"Ти живеш надією, що він знайдеться": як на Рівненщині допомагають родинам військових, які зникли безвісти

Ексклюзивно
Іванна шукає чоловіка, який зник безвісти. Суспільне Рівне

Перший в області Центр із розшуку людей зниклих безвісти за особливих обставин відкрили в червні у Рівному. Щоб їхні рідні не гаяли час на консультації в різних установах, їх інформує робоча група. У її складі — правоохоронці, представники обласної адміністрації і ТЦК та СП.

Дані про військовослужбовців, яких розшукують, вносять в Єдиному реєстрі зниклих безвісти. В області наповненням реєстру, а також актуальністю даних про обставини зникнення військовослужбовців, займається Людмила Кучер. Вона також консультує родини та інформує їх проте, як йде пошук.

Представники установ розповіли Суспільному, як вони допомагають таким сім'ям.

Центр зниклих безвісти

Центр із розшуку людей працює з 5 червня у приміщенні головного управління Національної поліції в області.

В установі група спеціалістів консультують рідних зниклих безвісти військовослужбовців, повідомила заступниця керівника центру Ірина Старовецька:

До складу членів робочої групи входять фахівці:

  • слідчого управління, карного розшуку, кіберполіції, кримінального аналізу;
  • працівники обласного ТЦК;
  • облдержадміністрації.

А також — представник Уповноваженого з питань безвісти зниклих осіб за особливих обставин та Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

Родини військовослужбовців прийматимуть у центрі щоп’ятниці з 9:00 до 13:00. Перша установа, куди мають вони звернулися в разі зникнення військового — поліція, зазначила заступниця керівника Центру Ірина Старовецька:

"У будь-який час вони можуть звернутися до органів поліції з написанням відповідної заяви. Не треба для цього вичікувати по декілька днів і по декілька тижнів. Також ми часто зустрічаємо такі випадки, коли деякі родичі чекають сповіщення від військової частини про те, що особа зникла безвісти на певних територіях. Для взяття відповідної заяви співробітниками поліції нам сповіщення такого не треба".

Заступниця керівника Центру Ірина Старовецька.

Після написаної заяви працівники поліції відбирають біологічні зразки в родичів, щоб у майбутньому провести аналіз ДНК для пошуку зниклих. Такі зразки правоохоронці передають в Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр.

"Є випадки, коли у безвісти зниклої особи не залишилося родичів, тоді слідчі встановлюють предмети, на яких могли зберегтися біологічні сліди зниклої людини. Це може бути зубна щітка, шапка, станок для гоління", — розповіла Ірина Старовецька.

За інформацією офіційного сайту Міністерства охорони здоров'я, порівняння ДНК проводиться в автоматичному режимі у єдиній базі обліку генетичних ознак, куди вносяться дані як військовослужбовців, так і їх рідних.

Зник, рятуючи побратимів

Рівнянка Іванна — дружина зниклого безвісти бійця 14-го окремого стрілецького батальйону "Полісся" — 42-річного Андрія.

"Кожен обмін чекаєш з такою радістю, що все-таки хтось повернувся. Ти радієш за людей, до яких повернулись рідні, і віриш у те, що й в тебе буде таке саме. Ти тією надією живеш, що він десь знайдеться. Просто так не може бути. Я його кохаю, мені дуже важко без нього", — поділилася дружина.

Іванна разом із чоловіком. Фото Іванни

Андрій зник на Бахмутському напрямку поблизу села Оріхово-Василівка у травні 2023 року. Зі слів Іванни, того дня, під час штурмової операції, зникли 50 українських військовослужбовців:

"Там йшла з Бахмуту "дорога життя", так її називають військові. Їх завдання було таке: утримувати дорогу життя, щоб ті військові підрозділи, які знаходились в Бахмуті, змогли вийти. Хлопці сказали, що мій чоловік забезпечував евакуацію. Коли йому запропонували відходити він відповів: «Ні, я буду відстрілюватись».

Понад рік Іванна шукає чоловіка. За цей період вона познайомилася із родинами інших військовослужбовців 14 батальйону, які зникли безвісти.

"Триває розслідування. Кожен збирав по краплинці інформацію, ми обмінювались, створили собі групу, в якій спілкувалися. Кожна, що знаходила, то скидала все туди. Ми вже вивчили ту місцевість, знали, як там окопи прокопані, де наші були, де противник був".

Дружина військового, який зник безвісти.

Реєстр зниклих безвісти

Про стан пошуку чоловіка Іванни інформує представниця Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти в області Людмила Кучер. Вона консультує родини військовослужбовців, а також вносить відомості до Єдиного реєстру зниклих безвісти. Туди надходять всі дані про військовослужбовців, яких розшукують.

"Як тільки родина отримала сповіщення, звісно, перш за все потрібно звернутися до Національної поліції. Надалі потрібно отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про те, що відкрите кримінальне провадження. Потрібно зареєструвати особистий кабінет Координаційного штабу і відразу до нас", — повідомила Людмила Кучер.

Представниця Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти в області Людмила Кучер.

Щоб сконтактувати з регіональним представником Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти потрібно заповнити анкету про зниклу людину на сайті МВС.

"Якщо це звертається мама, потрібно надати свідоцтво про народження зниклого безвісти. Якщо звертається дружина — свідоцтво про шлюб. Якщо сестра — свідоцтво про народження сестри, свідоцтво про народження зниклої особи, у випадку зміни прізвища — свідоцтво про шлюб. Особа вважається зниклою безвісти від моменту звернення в поліцію".

Військовий може бути в полоні, виявитись загиблим чи вийти на зв'язок. Далі, за рішенням суду, людину можуть оголосити померлою або визнати безвісти зниклою — такий статус надається на невизначений термін.

"Невизначена втрата — це найтяжча втрата, яка може бути в житті. Це постійний рух по колу: від надії — до відчаю. Хочеться вірити в те, що всі наші зниклі врешті-решт будуть знайдені", — розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти в області.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook