Перейти до основного змісту

Реформа Нової української школи: у Дубні на Рівненщині виник конфлікт через вибір академічного ліцею

Дубенський ліцей №8. Колаж: Суспільне Рівне/сайт УО Дубенської міськради

У Дубні на Рівненщині виникла дискусія через навчальний заклад, який з 2027 року має стати академічним — ліцей №6 чи ліцей №8. Міське управління освіти організовувало опитування, за результатами якого майже 70% респондентів проголосували за ліцей №8. Згодом керівниця міського управління освіти Наталія Іваницька повідомила у Facebook, що міська рада на академічний рекомендує ліцей №6.

У Дубенському районі пропонують створити чотири академічні ліцеї: у Радивилові, Млинові, Демидівці і в Дубні. Такі зміни мають відбутися згідно з реформою профільної середньої освіти в межах реформи Нової української школи.

Суспільному в міському управлінні освіти, обласному департаменті та міськраді пояснили, через що виникла дискусія.

Що таке академічні ліцеї

Створення академічного ліцею на базі одного з навчальних закладів Дубна є частиною впровадження реформи старшої профільної освіти. Проєкт реалізовується у межах реформи Нової української школи, що стартувала у 2018 році.

До 1 вересня 2024 року в Україні мають розробити план формування мережі закладів старшої профільної освіти академічного або професійного спрямування. Такі заклади мають запрацювати у вересні 2027 року.

Академічні ліцеї будуть окремими закладами освіти, де навчатимуть старшокласників з 10 по 12 класи. Вони поглиблено вивчатимуть певні спеціальності і готуватимуться до вступу в заклади вищої освіти.

Опитування серед жителів громади

У січні 2024 року батьки дошкільнят та учнів у Дубні через онлайн-опитування обрали ліцей, який з 2027 року має стати академічним. 66,8% голосів респонденти віддали за ліцей №8.

Пропозиції громади мають подати на розгляд Рівненської обласної ради, яка до 1 вересня 2024 року має затвердити план формування мережі закладів.

Начальниця Дубенського міського управління освіти Наталія Іваницька розповіла, що попри результати опитування, академічним планують зробити ліцей №6. З чим пов'язано таке рішення — їй невідомо:

"Ми в управлінні освіти ще в травні 2023 року почали працювати в цьому напрямку. Багато аналізували: кількість учнів, приміщення, площі, благоустрій, матеріальну базу, категорії педагогів тощо. Також для учасників освітнього процесу в Дубні організовували опитування. Для мене — загадка, де взялася пропозиція зробити академічним Дубенський ліцей №6. Коли у законі чітко пише, що громада має подати пропозицію, а потім вирішує облрада. Ми в усіх робочих групах і на всіх нарадах затверджували саме ліцей №8".

Керівниця Дубенського управління освіти Наталія Іваницька. Наталія Іваницька

З її слів, якщо облрада вирішить створити академічний заклад на базі ліцею №6, то не менше ніж 318 дітям не буде де навчатися:

"Ще одна проблема — це майбутнє педагогів ліцею №6, більшості з яких просто не буде місця в академічному ліцеї. Куди подінуться вчителі початкових класів? Ще одна велика проблема — це те, що ліцей №6 потребує капітального ремонту, як зовнішнього, так і внутрішнього. Він ніколи не мав інноваційного обладнання. Щоб його зробити таким, який би відповідав вимогам академічного, треба багато мільйонів. Навіть за співфінансування — це буде для міського бюджету велика сума".

Керівниця міської освіти пояснила, що напротивагу ліцею №6, у ліцеї №8 нема початкових класів, там щороку закупляли нове обладнання та готували учнів до обласних і всеукраїнських олімпіад.

Позиція районної робочої групи

При Дубенській районній державній адміністрації створили робочу групу для формування мережі закладів освіти. Начальниця відділу освіти, культури та спорту РДА Лідія Білик повідомила Суспільному, що до роботи в цій групі залучили спеціалістів з міста та області:

"На першу робочу зустріч запросили представників усіх 19 громад району. Після певних напрацювань, враховуючи думку всіх громад, ми орієнтовно сформували мережу. Робоча група багато працювала, це була колосальна робота, доки ми прийняли остаточні рішення. Тоді почали більш ґрунтовно працювати з громадами, де мають створити академічні ліцеї. Загалом на Дубенщині їх має бути чотири: у Радивилові, Млинові, Демидівці і в Дубні".

Начальниця відділу освіти, культури та спорту РДА — Лідія Білик. Всеволод Пекарський

Лідія Білик зазначила, що після тривалого вивчення та дискусій вирішили, що у Дубні академічним має бути ліцей №8. Пропозиції район передав в обласний департамент освіти.

"У Рівному на форумі, де брав участь заступник міністра освіти і науки України з цифрового розвитку Дмитро Завгородній, презентували мережу академічних ліцеїв області. Від Дубна озвучували як академічний ліцей №8. Потім була нарада в кабінеті директора Департаменту освіти і науки в області Петра Коржевського. Від Дубна ще був заступник мера Михайло Метелюк і з управління освіти — Сергій Кедись. Тоді ми теж підтвердили рішення про ліцей №8. Не знаю, чому зараз з'явилася інформація про ліцей №6", — додала Лідія Білик.

Що кажуть в обласному департаменті освіти

Суспільне звернулося по коментар в обласний департамент освіти і науки, щоб там розповіли, чому вирішили пропонувати як академічний ліцей №6. Заступниця директора департаменту Марина Пашковська повідомила, що у ліцеї №8 — дефіцит місць.

"Ми їм не рекомендували ліцей №6. Як громада вирішила, до тієї думки ми й прислуховуємося. Але у нас від Дубна дві позиції. Чому відрізняється рішення мерії та управління освіти, то це їх треба питати. Коли моделювали мережу, то вияснили, що в ліцеї №6 більша проєктна потужність. Проте наголошу, що це лише план формування мережі закладів освіти. Ніде не написано, що до цього плану не можна вносити зміни. Зараз ми моделюємо, якою має бути ця мережа. Будемо готувати ці заклади до того, щоб з 2027 року вони могли запровадити навчання старшої профільної школи", — розповіла Марина Пашковська.

Документ від Дубенської міської ради до департаменту РОДА, липень 2024. Департамент освіти і науки РОДА

Заступниця директора Департаменту освіти і науки — Марина Пашковська. Департамент освіти і науки РОДА

Що кажуть в Дубенській міськраді

У Дубенській мерії показали документ, де зазначено, що не міська рада ініціювала пропозицію зробити академічним ліцей №6, а що в травні 2024 року від обласного департаменту вони отримали лист з такою пропозицією.

Заступник міського голови Дубна Михайло Метелюк розповів, що йому нічого невідомо про те, щоб неофіційно міська рада ініціювала не ліцей №8, а ліцей №6.

"Я був у робочій групі, на обласних нарадах, де ми пропонували на академічний — ліцей №8. Але потім обласний департамент рекомендував ліцей №6. Тому в міській раді підготували лист, що ми не заперечуємо", — додав чиновник.

Документ від департаменту освіти і науки РОДА до Дубенської міської ради, травень 2024. Дубенська міська рада

На запитання, чому місто не заперечило департаменту, заступник відповів:

"Якщо вже у департаменті так вирішили, то що ми можемо заперечувати? У департаменті мотивують свою пропозицію тим, що ліцей №6 — найбільший. Ліцей №8 не прийме необхідної кількості дітей. Але остаточне рішення прийматиме обласна рада, а потім — міністерство".

Наталія Іваницька на питання, чи помістить ліцей №8 необхідну кількість учнів, зазначила, що, як свідчить європейська практика, на базі таких великих закладів як ліцей №6 — не створюють академічні ліцеї.

"Я, як керівник міської освіти, стверджую, що ліцей №8 зможе прийняти всіх учнів 10-12 класів", — підсумувала начальниця.

Нагадаємо, що для пілотування реформи профільної освіти на Рівненщині обрали Вараський ліцей №1.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції