Перейти до основного змісту

"Мусимо тулитися": учні ліцею на Рівненщині навчатимуться у чотири зміни через відсутність належного укриття

Ексклюзивно

Ліцей на Рівненщині, який знаходиться у 40-кілометровій зоні від кордону з Білоруссю, не має власного укриття. Під час повітряних тривог учні спускатимуться в сховище закладу громадського харчування, яке розраховане на 50 людей. У 2024-2025 роках навчання організовуватимуть у чотири зміни.

Суспільне дізналося, в якому стані укриття, яке відвідують учні ліцею у селі Великі Цепцевичі Вараського району та чи планується будівництво нового.

Директорка навчального закладу Надія Волощук розповіла, що сховище, у якому під час повітряних тривог перебувають діти, вони орендують у місцевої піцерії:

"В цьому укритті змушені перебувати наші дітки під час повітряної тривоги, мусимо тулитися. Це приватна власність, тому нічого практично доробити тут ми не можемо. Практично проводити уроки немає можливості. Дітки сідають по класах: малюють, співають".

Укриття, яке відвідають учні ліцею. Суспільне Рівне

Ліцей розташований у 40-кілометровій зоні від кордону України з Республікою Білорусь. З 2 вересня у закладі навчатимуться 623 учні. Зі слів директорки, місць для всіх дітей в орендованому укритті не вистачає, адже воно розраховане на 50 людей:

"Раніше навчання проводилося у дві зміни, по два тижні. Два тижні — очно, два тижні — дистанційно. Наразі ми розписали навчання на чотири зміни. Маємо можливість забезпечити укриттям початкову школу, а старшу — навчатимуться по черзі".

У ліцеї навчаються троє дітей Катерини Рябченко: Максим у сьомому класі, Михайло в 10-му та Аліна в 11-му. Частину уроків вони відвідують очно, решту — дистанційно. Вона вважає, що через це у дітей погіршились оцінки.

"Коли дитина йде до школи, то вона зовсім змінюється, стає веселішою. Тема з укриттям для нас дуже болюча наразі. Наш ліцей старий і він немає сховища", — розповіла мама учнів.

Катерина Рябченко. Суспільне Рівне

Приміщення ліцею збудували 57 років тому та було розраховане на 300 учнів. За місяць до повномасштабного вторгнення у Великих Цепцевичах планувалося будівництво нового навчального закладу, розрахованого на більшу кількість учнів, зазначила директорка:

"Перед початком війни у нас уже була виготовлена проєктно-кошторисна документація на будівництво нового ліцею. Є окремо виділена земельна ділянка, є розроблений проєкт. Війна перекреслила всі наші плани".

Надія Волощук у квітні 2024 року подала заявку на отримання державної субвенції для будівництва укриття на території закладу. Його будівництво коштує 42 мільйони гривень. Таку ціну озвучили розробники проєкту — це третина вартості побудови нового ліцею.

Директорка навчального закладу Надія Волощук. Суспільне Рівне

Керуюча справами Антонівської громади Інна Ганзюр наголосила, що гроші з держбюджету виділять, якщо вони переможуть в конкурсі на проєкт в урядовій системі DREAM.

"На цій земельній ділянці планувалося будівництво захисної споруди, нового укриття для Великоцепцевицького ліцею. Відповідно до нових земельних норм, ця ділянка замала, тому вирішили перенести там, де зараз спортивний майданчик. У січні 2024 року з місцевого бюджету було виділено близько 300 тисяч гривень для розробки проєктно-кошторисної документації закладу освіти. Від місцевої влади планується співфінансування для будівництва, аби тільки нам було погоджено цю державну субвенцію".

Керуюча справами Антонівської громади Інна Ганзюр. Суспільне Рівне

На території ліцею планують побудувати укриття, яке вміщатиме 200 людей, повідомила Інна Ганзюр.

Про наявність укриттів

За даними очільника Рівненської ОВА Олександра Коваля, 96% навчальних закладів готові до очної або змішаної форми навчання. Йдеться про 521 гімназію та ліцей.

"Вони мають протирадіаційні укриття та сховища, власні найпростіші укриття, захищений простір на першому поверсі або договір про користування іншими укриттями", — додав Олександр Коваль. За його даними, 21 школа, тобто решта 4%, працюватиме дистанційно. З них:

  • чотири приватні заклади навчаються лише дистанційно;
  • два — завершують будівництво укриттів;
  • 14 — не мають сховищ і знаходяться у 20-кілометровій прикордонній зоні.

З 2 вересня навчання розпочнуть 160 тисяч школярів Рівненщини, з них — 12,5 тисяч першокласників.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції