На Рівненщині семеро людей скористалися програмою встановлення сонячних панелей за пільговим кредитом. Як це працює

У липні 2024 року стартувала програма пільгових кредитів на встановлення сонячних панелей у приватних будинках. За цей час на Рівненщині семеро людей скористалися такою підтримкою. Загалом в області 1200 домогосподарств встановили сонячні панелі.

На яке обладнання видають кредити? Скільки коштує встановити сонячну електростанцію на будинок, чи вигідно мати таке обладнання? Про це в етері Українське радіо. Рівне розповіли експерти та учасники програми.

Детальніше про програму

Як розповів заступник директора департаменту ЖКГ, енергетики та енергоефективності ОДА Тарас Прокопчук, 7 червня 2024 року уряд затвердив постанову №673. Вона стосується порядку надання фінансової державної підтримки фізичним особам, які встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії.

"Суть програми в тому, що всі відсотки по кредитах покриває держава. При цьому сума кредиту не повинна перевищувати 480 тис грн. Його потрібно погасити терміном до 10 років, в залежності від умов банків. Ця програма розповсюджується на обладнання виключно для забезпечення власних потреб. Поки кредит діючий, людина не може продавати вироблену електроенергію в мережу", — зазначив Тарас Прокопчук.

З його слів, кредити видають на встановлення фотоелектричних модулів, тобто на сонячні електростанції, вітрові електроустановки зі встановленою потужністю 1-10 кВт:

"Якщо сонячна електростанція, наприклад, на 5 кВт, то й акумулятор має бути аналогічно на 5 кВт. Для забезпечення власних потреб 10 кВт зазвичай цілком достатньо".

Статистика на Рівненщині

За інформацією чиновника, станом на 16 вересня в області скористалися програмою сім громадян. Їм видали кредитів на загальну суму 2,7 млн грн.

"Загалом на Рівненщині 1200 домогосподарств встановили сонячні панелі та забезпечують електропостачанням не тільки себе, а й продають електроенергію за зеленим тарифом. Лише цього року на зелену енергетику перейшла 71 родина. Загальна ж потужність всіх станцій в домогосподарствах Рівненщини становить понад 32 МВт", — додав спеціаліст.

Програми для ОСББ

Тарас Прокопчук зазначив, що ця програма розрахована виключно для приватних будинків. Але є інші урядові програми для мешканців багатоповерхівок:

"Для ОСББ є програма фонду енергоефективності "ГрінДім". Відповідно до неї, ОСББ може отримати відшкодування до 70% від вартості проєкту. Ще є програма "Доступні кредити 5-7-9%" для багатоквартирних будинків. Щодо утеплення, то є програма фонду енергоефективності — "Енергодім". Вона пропонує два пакети, до яких входять різні види робіт".

Як працює сонячна електростанція

Про встановлення сонячних панелей розповів експерт громадської організації "Екоклуб"Дмитро Сакалюк. З його слів, сонячна електростанція складається з трьох основних елементів:

"Перше — це безпосередньо сонячні панелі, які отримують сонячне світло і перетворюють його в електрику. Другий прилад — це інвертор, який перетворює вироблену специфічну електрику на звичайну, яку можна споживати у розетці. Оскільки Україна зараз постійно під атаками на енергетичну структуру, то третє — це акумулятори, які зберігають електрику на той період, коли в тебе її не буде. Якщо по-простому — це великі павербанки".

Вартість сонячної електростанції

За інформацією Дмитра Сакалюка, вартість залежить від місця встановлення, собливостей станції, її розміру та інших деталей:

"Але якщо говорити базово, то 1 кВ встановленої потужності з акумуляторами на сьогодні коштує орієнтовно 1300 доларів. Це вже "під ключ", тобто з усіма будівництвами, обладнанням, з акумулятором. На звичайний будинок без великих споживачів потрібно до 8 кВт. Типова на сьогодні станція — на 5 кВт. Вона на 5-6 годин забезпечує безперебійно роботу котла, холодильника і освітлення з роутером".

Як розрахувати необхідну для себе потужність

Дмитро Сакалюк рекомендує звертатися до спеціалістів, які вміють розраховувати потужність.

"Головне питання перед тим, як іти до спеціалістів, для чого ви робите станцію? Якщо ви хочете безперебійної роботи певних приладів, то ви маєте виписати для себе їх перелік. Наприклад, якщо хочете, щоб у випадку відключення електроенергії працював котел, холодильник, роутер і було освітлення, то додаєте сумарну потужність кожного приладу в годину — і отримаєте, скільки електрики вам потрібно зберегти в годину. Потім з цими показниками звертаєтеся до компаній, або використовуєте онлайн-калькулятор — і отримуєте орієнтовні розрахунки", — додав експерт з енергоефективності.

Приклад використання нульового кредиту

Першою на Рівненщині скористалася нульовим кредитом на встановлення сонячних панелей мешканка села Вересневе — Олена Хомич.

"Коли почала жити в приватному секторі, то почала придивлятися до сонячних панелей, адже розуміла, що за енергозбереженням майбутнє. Я давно працюю в цьому напрямку, тому уважно стежу за новинами від донорів та державними програмами. І коли з'явився нульовий кредит для встановлення панелей, то я відразу подала заявку", — пояснила жінка.

З її слів, перелік документів для отримання кредиту — невеликий. Олені Хомич знадобився паспорт, ідентифікаційний код, довідка про доходи та підтвердження з "Рівнеобленерго", що вона користується загальними мережами.

"Ми вже понад тиждень користуємося виключно енергією сонячних панелей. Це гібридна станція, є 10 кВт акумуляторів, які генерують сонце і заряджаються вдень. Увечері та вночі я користуюся акумуляторами. Тобто 24 години на добу я на безкоштовному світлі. Вже були випадки, коли по графіку вимикали електрику. Я одна на все своє селище була зі світлом. То сусіди приходили питали, як це в мене без генератора є світло, цікавилися, щоб собі таке впровадити", — поділилася учасниця програми.

За інформацією Олени Хомич, у її випадку був варіант кредиту на 5 років з оплатою 8 тисяч гивень на місяць. Потім з'явилася можливість взяти кредит на 10 років — і платити 4 тисячі щомісячно.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook