"Це питання мала закрити обласна адміністрація": чому на Рівненщині не видали розпорядження про перейменування вулиць

Ексклюзивно

В межах закону про деколонізацію, на Рівненщині не перейменували близько 70 вулиць та провулків, за даними громадської організації "Деколонізація. Україна".

Її співзасновник Вадим Поздняков зазначив, що згідно із законом, до 27 липня 2024 року очільник Рівненської ОВА мав підписати розпорядження про зміни цих назв, відтак завершити процес перейменування. Рішення на сайті адміністрації не оприлюднили, а у відділі охорони історико-культурної спадщини зазначили, що потреби в прийнятті окремого розпорядження не було.

Закон про деколонізацію. Як він працює та які терміни на виконання

27 липня 2023 року в Україні набув чинності закон про "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії".

Цей закон засуджує російську імперську політику, впродовж різних форм її державності. Закон визначає порядок усунення імперської символіки з публічних просторів в Україні: як назв, так і пам'ятників чи інших символів.

"Закон визначає процедури і чіткі терміни, впродовж яких Україна повинна позбутись російської імперської символіки – і зробити це виважено", — зазначив заступник голови Українського інституту національної памʼяті Володимир Тиліщак.

Згідно з інформацією інституту, з 27 липня 2023 року до 27 квітня 2024 року за перейменування відповідали органи місцевого самоврядування. Вони повинні були визначитися з новими назвами топонімівНазва місцевості, регіону, населеного пункту, об'єкту рельєфу та перейменувати їх.

Якщо на цього етапі громада не позбулася комуністичних назв, від 28 квітня 2024 року такі повноваження перейшли на начальників обласних військових адміністрацій. Упродовж трьох місяців, до 27 липня 2024 року, ОВА мала перейменувати об'єкти топоніміки.

"Рівненська ОВА саботувала процес і втратила час"

До 27 липня голова Рівненської обласної адміністрації мав видати розпорядження про перейменування останніх вулиць в області, які підлягають під дію закону про деколонізацію. Про це зазначив в коментарі Суспільному співзасновник громадської організації "Деколонізація. Україна" Вадим Поздняков:

"Рівненська ОВА мала перейменувати ті вулиці, які не змінили органи місцевого самоврядування. Комісія та робоча група повинна була ухвалити рішення та затвердити нові назви. Начальник ОВА мав видати розпорядження про перейменування вулиць та населених пунктів, які залишилися. Усі сусідні області, Волинська, Житомирська, Львівська, видали його. Рівненська ОВА не видала розпорядження, таким чином саботувала процес і втратила час".

За даними Вадима Позднякова, окрім Рівненщини розпорядження не видала Тернопільська, Запорізька та Кіровоградська області.

"Ми місяць тому зверталися з проханням видати розпорядження, але нам почали надходити відповіді від місцевого самоврядування, що вони не будуть перейменовувати ті чи інші вулиці. Можливо, вони не зрозуміли нашого звернення, не зрозуміли, що згідно із законом, ОВА перейменовує. Обласним адміністраціям давався час для того, щоб там, де саботували процес перейменування, це було зроблено. Також адміністрація мала видати розпорядження про демонтаж пам'ятників у рамках цього закону. Наприклад, демонтаж пам'ятника Островському та багато іншого мотлоху".

За даними ініціативи, в області залишилися не перейменованими орієнтовно 70 топомінів.

"Радивилів відмовлявся перейменовувати вулицю Сидора Ковпака. Багато громад відмовлялися перейменувати вулиці Дружби народів і Першого травня. Ці вулиці чітко підпадають під дію закону про деколонізацію. Я переконаний, що про це положення не знали або не захотіли виконувати. Є багато громад, які відмовилися і це питання мала закрити обласна адміністрація", — додав Вадим Поздняков.

Голова ГО додав, що вони будуть звертатися до Українського інституту національної пам'яті, щоб дізнатися, як юридично врегулювати процес перейменування вулиць.

Позиція ОДА

За інформацією, яку надав Суспільному відділ охорони історико-культурної спадщини Рівненської ОДА, в рамках закону громади на Рівненщині перейменували 283 вулиці, 19 провулків, один майдан.

"Наразі процес перейменування на рівні громад перебуває на завершальній стадії. Потреби в прийнятті окремого розпорядження Рівненською ОДА з цього приводу не було", — зазначили у відділі.

Суспільне намагалося взяти коментар у начальника відділу охорони культурної спадщини управління культури і туризму Рівненської ОДА Юрія Калітинського, щоб дізнатися, як надалі триватиме процес перейменування. Станом на 16 серпня, на телефоні дзвінки він не відповів.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook