Вирощує для благодійності: на Рівненщині квіткарка перетворила хобі на допомогу військовим

На ринку у Вараші квітникарка реалізовує квіти, гроші передає на потреби військовим. Фото: Ольга Литвин

Ніна Пікусь із Вараша на Рівненщині займається вирощуванням квітів понад вісім років. Лише хризантем за сезон вирощує понад пів тисячі. З початку повномасштабного вторгнення жінка продає їх з благодійною метою. Нині, щоб закрити збори для військових, за символічну ціну реалізує весняні квіти, вирощені власноруч.

Як розповіла Ніна Пікусь Суспільному, квіти вона виставляє на ринку біля свого магазинчика з канцтоварами, поряд ставить банку з інформацією, для кого збір та номер рахунку, на який можна переказувати гроші.

“Дякую, що ви це робите”

Син квіткарки був на фронті у 2014 році, під час повномасштабного вторгнення воював у Бахмуті, отримав поранення та демобілізувався.

Жінка розповіла, що в неї часто купують квіти для того, щоб підтримати збори:

“Підходить якось одна дівчина і каже: «Я уже своєму братові нічим не можу допомогти, то поможу хоча б тим хлопцям, які потребують». А днями, до сліз зачепило — можливо, це колишній військовий, бо в цивільному йшов з дружиною. Я запропонувала, сказала, що буду вдячна, якщо щось придбаєте із квітів. Він побачив, що це волонтерський продаж, вийняв гроші, кинув у скриньку зі словами: «Ми купувати нічого не будемо, але гроші покладемо. Дякую, що ви це робите». Певно, знає, що таке війна і як важливо швидко закрити збір”.

Фото: Ніна Пікусь

Квіти — це зарплата на благодійність

Приблизно 30% від продажу власноруч вирощених хризантем, зі слів квітникарки, вона залишає для закупівлі ґрунту, горщиків, добрива та засобів захисту рослин від хвороб, все інше — перераховує на актуальні збори для військових рідного міста. Гроші, які передають люди, повністю передає на збори.

“Квіти, які зараз цвітуть і виставлені на продаж, привезла мама військового, для якого й оголошений збір. Є ще троянди: сусідка побачила, що та мама викопує квіти, розпитала. Каже: «Ось тримай і мої троянди, продасте — гроші на збір сину». Люди долучилися, почали приносити, хто що має. Бо в мене в основному літньо-осінні квіти, є ящик саджанців, але вони зараз не квітнуть”, — зазначила квіткарка.

Щоб заохотити до такої волонтерської діяльності та підтримати збори, Ніна Пікусь купує ці квіти сама, а також пропонує друзям і знайомим:

“Нині я не відмовляю нікому: маєте — приносьте, реалізуємо і віддамо хлопцям. Ціну ставимо мінімальну, але хто хоче, може купити їх за вищу. Наприклад, примули, які в нас стоять зараз по 25-30 гривень, я для себе у цієї мами купила по 50. Але вона про це не знає. Якщо продаж йде слабо, то купуємо самі. Ситуація зараз така, що хлопці всього потребують, тож намагаємося допомогти. Тому — на машину, тому — на дрон, тому — на лікування. Доводиться викручуватися, як можемо — хлопці мусять вистояти”.

Зі слів жінки, вирощування квітів — це заробітна плата, яку вона має можливість витратити не на сім'ю, а на благодійність.

“Квіти дають мені можливість допомагати, кому треба. Я любитель-аматор, тому мої квіти коштують дешевше, а ще ж не витрачаю на зарплату продавця та транспорт — я все одно їду на роботу, теж економія”.

Фото: Ніна Пікусь

Хризантеми важливіші за картоплю та огірки

Улюблена квітка Ніни Пікусь — хризантема. Квіткарка розповіла, що за вісім років розвела багато сортів, але не припиняє пошук нових:

“Це квітка мого дитинства, вона вирощується в мене замість картоплі, можна сказати, а картоплю десь там чоловік посадить — сусідка поділиться городом, певно [сміється — ред.]. Дуже люблю продавати хризантеми у квітучому вигляді восени — це барвисті кулі різних кольорів”.

Фото: Ніна Пікусь

Фото: Ніна Пікусь

Вирощує хризантеми та інші квіти жінка на земельній ділянці за містом:

“До цих квітів я нерівно дихаю, тож колекцію стараюся оновлювати. Зараз чекаю з теплиць нові види — низькоросла крупноквіткова хризантема в різних кольорах буде. Квітникарство мені дуже до душі. Минулого року діти подарували теплицю. То у ній в мене квіти. Толку з тих огірків? Огірок та й огірок. А то — краса!”

Фото: Ніна Пікусь

Фото: Ніна Пікусь

Також жінка чекає на нову партію сортів з інтернет-магазину:

“Не пам'ятаю, скільки штук і скільки видів, тільки знаю, скільки тисяч мені треба заплатити за це. Цю суму я не озвучую ніде, це комерційна таємниця — і чоловіку про це знати не потрібно".

Замість вечері — на город

Зі слів Ніни Пікусь, першу хризантему улюбленого червоного відтінку їй подарували в горщику на день народження, усі інші жінка купила у квіткарів:

“Як бачу квітку, яка мені сподобалася, шукаю, хто її продає, де її можна купити. Купую корінь і розмножую. Для мене важливо її розмножити — цей процес дуже подобається. Коли з маленького 10-сантиметрового росточка виростає півметровий корч квітів”.

Ніна Пікусь зазначила, що краще розмножуються ті квіти, які продають квітникарі-любителі.

“Голландська квітка гарна, але одноразова, розрахована на те, аби зацвіла, продалася, а на наступний рік люди купували знов. Але ж є ті, хто хоче вирощувати квіти на земельній ділянці постійно. Такі приходять до мене, бо знають, що квіти уже акліматизовані. А також люди можуть звернутися за порадою, як її вирощувати, зберігати, обробляти, де краще посадити — будь-що по догляду. Я все вивчала з інтернету, випробовувала на своїх квітах”.

Ніна Пікусь розказала, що доглядати за квітами їй допомагає 5-річний онук — разом вони поливають квіти на присадибній ділянці та підписують їх на зиму.

“Хризантема — це квітка мого життя. Вже зараз почалась робота: викопую маточні корені, ділю їх, деякі залишаю для себе. Загалом вирощую кущів 500-800. О 18:00 я приходжу з роботи додому, швиденько переодягаюся, одягаю рукавички, аби не зіпсувати манікюр — і пішла в город. Не вечеряти, а в город! Доки видно, з ними працюю, ділю по одному стеблу, аби вони вкорінювалися. Підсохне в городі — висаджу на постійне місце росту. Коли вони взялися в рості, мушу щотижня обробляти їх від хвороб”.

Фото: Ніна Пікусь

Нещодавно жінка освоїла методику прискореного цвітіння:

“У квіткових магазинах хризантема продається упродовж року. Минулого року я випробувала цю методику, цьогоріч планую продовжити, хоч ще і не виходить вирощувати цілий рік — для цього треба теплиця з освітленням і опаленням. Враховуючи наші тарифи, це нерентабельно для мене зараз”.

Зі слів квітникарки, цьогоріч вона планувала облаштувати крапельний полив та постелити агротекстиль, аби полегшити роботу, але поки не може цього зробити:

“Настільки хлопцям треба допомога, що я для себе не можу використати ці гроші — викидаю у волонтерські банки, а сама буду поливати дощиком: щось з неба, щось вручну — як і раніше було".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook