"Найкраща марка до 80-річчя битви під Гурбами": переможець з Рівненщини розповів про ідею й участь в конкурсі

Марки до 80-річчя бою під Гурбами. Фото: Рівненська ОДА

Автором найкращої поштової марки й конверта до 80-річчя битви під Гурбами є Данило Зірук. Він зобразив на ній одного з командирів УПА Петра Олійника на псевдо "Еней". Ескіз 24-річного дубенчанина обрали з-поміж 19 конкурсних робіт. Марку презентують в урочищі Гурби на Рівненщині 7 травня.

Данило Зірук розповів Суспільному, що він вперше брав участь у конкурсі на кращу поштову марку:

"Я дуже радий, що моя робота перемогла. Я ж навіть не думав, що мій ескіз визнають найкращим. Думав, просто спробую — та й все. В основі марки — фото одного з командирів УПА — Петра ОлійникаПетро Олійник – один із засновників і лідерів Української повстанської армії. Командир військової округи УПА ВО «Богун» (1943-1944), провідник Східного краю ОУН на Північно-західних українських землях (1944-1945), організаційний референт Західного краю на ПЗУЗ (1945-1946). У підпіллі використовував псевдоніми "Еней" (найбільш відомий), "Роман", "Сергій".Один із командирів битви під Гурбами (21-25 квітня 1944-го) – найбільшого в історії УПА проти НКВС і окремим частинам Червоної армії , підсилених бронепотягами, авіацією і легкими танками. Після загибелі Дмитра Клячківського Петро Олійник кілька місяців виконував обов’язки командира УПА-Північ.. Але я трохи змінив його образ під стиль марок — і намалював командира в профіль, а не в три чверті. Ескіз виконав у графічній техніці, малював гуашшю".

Марка-переможець конкурсу. Фото: Рівненська ОДА

На задньому плані художник використав декоративні елементи в кольорах української символіки.

"Раніше марки не малював, лише деякі графічні елементи. Зазвичай я малюю портрети, пейзажі, аквареллю, гуашшю, олійними фарбами, звичайним олівцем...", — додав Данило.

Фото: Рівненська ОДА

24-річний Данило Зірук — магістр образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, працює в Дубенському історико-культурному заповіднику.

Про конкурс на кращу поштову марку до 80-ї річниці битви в урочищі Гурби він дізнався з сайту Рівненської ОДА.

За даними облдержадміністрації, загалом на конкурс подали 19 робіт.

Марку, яку визнали найкращою, презентують в Гурбах на Рівненщині, 7 травня. На цей день припаде третій день Великодня, коли вшановують пам'ять загиблих в урочищі бійців УПА.

Що відомо про бій у Гурбах

Урочище Гурби — місце найбільшого бою УПА. За даними історика Ігоря Марчука, на Великдень, який у 1944 році припав на 21 квітня, у відкритому протистоянні зійшлися орієнтовно 3,5 тисячі повстанців та приблизно 14 тисяч солдатів НКВС. Битва закінчилась перемогою радянських військ, втім, оточити та знищити бійців УПА вони не змогли.

Щороку у третій день Великодня до Гурб з’їжджаються на літургію, щоб помолилися за вічний спокій загиблих повстанців. Нині вшанують 80-ту річницю

Пантеон Слави Героїв Гурбинського бою заклали у 2006 році. У жовтні 2007-го перепохо­вали знайдені тут під час розкопок рештки бійців УПА та освятили колону Божій Матері-Покрові.

Свято-Воскресенський монастир ПЦУ на Повстанських могилах в Гурбах. Фото: Суспільне Рівне

У 2016 році в урочищі Гурби відкрили Свято-Воскресенський чоловічий монастир на Повстанських могилах. Там діє однойменна дерев`яна церква, а в 2022 році освятили також храм Онуфрія Великого.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook