У 2024 році правом на податкову знижку скористалися понад три тисячі жителів Рівненщини. Найчастіше платники звітують про сплату за навчання, страхові внески, договори довгострокового страхування життя і відсотки за іпотечний кредит.
Про це в етері Українське радіо. Рівне розповіла заступниця начальника відділу інформаційної взаємодії ГУ ДПС в області Ірина Матвійчук:
"На Рівненщині щороку кількість громадян, які подають декларацію про майновий стан і доходи для отримання податкової знижки зростає. У 2024 році таким правом скористалися 3 053 жителів області, з бюджету їм повернули понад десять мільйонів податку на доходи фізичних осіб. Враховуючи, що є ще час для звітування про витрати, які були минулого року, кількість таких громадян буде значно більшою".
З її слів, громадяни, які мали витрати у 2023 році, можуть подати декларацію, включно по 31 грудня 2024 року, та отримати податкову знижку.
Що таке податкова знижка
"Податкова знижка виступає інструментом соціальної підтримки, наприклад, якщо надається за витратами понесеними на навчання чи лікування, а також як заохочення бажаної поведінки, наприклад, підтримка доброчинності та пенсійних заощаджень", — пояснила Ірина Матвійчук.
Вона також додала:
"Відмінність від звичайного декларування полягає в тому, що платники, які зобов'язані відзвітуватись про доходи, подають декларацію до першого травня, а в цьому випадку для податкової знижки можна скористатися таким правом упродовж всього року".
Як зауважила Ірина Матвійчук, податковий кодекс надає можливість громадянам отримати частину сплаченого податку лише за такими витратами:
- перераховані гроші закладам освіти за своє навчання або членів сім'ї першого ступеня споріднення;
- страхування себе або членів сім'ї;
- сплата внесків у недержавні пенсійні фонди;
- перерахування коштів у вигляді пожертвувань неприбутковим організаціям;
- усиновлення дітей;
- сплата відсотків за іпотечним житловим кредитом;
- переобладнання транспортного засобу з використанням біопалива;
- ВПО можуть скористатись такою знижкою, якщо вони сплачували за оренду житла;
- витрати на лікування COVID-19.
До складу податкової знижки включаються фактично понесені витрати, які підтверджені платником документально. Наприклад фіскальним, товарним чеком, касовим ордером або накладною, іншим розрахунковим документом — договором, який ідентифікує продавця товарів і визначає суму таких витрат.
"Найчастіше платники Рівненщини звітують про витрати, які понесли саме за навчання, за сплату страхових внесків, за договорами довгострокового страхування життя і відсотки за іпотечним кредитом", — додала Ірина Матвійчук.
З її слів, для того, щоб отримати податкову знижку, необхідно надати пакет документів. Залежно від випадку, він може різнитися. Обов'язковими є такі:
- договір, наприклад, про оренду житла;
- паспорт;
- ідентифікаційний номер;
- подану декларацію;
- документ, який підтверджує оплату.
"Якщо громадяни мають питання і в них є проблеми, вони можуть звернутися до фахівців центру обслуговування платників податків і там їм конкретніше нададуть консультацію, про те який пакет документів необхідний", — розповіла Ірина Матвійчук.
Аби отримати знижку, людина може звернутися до податкової інспекції за місцем проживання.
"У нас є категорія внутрішньо переміщених осіб. У випадку реєстрації тимчасового місця проживання, такі люди отримують довідку і мають звернутися в податкову службу, подати заяву за формою № 5 ДР. Лише після цього можна звертатись до податкової інспекції за місцем свого тимчасового перебування та подавати декларацію на знижку. Її також можна подати й в ту інспекцію, яка теж перемістилася до інших міст України", — повідомила начальниця управління податкових сервісів Ірина Клинова.
Декларацію також можна подати в електронному вигляді. Для цього потрібний електронний ключ. Його можна отримати декількома способами:
- у центрі сертифікації ключів;
- в банку;
- згенерувати через мобільний банкінг;
- отримати через Дія. Підпис.
Після отримання ключа можна скористатись електронним кабінетом платника або мобільним застосунком "Моя податкова", які дають змогу отримати податкову знижку шляхом подання декларації.
"В обох випадках облікові дані людини, інформація про доходи, рухоме та нерухоме майно будуть автоматично підтягнуті. Залишається лише вказати оплачену суму, яка є підставою для отримання податкової знижки, рахунок, на який буде здійснюватись відшкодування, та додати документи в сканованому вигляді. Мобільний застосунок дозволяє відразу телефоном фотографувати та підвантажувати документи до декларації", — зазначила Ірина Клинова.
Ірина Матвійчук зазначила, що разом з податковою декларацією, у тому числі й при поданні її в електронному форматі, необхідно подати копії зазначених документів. Це не стосується, електронних розрахункових документів. Оригінали зберігають протягом строку давності, аби за необхідності їх пред'явити.
Як розрахувати податкову знижку
Податкова знижка — це повернення частки податку на доходи фізичних осіб, який наразі становить 18%. Розрахувати знижку можна самостійно.
"Береться сума заробітної плати, від неї віднімаються витрати, які платник поніс і може претендувати за ними на податкову знижку, розраховується від тої суми податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% і порівнюється з тим податком, який був сплачений роботодавцем за працівника. Різниця повертається", — зазначила Ірина Матвійчук
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook