Школяр із Рівненщини написав проєкт про "перетворення сміття на гроші" і став призером міжнародної олімпіади

Владислав Письмак — призер Міжнародної олімпіади наукових проєктів з охорони довкілля "DreamEco". Владислав Письмак

Одинадцятикласник Дубенського ліцею №2, що на Рівненщині, Владислав Письмак став призером Міжнародної олімпіади наукових проєктів з охорони довкілля "DreamEco". Школяр захищав проєкт, в якому на прикладі Дубна дослідив вигідність сортування відходів та їхньої переробки в біогаз. Він обгрунтував, що місто може на цій ідеї заробити до 61 мільйона доларів.

Детальніше про свій проєкт та участь в олімпіаді "DreamEco" Владислав Письмак розповів Суспільному.

— Владиславе, задоволений своїм результатом на міжнародній олімпіаді?

— У мене дуже позитивні враження та емоції від участі в цій олімпіаді. Чесно кажучи, я не сподівався на призове місце, адже в інших учасників також були сильні проєкти. Але я й не ставив ціль перемогти. Хотів взяти участь і почути думку експертів щодо мого проєкту. Але, звісно, мені дуже приємно, що мою роботу так високо оцінили і що я отримав диплом ІІІ ступеня. І я дякую своїй науковій керівниці Лілії Підлісній. Без неї в мене нічого б не вийшло.

Владислав Письмак з наставницею Лілією Підлісною. Владислав Письмак

— Чому для свого проєкту обрав тему переробки побутових відходів?

— Минулого року я писав науковий проєкт про те, як альтернативні джерела енергії можуть зменшити антропогенний вплив на навколишнє середовище міста Дубна. Цю роботу я захищав у МАНі і презентував її на олімпіаді з екології на районному етапі. Але те дослідження було більш теоретичне, ніж практичне. Тому цього року я вирішив більш вузько дослідити саме біогаз.

— Яку територію досліджував у проєкті?

— Я зосередився на Дубні. Сміттєзвалище тут вже трохи застаріле. Я читав, що замість нього мають створити нове. І воно буде дуже придатним для встановлення біогазових установок. Воно б мало сприятливу температуру і вологість. Тому нашому керівництву варто розглянути ідею реалізації такого проєкту, адже в Україні серед аналогів не так багато схожих підприємств.

— За твоїми розрахунками, скільки в Дубні викидають сміття?

— Завдяки аудиту я відстежив кількість — вийшли дуже великі числа. На дубенське сміттєзвалище за рік надходить 12 775 тонн відходів. З такої кількості можна отримати 24 мільйони гривень, якщо сміття відсортовувати і здавати на переробку.

— Наскільки для Дубна економічно вигідне створення біогазових установок?

— Наприклад, за рік Дубно може отримати від 26 до 61 мільйона доларів, якщо буде перетворювати відходи на біогаз, яким легко можна замінити природній газ. Звичайно, це теоретичні підрахунки, адже ми не можемо точно визначити густину і наскільки багато виробиться біогазу.

— Якщо перевести ці тонни в біогаз, то скільки будівель можна буде забезпечити опаленням?

— Біогазом у Дубні можна буде забезпечити опаленням від 20 до 40 бюджетних установ. Тобто це економить дуже багато грошей. Наприклад, в нашому ліцеї витрачають щороку понад 750 тисяч гривень лише на опалення. І це невеличка школа.

Дубенський ліцей №2, у якому навчається Владислав Письмак. Управління освіти Дубенської міської ради

— А ти вдома сортуєш відходи?

— Так, сортую. І для даних свого проєкту я ще й зважував відходи в нашій сім'ї і вираховував фракційність, щоб визначити доцільність цієї переробки. Також до дослідження залучив моїх однокласників, які також сортували та важили сміття й давали мені інформацію.

— І які вийшли об'єми?

— Наприклад, у моїй сім'ї, яка складається з п'ятьох людей, вийшло за тиждень 16 кг відсортованих відходів. Тобто від однієї людини в тиждень — трохи більше трьох кілограмів. Хоча середнє значення відходів на одну людину у Дубні – дещо більше п’яти кілограмів. Із них більша частина — органічні відходи.

— Чи ти підраховував, яка орієнтовна вартість реалізації твого проєкту?

— Потрібна дуже велика сума. Для цього необхідно збільшити тариф на вивезення сміття. І тоді навіть без підтримки донорів можна за певний період часу зібрати кошти на встановлення такого устаткування. В моїй роботі нема розрахунків реалізації такого проєкту. Це вже робота архітекторів, інженерів та інших науковців. Високорозвинені країни вже активно використовують саме біогаз, тому члени журі на олімпіаді сказали, що мій проєкт сильний.

Владислав Письмак із Лілією Підлісною в Києві на екскурсії. Владислав Письмак

— Як ще коментували твій проєкт члени журі на олімпіаді?

— Казали, що мої ідеї сподобалися. Зараз ця тема дуже набирає популярності. В Україні досліджень саме на таку тему мало. А в розвинених країнах серйозно ставляться до переробки сміття, тому нам потрібно брати приклад. Це дуже важливо і для економіки, і для екології — забезпечувати циркуляцію відходів і перетворювати сміття на гроші.

— Що тобі найбільше сподобалося в процесі дослідження цієї теми?

— Над проєктом я працював десь із літа до середини листопада минулого року. Найцікавіше для мене було проводити аудит серед моїх однокласників. Мені цікаві математичні й економічні розрахунки. У моєму дослідженні багато формул, чисел, багато переведень в ціну всього, що я досліджував.

— А чим ти ще захоплюєшся?

— Я дуже люблю читати. У Києві організатори олімпіади нам запланували цікаву програму з різними екскурсіями музеями, церквах та іншими визначними місцями. Мені дуже сподобалося. Ми з моєю вчителькою побували у ВДНГ. Там була "Книжкова країна", де я зустрів багато відомих людей, письменників, зробив фото з ними. Враження чудові.

Призер міжнародної олімпіади "DreamEco". Владислав Письмак

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook