"Кожна краплина крові наближає перемогу": яка ситуація із донорством на Рівненщині

На Рівненщині налічується понад 2 700 почесних донорів, які здавали кров більше 40 разів. Заслужених донорів в області — 10, кожен із яких проходив процедуру понад сто разів. У 2024 році збільшилася кількість людей, які вирішили стати донорами вперше.

Про це Суспільному до Всесвітнього дня донора розповіла директорка обласного центру крові Ліна Михальчук.

Вона зазначила, що в центрі 14 червня відзначать нових почесних донорів, а також розіграють подарунки між людьми, які здавали кров з 14 травня по 14 червня:

"Цього року збільшилася кількість людей, які хочуть здавати кров вперше. У всьому світі відзначають Всесвітній день донора крові починаючи з 2005 року. Це робиться не лише для того, щоб виділити донорів, а й щоб закликати тих, хто ще не здавав кров. Також метою є підвищення рівня обізнаності про необхідність донорства. У нашій країні, де зараз йде війна, потреба у компонентах крові зросла практично вдвічі. Ми забезпечуємо не лише лікувальні заклади нашої області, а й допомагаємо прифронтовим областям, які не можуть забезпечити таку кількість".

За даними Ліни Михальчук, загалом в області нагороджені званням "Почесний донор" 2 703 людини, які здавали кров більше 40 разів. Заслужених донорів, які здали кров більше ста разів, є десять людей.

Максимальна кількість людей, які можуть здати компоненти в обласному центрі за день — 150.

"Ми єдиний заклад, який заготовляє кров в області. Щодня приходять від 60 до 150 донорів. Кров потрібно ще переробити, вона не переливається в такому вигляді. Вона розділяється на компоненти, тому потрібен час для цього. У нас постійних донорів до 70%, це ті, які мінімум два рази на рік здають кров. Практично 100% здають кров безоплатно".

Стандартний об'єм одного кровоздавання — 450 мілілітрів. Кров можна здавати періодично кожні 60 днів, тобто п'ять разів на рік, наголосила Ліна Михальчук:

"Через те, що людей із мінусовою групою менше, важче підібрати для них донора. Ми відстежуємо наші запаси, тому робимо оголошення, якщо якоїсь групи крові критично не вистачає. Сьогодні може не вистачати однієї групи крові, а завтра зовсім іншої. Це залежить від потреб лікувальних закладів. Кожна краплина крові донора наближає нашу перемогу".

Міфи та поради

Директорка центру зазначила, що якщо періодично здавати кров, то організм оновлюється та зменшується ризик захворювань на різні хвороби.

"У таких людей ніколи не буває згущення крові, у них нормалізуються гемоглобін і тиск. Донори рідше хворіють на простудні захворювання. На місце старих клітин утворюються нові молоді клітини, вони зміцнюють імунітет. Загалом, якщо дотримуватися всіх рекомендацій, то донори менше хворіють на серцево-судинні захворювання, а холестерин у них практично завжди в нормі. Відчуття того, що ти комусь допоміг, викликає позитивні емоції, які також дуже корисно впливають на організм".

Директорка центру підкреслила, що існує стереотип про можливість зараження інфекцією під час донації:

"Люди думають, що можуть чимось заразитися, але я розвіюю цей міф. Багато років ми працюємо на закритих системах. Все одноразове. Раніше, 20 років тому, було поняття "операційна", де бралася донорська кров. Зараз такого поняття — немає. Зараз це просто звичайна кімната, де донори приходять у своїй одежі, ніхто їх не вдягає в щось стерильне. Мішок і системи — все одноразове".

Поради, що можна та не можна робити перед здачею крові:

  • потрібно добре виспатися;
  • не можна за 48 годин вживати алкоголь;
  • не можна ввечері їсти гостру, смажену їжу, яйця, молоко;
  • за дві години до здачі не палити.

"Зранку має бути легкий сніданок, проте існує міф, що треба йти голодним. Навпаки, потрібно попити чай або каву без молока, можна їсти нежирне відварене м'ясо або несолодке печиво. Донором може бути людина, яка має щонайменше 50 кг. Просто треба позитивно налаштуватися, бо в цьому немає нічого страшного", — додала спеціалістка.

Перед здачею крові в центрі лікарі перевіряють у донора групу і резус-фактор, рівень гемоглобіну, тиск та пульс.

"Є анкета, сам донор, прочитавши її, може визначити чи може він у цей день здавати кров. Після здачі ця кров буде тестуватися на чотири інфекції — ВІЛ, гепатити B і С, та сифіліс".

Здати кров можна в обласному центрі служби крові за адресою: вулиця Степана Бандери, 31.

Графік роботи:

  • щотижня з понеділка по п’ятницю з 8:30 по 12:30 та з 13:30 до 14:30;
  • перша і третя субота місяця з 8:00 до 12:30.

Телефон для довідок — 067 363 41 44.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook