У двох закладах Рівненщини безкоштовно обстежать пацієнтів на наявність меланоми. Йдеться про обласні шкірно-венерологічний диспансер та дитячу лікарню. Таку акцію проведуть у рамках Всесвітнього дня боротьби з меланомою, який щороку припадає на другий понеділок травня.
Про обстеження повідомили у Facebook медзакладів.
У шкірно-венерологічному диспансері безкоштовний дерматоскопічний огляд проводитимуть 13 травня в амбулаторно-поліклінічному відділенні за адресою: м. Рівне, вул. Пересопницька, 7.
Прийом пацієнтів відбуватиметься за принципом живої черги з 8.30 до 18.30. Попередній запис та направлення від сімейного лікаря не потрібні.
В обласній дитячій лікарні оглядатимуть пацієнтів з 13 по 24 травня за адресою: м. Рівне вул. Київська, 60.
У медзакладі зазначили, що варто мати електронне направлення на консультацію дитячого лікаря-дерматолога від сімейного лікаря. Також на прийом та обстеження попередньо потрібно зареєструватися за телефонами:
- +38 (099) 246 04 80;
- +38 (067) 326 92 48;
- +38 (0362) 46 04 80.
Що таке меланома та як її самостійно виявити
Заслужена лікарка України, докторка медичних наук, професорка, координаторка проєкту “Євромеланома” в Україні Ольга Богомолець розповідала в етері Суспільного, як виявити меланому, хто у групі ризику та як убезпечити себе та дитину від хвороби.
"Меланома — це смертельна хвороба, але лише у тому випадку, коли вона виявлена запізно. Якщо вона виявлена вчасно, то нема ніякого ризику, просто хірургічна операція без додаткової імунотерапії, системного лікування чи опромінення. Вона виліковує людину повністю і рятує життя.
Тобто розпізнати меланому мусить кожна дитина, кожен дорослий. Для цього потрібно запам’ятати слово “КОРД.
- А — означає асиметрію, якщо родимка була симетричною і раптом стала несиметричною — це перша ознака небезпеки.
- К — край, якщо край був рівний, а став ніби порваний — це друга ознака небезпеки.
- О — означає окрас, якщо колір родимки змінюється, у ній йдуть процеси малігнізації.
- Р — розмір, якщо родимка росте у ширину чи у висоту.
- Д — це динаміка, якщо родимка покривається шкірочками, якщо з неї кровить, якщо з нею щось відбувається.
Якщо є хоча б дві ознаки з правила АКОРД — це означає, що потрібно негайно йти до лікаря.
Люди, які перехворіли на тяжку форму ковіду, мають підвищений ризик онкології, в тому числі й меланоми. Тим людям, які перехворіли на коронавірус, дуже важливо один раз на пів року проходити огляд у дерматолога з дерматоскопії, щоб вчасно виявити небезпечну хворобу".
Чому важливо при перших ознаках звертатися до лікаря
"Спочатку меланома, яка може утворитися з небезпечної родимки, знаходиться у поверхневому шарі шкіри, в епідермісі, в якому немає кровоносних судин. Тобто вона практично не має сполучання з організмом. Якщо ми її видаляємо поки вона в епідермісі, то нема ніякого ризику. Якщо вона проростає в глибший шар, в дерму, де є кровоносні судини, тоді виникає ризик, що ці злоякісні клітини меланоми рознесуться в життєво важливі органи. І людина помирає від тих метастазів, які можуть виникнути буквально протягом першого року, коли з’являється меланома".
Хто найбільше схильний до меланоми
"До групи ризику відносяться ті люди, у кого в родині, або у них самих, вже була меланома. У них ризик виникнення повторної меланоми значно вищий, ніж в інших групах.
Наступна група ризику — це ті особи, які мають понад п'ять родимок понад п’ять міліметрів. Також це ті люди, які мають 100 і більше родимок маленьких. Люди, які мають перший та другий тип шкіри — це люди голубоокі, зеленоокі, з русявим або рудим волоссям. До групи ризику відносяться люди, у яких були сонячні опіки. Три й більше сонячних опіків, які людина отримала в дитинстві, збільшують ризик розвитку меланоми. Три і більше опіків, які людина отримала у дорослому віці — збільшують ризик розвитку раку шкіри. Це дві різні хвороби, але обидві ми їх чудово лікуємо і діагностуємо".
Як вберегтись від меланоми влітку
"Родимки не потрібно заклеювати, родимці це більше зашкодить, оскільки це створює парниковий ефект. Якщо ви у групі ризику, то важливо дивитися ультрафіолетовий індекс у додатку погоди. Якщо УФ-індекс від 0 до 3, тоді спецзахист не потрібен, якщо від 3 до 5, тоді потрібно користуватися сонцезахисними кремами. Якщо УФ більше п’яти, тоді потрібно обов’язково мати, окрім сонцезахисту, ще й котоновий одяг, або ж бажано не виходити на сонце, особливо, якщо хтось планує їхати в теплі краї. Засмагати бажано до 10:00 і після 16:00.
Важливо уберегти дітей. Щоб сформувався вітамін Д і якщо немає генетичних порушень для синтезу цього вітаміну, достатньо 15-10 хвилин, коли сонце попадає на ділянку обличчя, руки. Дітей не можна довго тримати на сонці, оскільки у них, окрім розвитку онкології, можуть виникати загальні термічні порушення".
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook