Перейти до основного змісту

У місті на Рівненщині котельні обладнали когенераційними установками. Як вони працюють

У місті Дубно, що на Рівненщині, усі котельні облаштували когенераційними установками — спеціальним обладнанням, яке одночасно виробляє теплову та електроенергію. У випадку блекаутів жителі міста будуть забезпечені теплом.

Як працюють установки та чим вони кращі за генератори, дізнавалось Суспільне.

Середня температура у класах Дубенського ліцею №5 перевищує 20°. У навчальному закладі теплі батареї з першого дня опалювального сезону, розповіла директорка ліцею Оксана Гуліда:

"У нашому укритті теж дуже тепло. Температура в укритті — 19-22°. У минулі роки під час блекауту ми перебували в укритті, в нас був генератор. Це давало змогу зарядити телефони, випити чаю, але в приміщенні було дуже холодно. А тепер — нам ще й буде тепло".

Директорка Дубенського ліцею №5 Оксана Гуліда. Суспільне Рівне

Навчальний заклад опалюється котельнею, у якій в 2024 році встановили когенераційну установку — спеціальне обладнання для комбінованого виробітку теплової й електричної енергії, яке забезпечує подачу тепла у випадку відсутності світла.

"Теплова енергія іде в загальну мережу, а електрична — забезпечує на 100% наше підприємство у режимі "енергетичного острова". Тобто при можливих відключеннях електричної енергії на годину, дві, три, чи може й більше, ми будемо мати стабільне електропостачання, що дасть можливість стабільно забезпечувати наших споживачів теплом", — пояснив директор КП "Дубнокомуненергія" Петро Рухер.

Директор КП "Дубнокомуненергія" Петро Рухер. Суспільне Рівне

Зі слів Петра Рухера, когенераційними установками забезпечені усі чотири котельні Дубна. Таке обладнання місто безоплатно отримало від агентства з міжнародного розвитку США "USAID". Орієнтовна вартість чотирьох установок — 50 мільйонів гривень:

"Ця установка працює на природному газу і її основна перевага перед генераторами, які теж у нас є, значно економніша та ефективніша. Приблизні розрахунки економії роботи когенераційної установки у порівнянні з генераторами — це десятки разів".

Когенераційна установка у місті Дубно. Суспільне Рівне

Наприкінці минулого опалювального сезону у Дубні запрацювала перша когенераційна установка німецького виробництва. 12 листопада її приїхали оглянути інженери компанії виробника.

"На цей час ми приїхали на перше обслуговування цієї машини. Вона відпрацювала перші тисячу годин. Потрібно зібрати масло і віддати його на аналіз, перевірити. Після цього ми знову її налаштуємо. Опалювальний сезон ми вже запустили й в Шепетівці, у Дубні дві машини, у Львові зараз готується до пуску. Зараз роботи вистачає із запуску. Першу когенераційну установку ми запустили у Ковелі — це було 12-13 років тому. Зважаючи на нашу ситуацію з електропостачанням, з ліквідацією теплових електростанцій, то це, фактично єдиний здоровий вихід із ситуації, щоб перезимувати і лишитись з електрикою", — зазначив інженер компанії виробника Тарас Чупрей.

Інженер компанії виробника Тарас Чупрей. Суспільне Рівне

Зі слів Петра Рухера, завдяки когенераційним установкам, у разі ймовірних блекаутів, усі жителі Дубна будуть забезпечені теплом.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції