Ветеранський бізнес: як у селі на Рівненщині родина вирощує понад чотири тисячі кущів лохини

Ексклюзивно
Ігор Фінюк показує урожай лохини. Дубенська РВА

Родина Фінюків із села Тур'я на Рівненщині у 2024 році отримала грант на розвиток ягідництва за програмою держпідтримки ветеранського бізнесу. На 500 тисяч гривень вони купили необхідне обладнання та 1200 сертифікованих кущів лохини. Тепер у них на 1,5 га землі росте понад чотири тисячі кущів цих ягід.

Про те, як доглядають за рослинами, скільки збирають урожаю та куди реалізовують — розповів Суспільному один з ідейників цього бізнесу в родині — Андрій Фінюк.

Чому саме лохина, а не інша ягода?

— Ідея з вирощуванням лохини виникла ще у 2019 році. Тоді з батьком Ігорем Фінюком закупили перші саджанці, щоб спробувати, що з того вийде. Лохина — дуже корисна ягода і діти її люблять. Та і я її люблю. Окрім того, в мене вища освіта, пов'язана з цією сферою. Тому в цій темі розбираюся.

Зліва - Андрій Фінюк, справа - його батько, ветеран Ігор Фінюк. Дубенська РВА

Коли вирішили розширити бізнес?

— У 2020-му році 50 сотих засадили сортом Дюк. А цього року звернулися в Дубенську РДА, де нам допомогли написати заявку на грант за програмою держпідтримки ветеранського бізнесу. Завдяки тому, що батько ветеран, отримали не 250, а 500 тисяч грантових грошей. У результаті, засадили лохиною ще десь до гектара землі.

Кущі лохини, які досадили за грантові гроші. Дубенська РВА

То скільки загалом ви засадили території?

— Зараз в нас загалом є 1,5 га лохини. Також ще маємо 0,5 га малини. Щоб не пустувала земельна ділянка, два роки тому висадили малину. Але якби була фінансова можливість, то, мабуть, всі 2 га землі засадили б лохиною.

Скільки маєте кущів лохини і які сорти?

— Орієнтовно маємо 4200 кущів лохини. Є шість сортів, але з них три основні: ранній Дюк, середньостиглий Блюкроп і середньопізній Чандлер. Обирали сорти з різним періодом дозрівання, щоб розтягнути сезон збирання ягоди. Мені найбільше подобається Дюк, ягоди якого хороші, солодкі, великі. Оскільки цей сорт ранній, то, відповідно, більш прибутковий.

Лохина сорту Дюк. Дубенська РВА

Хто допомагає доглядати за такою кількістю рослин?

— Розраховуємо на власні зусилля. У нас родина велика, тому всі потрохи допомагають. Але, згідно з грантом, у нас є до шести місяців, щоб найняти працівників. Тому в перспективі — ще двох людей хочемо працевлаштувати.

Родина допомагає збирати лохину. Андрій Фінюк

Щодо гранту, як ви використали ці гроші?

— За грантові гроші ми купили 1 200 сертифікованих саджанців лохини, систему зрошення: крапельний полив, фурнітура, фітинги різні, насос потужністю 7,5 кВт, який дає продуктивність 54 куби на годину. Тобто я цією водою можу полити десь гектар землі. Також закупили засоби захисту рослин, мінеральні комплексні добрива, подрібнювач щепи для підсипання кущів. Щоб трималася волога у кореневій системі. Ще господарські знаряддя купили за грантові кошти і кислий верховий торф.

Скільки зусиль і часу займає догляд за лохиною?

— Для її вирощування треба дуже багато терпіння та зусиль. Особливо сорт Дюк — дуже вразливий. Постійно потрібно підкислювати ґрунт, також в лохини особливі умови посадки. Окрім того, чимало часу займає догляд, зокрема обрізання кущів та системи захисту. Але я знаю кожен свій кущ. Коли їх обрізаю, то кожному приділяю увагу і знаю, який кущ скільки ягід дає і як себе поводить.

Кущі лохини. Дубенська РВА

Які у вас врожаї?

— Минулого року з 50 соток зібрали орієнтовно 400 кг лохини.

Які фактори впливають на врожайність?

— На врожай впливають сорт, вік рослини, погодні умови. Наприклад, багато ягід ми втратили через травневі морози. Також клімат вплинув на дозрівання. Минулого року ми стали збирати перший врожай на початку липня. А цьогоріч перші ягоди сорту Дюк будемо збирати через декілька днів. Загалом сезон збору триватиме місяць-півтора.

А як вік впливає на врожай?

— Якщо, наприклад, висадити дворічний кущ, то перший рік всі плоди обривають для кращого вкорінення того куща. Ще через рік він дає мало плодів. Якщо все рослині подобається, то найбільшу врожайність кущі дають на п'ятий-шостий рік після висадки. А загалом вони живуть по 60-70 років.

Лохина в процесі дозрівання. Андрій Фінюк

Тобто ваші кущі ще не досягли найпродуктивнішого віку?

— Так, у нас врожайність поки що не максимальна.

Чи є в лохини свої хвороби?

— В інтернеті часто пишуть, що в лохини нема шкідників, що вона не хворіє. Але це неправда. Хвороби є, наприклад, антракноз. І коли рослина захворіла, то вже важко її вилікувати.

Куди збуваєте ягоди?

— У нас вже є постійні клієнти на Дубенщині та Кременеччині. І хоча зараз такий час, що й лохину не так легко збувати, але в нас відносно невелика її кількість, тому реалізувати можемо.

Ігор Фінюк збирає врожай. Дубенська РВА

Як повідомили у Дубенській РДА, вже 128 жителів району скористалися грантом на "Власну справу" від держави. Подати заявку можна на порталі Дія.

Система поливу лохини. Дубенська РВА

Околиця земельної ділянки. Дубенська РВА

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook