Сезон активності комарів на Рівненщині: чим небезпечні укуси цих комах та як вберегти себе

На Рівненщині активізувалися комарі. Наразі в області зафіксували виліт із зимівок малярійних і немалярійних видів. Пік кількості всіх різновидів цих комах прогнозують на червень-липень.

Ентомологиня Рівненського центру контролю та профілактики хвороб Руслана Драб розповіла Суспільному, чим небезпечні комарі.

"У 2024 році активність комарів спостерігали вже в березні. При тому, що ми фіксували виплід комарів, які повинні були розвиватися ще зі стадії яйця, тобто, температури їм вистачило. Бо є види, які зимують на дорослій стадії, а є на стадії яйця і їм треба час, щоб виплодитися, запліднитися і шукати людської крові для харчування", — зазначила Руслана Драб.

За результатами моніторингу, наразі фахівці центру контролю та профілактики хвороб зафіксували виліт із зимівок трьох видів малярійних комарів. Також виявили 14 видів не малярійних комарів.

"Це лише та кількість видів, яку ми фіксуємо зараз. Я думаю, що у червні-липні, коли їх активності будуть пікові, показники й видовий спектр збільшаться. Для людини це нічого не означає, тому що небезпека від кожного виду кровосисного комара існує, незалежно від їхньої кількості", — пояснила Руслана Драб.

З її слів, ситуація з комарами на Рівненщині у 2024 році не є нетиповою, навіть менш активною, аніж у 2023 році.

"Минулого року виліт всіх кровосисних комах відбувся дуже різко, який люди сильно відчули на собі. А зараз це відбувається поступово, за законами біології виплоду кровосисних комарів", — зауважила ентомологиня.

Комарі є небезпечними для людини, оскільки можуть переносити збудники малярії, лихоманок Західного Нілу, Денге, жовтої гарячки, туляремії, а також личинок гельмінта дирофілярії.

За даними Руслани Драб, в Рівненській області з 2005 року зафіксували 49 місцевих випадків підшкірного дирофіляріозу. Зокрема, у 2023 році — три випадки, а від початку 2024 року — один.

"Неприємна інфекція, тому що підшкірний паразит може рости до 17 сантиметрів", — пояснила ентомологиня.

Пік чисельності комарів фіксують зранку та ввечері. Аби захистити себе від укусів цих комах, Руслана Драб порадила, йдучи на прогулянку, подбати про захисний одяг, застосовувати репелентиРепеле́нти — хімічні речовини, які відлякують комах., захищати вікна і двері антимоскітними сітками, використовувати фумігатор:

"Він не має бути щодня в закритому просторі, де немає вікон, там де є діти, старші люди, особи з підвищеною алергією чи ті, хто має проблеми з дихальною системою. Використовувати фумігатори слід так, як зазначено в інструкції. Тобто включити, він попрацює, спати з відкритим вікном. Не бажано, щоб фумігатор працював, коли в кімнаті спить маленька дитина", — розповіла ентомологиня.

Вона зауважила, що укуси можуть викликати занепокоєння. Це, зазвичай, невеликий свербіж, почервоніння.

"Часто, як ускладнення, є вторинне бактеріальне інфікування, можливо абсцесЗапальний осередок, що має чіткі межі і заповнений гнійним вмістом, якщо брудними руками роздерти рану. Якщо ми помічаємо, що нічого не проходить, доцільно звернутися до свого сімейного лікаря і він скаже, що робити. Не бажано, щоб було самолікування", — зазначила Руслана Драб.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook