через порушення правил військового обліку.

"Щонайменше 41 судова справа, пов’язана з обмеженням права на керування авто через порушення правил військового обліку, знайдена за допомогою пошуковика по судовому реєстру Бабуся. Наразі у більшості випадків суди повертають справи назад — однак це пов’язано лише із проблемами в оформленні позовів, зокрема, несплатою ТЦК судового збору", — зазначили у повідомленні.

Речниця Рівненського обласного ТЦК та СП Тетяна Камерістова підтвердила Суспільному, що такий випадок справді був, і додала, що він є першим в області. Також Тетяна Камерістова зауважила, що чоловік має право на апеляцію.

Суспільне звернулося за коментарем до Кузнецовського міського суду, наразі цю ситуацію вони не коментують.

Думка адвоката

На думку рівненського адвоката Юрія Клекотки, апеляційна інстанція може переглянути згадане рішення.

"Можна коротко описати, що суддя не розібрався в тому аспекті, що законодавством передбачено два обовʼязки: перше — уточнити облікові дані, друге — уточнити персональні дані. Підстави для виникнення цих обовʼязків є різними".

Він зазначив, що у випадках, передбачених ст. 27 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ТЦК може надіслати громадянину вимогу й надалі звернутись до суду з приводу тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом. Проте вимогу можуть направити лише у разі невиконання громадянином обовʼязків, передбачених частинами 1, 3 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Своєю чергою, обовʼязок оновити персональні дані передбачений Перехідними положеннями до Закону від 11.04.2024 № 3633-IX, а не ст. 22 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", повідомив адвокат.

"Відповідно, тим, хто не оновив персональні дані протягом 60 днів, до 17 липня 2024 року, вимога не може бути надіслана та, як наслідок, відповідна особа не може бути обмежена у праві керування транспортним засобом за невиконання цього обовʼязку. В Україні сформована стала судова практика, де суди масово скасовують постанови ТЦК про притягнення осіб до відповідальності за подібні порушення. Відповідно, і це рішення, як похідне від такого порушення, теж є неправосудним", — розповів Юрій Клекотка.

На думку адвоката, судячи з даних реєстру, суд проходив без участі відповідача:

"Відповідно, ми не можемо знати, чи повідомлена ця особа про розгляд цієї справи, а можливо — і про це рішення взагалі. Її може навіть не бути в країні. Відповідно, це впливає і на те, чи буде вона його оскаржувати. Якщо буде, то шанси на успішне оскарження вважаю дуже високими".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції