"Тішився, як мала дитина": ветеран з Рівненщини зробив перші кроки на протезах

Ексклюзивно
Ветеран Микола В'юк. Василь Матвійчук

Ветеран із Радивилівської громади на Рівненщині, Микола В'юк зробив перші кроки за 11 місяців. Йому ампутували ноги після поранення 29 липня 2023 року. В Україні та Європі лікарі не наважилися братися за подвійне високе протезування. Тоді волонтери вийшли на благодійний фонд Revived Soldiers Ukraine, де погодилися допомогти ветерану.

Микола В’юк поїхав в центр протезування в Орландо у США, де 20 червня приміряв перші протези. Він також бере участь у благодійних концертах, де на аукціонах збирає гроші на протези для інших ветеранів.

Про поїздку в США, протезування та благодійну місію Микола В'юк розповів Суспільному.

— Пригадайте свої відчуття, коли стали на протези?

— Я не знаю, як передати словами мої перші враження і відчуття. Майже 11 місяців я не стояв вертикально. І коли став, то просто розцвів. Тим більше, що в мене відразу вийшло на них стати. Тішився, як мала дитина, якій подарували омріяну іграшку.

Микола В'юк на перших коротких протезах. Василь Матвійчук

— То вас одразу поставили на високі протези?

— Ні, починав я на тренувальних коротких протезах. Наступного дня — поставили на високі. Одна нога важить орієнтовно вісім кілограмів. Там стоїть електронне коліно. Мені одразу до високих протезів купили кросівки. Я тішився з того, що знову собі зашнуровую кросівки, як колись...

— Чи був страх, що можете впасти?

— Страху не було. Але я не уявляв, як зроблю нормальні кроки, адже в мене висока ампутація обох ніг, немає культіКультя — частина кінцівки, що залишається після ампутації. Для протезування важливі її довжина та форма., кроки нема чим робити. Мої кроки можуть бути лише за рахунок тазу. І коли я побачив, що виходить іти й на високих протезах, то був дуже радий.

Микола В'юк на високих протезах. Василь Матвійчук

— Як сталося, що ви потрапили в центр протезування у США?

— В Україні мені відмовили в протезуванні, в Європі теж в багатьох центрах відмовили зі словами, що в моєму випадку нічого неможливо зробити. Тоді волонтери вийшли на фонд Revived Soldiers Ukraine, де погодилися мені допомогти. Вони беруться за такі складні й рідкісні випадки, як у мене. І так я опинився в Орландо, що в штаті Флорида.

— Що скажете про свого протезиста?

— У мене дуже крутий протезист Роджер, він — спеціаліст від Бога. Під час нашої першої зустрічі він сказав: «Щось придумаємо». І вже через декілька днів приніс для експерименту мої перші короткі протези. Він постійно щось придумує, заглиблюється в проблему. Любить пожартувати, підбадьорити. До речі, така цікава історія, що Роджер — хірург-ампутант, який згодом почав займатися протезуванням. Він — дуже крутий чоловік.

Протезист Роджер з Миколою В'юком. Василь Матвійчук

— На якому етапі зараз процес протезування та реабілітації?

— Попереду ще місяці тренувань, багато чому треба вчитися. До кінця літа буду ще тут. Зараз в мене завдання — навчитися ходити. Щоб ті місця, де шрами, звикали до навантаження. Паралельно — вдосконалення протезів. Наприклад, коли я став на високі протези і сказав Роджеру, що мене хилить назад, то він швиденько пішов, щось переробив — і приніс вдосконалений варіант.

— Чи багато українських воїнів в цьому центрі протезування?

— Наразі тут четверо ветеранів з України. На такому етапі як я — ще Андрій з Запорізької області, в якого теж висока ампутація обох ніг. І, кажуть, що скоро ще один наш ветеран приїде.

— Як до вас там ставляться?

— У протезному центрі до нас всі ставляться з повагою. Всі знають, що ми — українські військовослужбовці. У центрі для нас виділили окреме місце. Мені дуже приємно, що таке ставлення.

Микола В'юк з волонтером Василем, який допомагає українським ветеранам в США. Василь Матвійчук

— А хто допомагає з перекладом та іншими побутовими потребами?

— З нами в невеличкому будиночку живе Василь. Він в Україні жив 20 років, потім ще стільки ж — в Італії. А два роки тому переїхав в Америку. То він нам тут за маму, за тата, за водія і за перекладача. Ще й інші волонтери нам тут допомагають. Нещодавно борщ червоний привезли і сало з часником, то ми з хлопцями так тішилися. На риболовлю нас возили до океану. Чудові враження.

— Хто фінансує протезування та інші витрати?

— Міжнародна фармацевтична компанія Acino виділила мені гроші на біонічне протезування, яке коштує 56 тисяч доларів. Інші витрати, зокрема переліт, проживання, харчування — покриває фонд Revived Soldiers Ukraine. Директорка фонду Ірина дуже багато робить тут для нас.

Українські ветерани, які на протезуванні в США. По центру - президентка благодійного фонду Ірина Ващук-Дісіпіо, зліва - директорка фонду Олена Стоун. Василь Матвійчук

— Читала, що фонд організовує в США благодійні концерти і ви берете в них участь. Розкажіть детальніше.

— Так, на благодійних концертах організовують аукціони, в яких ми, ветерани, беремо участь. Ми збираємо гроші для наступних хлопців, які приїдуть на протезування. Вже брав участь у концертах з заслуженою артисткою України — Оксаною Мухою і скрипалем — Олександром Божиком. Я вже облітав ледь не всю Америку. Два концерти були аж в Портленді та Сіетлі, які біля Канади, ми туди летіли майже 10 годин.

— Які лоти на аукціонах?

— Я привіз з України декілька екземплярів книги "Сержант В'юн", яку написав про мене Андрій Чобіт. То з їхнього продажу виручив чималу суму. Ще продавали футболки, деякі особисті речі.

Благодійний захід з Оксаною Мухою та Олександром Божиком. Ірина Ващук

Микола В'юк з благодійниками та українськими артистами. Ірина Ващук

— Про які суми йдеться?

— Першу книжку продав за 400 доларів, другу — за 1300 доларів, третю — за дві тисячі доларів. Фонд виставив м'яч, який підписали гравці "Динамо". Його продали за півтори тисячі доларів.

— Хто здебільшого купує лоти?

— Українська діаспора. Вони ходять на наші благодійні концерти і дуже нам допомагають, молодці.

— Які плани після того, як повернетеся в Україну?

— У нас в Ірпені та у Львові є два реабілітаційні центри — NextStep. Там найсучасніше обладнання. Є таке, що в Україні більше ніде такого немає. Після повернення зі США, одразу поїду у Львів в цей реабілітаційний центр. Там буду ще мінімум місяць займатися.

Ветеран Микола В'юк з благодійниками та артистами в межах благодійного концерту. Ірина Ващук

Суспільне розповідало про те, як 41-річний ветеран Микола В'юк взяв у полон десятьох окупантів і в той же день отримав поранення обох ніг. Цю історію читайте тут.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook