Депутати Рівненської обласної ради одноголосно ухвалили звернення до представників Української православної церкви Московського патріархату із закликом виконати підписаний президентом закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій". У ньому йдеться про заборону діяльності Російської православної церкви та її структурних підрозділів.
Позачергову сесію 24 серпня транслювали в YouTube облради.
Депутати розглядали одне питання — "Про звернення Рівненської обласної ради щодо реалізації норм законодавства про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій та зміцнення духовної незалежності України".
На початку засідання голова облради Андрій Карауш зачитав суть звернення:
"Ми, депутати Рівненської обласної ради, підтримуємо ухвалення та підписання президентом закону про утвердження духовної незалежності України. Ми голосували за декілька звернень10 квітня 2023 року Рівненська обласна рада проголосувала за заборону діяльності УПЦ МП на Рівненщині та скасувала рішення депутатів 1991 та 92 років, що стосуються діяльності релігійних організацій московського патріархату. щодо заборони Української православної церкви Московського патріархату. Зважаючи на те, що російська православна церква є ідеологічним продовженням режиму держави-агресора, її діяльність в Україні має бути заборонена".
На сесії був присутній нардеп від Рівненщини Олександр Аліксійчук, один з авторів закону, який 24 серпня підписав президент України.
"Та адвокація, яку провели народні депутати України, президент України, наші релігійні організації та Православна церква України, дала результати. Сьогодні звучить багато слів про те, ніби Українська православна церква не належить до Московського патріархату. Багато людей кажуть: «Ми молимося так, як хочемо». Але не потрібно молитися з тими, хто благословляє російських солдатів на вбивство наших друзів і рідних".
Представників Рівненської та Сарненської єпархій Української православної церкви не були присутні у сесійній залі.
"Ми їх публічно запрошували, що свідчить про нерозуміння ситуації, в якій знаходяться і український народ, і УПЦ МП. Ми звертаємося до центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері релігії, з проханням перевірити всі релігійні організації, зареєстровані на території області. Ми також звертаємося до сільських і селищних рад області з проханням виконати рішення облради від 10 квітня 2023 року щодо заборони УПЦ МП", — додав Андрій Карауш.
Обласна рада одноголосно, 47 голосами присутніх у залі, підтримала звернення "до Рівненської та Сарненської єпархій УПЦ МП, до всіх священнослужителів, ченців, кліриків, духовенства, мирян, до тергромад області про зміцнення духовної незалежності України".
"Пропоную зібратися в цей день через рік і заслухати звіт про виконання нашого рішення щодо заборони Московського патріархату. Тоді ми побачимо, чи ще живе на території Рівненщини московська церква, чи ми його погасили своїми п'ятьма зверненнями", — наголосив ексголова облради, депутат Сергій Кондрачук.
У квітні 2023 року депутати Рівненської облради на позачерговій сесії проголосували за заборону УПЦ МП на території області. Також вони звернулись до Кабміну із проханням припинити договори оренди з релігійними організаціями, які не виконують вимоги українського законодавства.
Закон про заборону релігійних установ, пов’язаних із Росією
20 серпня Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. Згідно з ним, вони мають припинити свою діяльність в Україні. За документ проголосували 265 народних депутатів. 24 серпня Володимир Зеленський підписав закон.
Він має унеможливити діяльність церков, які керуються державою, яка здійснює агресію проти України, тобто — Росією. Релігійні організації, які підозрюються в співпраці з Російською православною церквою, будуть перевірятися відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті. Якщо комісія зафіксує порушення — служба видасть припис церкві на виправлення ситуації.
ОНОВЛЕННЯ 17:50
Позиція Рівненської єпархії УПЦ
На сайті Рівненської єпархії опублікували відповідь на звернення депутатів облради.
"Звернення, яке підготувала до нас, є популістським, направленим на розпалювання міжконфесійної ворожнечі та провокативним. Народні обранці, замість того, щоб виконати закон, намагаються розділити суспільство та вказати віруючим людям в яку церкву їм ходити", — йдеться у повідомленні.
Також там зазначили, що офіційно вони мають назву "Рівненська єпархія Української православної церкви", без приставок "Московського патріархату":
"УПЦ не має центру в Росії, і це було чітко заявлено під час Собору в Феофанії, що відбувся 22 травня 2022 року. На цьому Соборі було наголошено на автокефалії УПЦ, а також на відсутності будь-яких адміністративних або юридичних зв’язків з Московським патріархатом".
В єпархії додали, що вони самостійно приймають рішення всередині самої церкви, без зовнішнього втручання.
"Закликають нас відмовитись від своєї церкви та заганяють нас у ПЦУ, вказуючи на те, що ПЦУ визнана усім православним світом. Тому хочемо нагадати, що церква відділена від держави, що є одним із основних принципів сучасної демократичної системи".
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook