Шахрайство у Telegram на Рівненщині: найпоширеніші схеми злому та як захистити свій акаунт

У жителів Рівненщини з початку 2024 року викрали 140 акаунтів у месенджері Telegram. Найпоширенішою схемою злому є фішингові посилання, які надсилають зловмисники. Таким чином шахраї можуть заволодіти акаунтом, дізнатись банківські реквізити та отримати доступ до вмісту телефону.

Про наслідки та небезпеку втрати Telegram-акаунта розповів в етері Українське радіо. Рівне заступник начальника відділу протидії кіберзлочинам у Рівненській області Василь Сірацький.

— Які найпоширеніші схеми заволодіння акаунтами і яка небезпека існує при його втраті?

— На даний час актуальними шахрайськими схемами за допомогою месенджера Telegram є розсилка фішингових посилань під приводом "Проголосуйте за мого родича, мою дитину, яка бере участь у конкурсі". Люди, отримуючи це повідомлення переходять за посиланням, при цьому вводять реквізити свого абонентського номера телефону, можуть вказати пароль, який їм приходить. Таким чином шахраї отримують доступ до месенджера Telegram, а власник акаунту — втрачає доступ до нього.

Далі шахраї розповсюджують різні повідомлення для контактів, які знаходяться в телефонній книзі месенджера, з проханням надати фінансову допомогу на ту чи іншу банківську картку. Також є так звана "єДопомога". Коли люди хочуть отримати допомогу від держави, отримують посилання, переходять і в цьому випадку вже вводять банківські реквізити своєї картки. Таким чином людина може втратити доступ і до web-банкінгу і до Telegram також.

— Як вберегти свій акаунт?

— Для того, щоб уберегти свій акаунт у Telegram я радив би налаштувати систему, щоб інші контакти не бачили ваш номер телефону, щоб вам надсилали повідомлення тільки ті контакти, які знаходяться у вашій телефонній книзі. Насамперед обов'язково має бути увімкнена така опція, як подвійна аутентифікація — це секретний код, який ви вводите при вході на будь-якому новому пристрої. Не треба, щоб він повторювався з іншими обліковими записами у соціальних мережах чи інших месенджерах.

— Якщо людина з певних причин не може приховати номер телефону, як вона може вберегти акаунт?

— Насамперед, якщо вам приходять будь-які повідомлення з незнайомого облікового запису, то не варто одразу переходити за посиланням або відкривати фото. Спочатку слід перевірити. Якщо це посилання, то є ряд загальнодоступних вебресурсів, за допомогою яких можна перевірити, чи не є воно шкідливим програмним забезпеченням. Знаходите в інтернеті за пошуковим критерієм: "Перевірка посилання на предмет шкідливого програмного забезпечення, чи ознак фішингу" і так далі.

— Якщо людина після злому не може зайти до свого акаунту у месенджері Telegram, які дії необхідно виконати?

— Для цього потрібно зареєструватися по-новому в месенджері з тим номером телефону, який був зареєстрований у вас, таким чином — спробувати відновити доступ до облікового запису. Якщо це не допомагає і відновити доступ до нього вже не можливо, то потрібно заблокувати SIM-карту, потім її відновити та по-новому реєструвати в усіх месенджерах, соціальних мережах або потрібно змінити номер телефону.

— Що потрібно зробити для того, щоб заблокувати SIM-картку?

— Зателефонувати до мобільного оператора і повідомити, що із SIM-картою відбуваються несанкціоновані дії в месенджерах. Оператори мобільного зв'язку блокують SIM-карту, яку можна потім перевипустити. Для цього потрібно вже йти безпосередньо на відділення мобільного зв'язку з паспортом і певними документами, які засвідчують вашу особу і відновлюють доступ.

Чи можуть зловмисники користуватися акаунтом після блокування SIM-карти?

— Якщо зловмисники до блокування SIM-карти отримали доступ до облікового запису, то вони можуть ним користуватися, але треба просити знайомих, щоб вони надсилали скарги на той обліковий запис і тоді Telegram може сам заблокувати його у зв'язку з великою кількістю скарг.

— У яких випадках люди звертаються і реєструють несанкціоноване втручання в обліковий запис?

— У більшості випадків люди звертаються до нас на сайт кіберполіції. Вони реєструють дані звернення для так званої перестраховки. Якщо за допомогою вказаного облікового запису вже вчинили шахрайські дії, то це підтвердить, що дійсно в них відбулось несанкціоноване втручання. Але в більшості випадків можу сказати, що люди відновлюють доступ до своїх облікових записів, які зламали.

— Після злому зловмисники вимагають кошти в інших користувачів цього ж месенджера?

— У більшості випадків — так. Іде прохання надати фінансову допомогу, перейти за тим чи іншим посиланням. У результаті вони отримують дані чи то облікового запису Telegram, чи банківські реквізити, записи телефонної книги. Маючи доступ до Telegram, можна і так само отримати доступ до вмісту телефону.

— Як потрібно налаштувати телефон, щоб зловмисники не могли скористатися на телефоні інформацією?

— Не потрібно на всіх облікових записах встановлювати однакові паролі. Вказані паролі мають бути з цифрами, символами, великими й малими літерами — це, в основному, убезпечить. В налаштуваннях не потрібно, щоб Telegram був прив'язаний до web-банкінгу.

— Наскільки часто в соціальних мережах відбуваються шахрайські схеми?

— Переважно більша частина шахрайських схем зараз здійснюються за допомогою Telegram, бо отримати доступ до інших месенджерів таких як WhatsApp, Viber складніше. Друге, якщо в налаштуваннях, наприклад Telegram, не стоїть те, що можуть писати тільки абоненти, які є вашими контактами, то ваш нікнейм або ID можна забити в Telegram і вас знайдуть. У Viber або WhatsApp, щоб вам написати, треба мати мобільний телефон за допомогою якого зареєструвався той, чи інший обліковий запис.

— На що потрібно перевірити телефон?

— Постійно треба дивитися у налаштуваннях телефона, будь-якому месенджері чи соціальній мережі на яких пристроях здійснено вхід в облікові записи. Якщо є більш як два пристрої, або у вас виникла думка про те, що це може бути не ваш пристрій — потрібно натиснути на нього в налаштуваннях і вийти з того пристрою, який вам не відомий.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook