Сторічна сорочка з тризубом і синьо-жовтим стягом: у Рівному презентують фотоальбом з вишивкою різних регіонів

. Фото: Facebook Вараська міська рада

Засновниця Всесвітнього дня вишиванки Леся Воронюк у Рівному 29 лютого презентує книгу "Нетлінні. Українська державна символіка в народній вишивці та ткацтві". Цей етнографічний фотоальбом вмістив 200 зразків української вишивки з різних регіонів України, описаних і виданих вперше. У їх числі — з тризубом і синьо-жовтим стягом.

Про це в етері Українського радіо Рівне розповів організатор заходу, фольклорист, керівник етнокультурного центру Палацу дітей і молоді Віктор Ковальчук.

Презентація етнографічного фотоальбому "Нетлінні. Українська державна символіка в народній вишивці та ткацтві" відбудеться 29 лютого о 14:00 у виставковій залі Міського будинку культури Рівного за участю співавторки книги Лесі Воронюк. У рамках заходу також збиратимуть гроші на FPV-дрони "Горинь-10" для роти ударних безпілотників "Серафими 104-ї бригади", зазначив Віктор Ковальчук.

Фото із презентації книги "Нетлінні" у м. Вараш. Фото: Facebook Вараська міська рада

Засновниця Дня вишиванки, співавторка книги "Нетлінні. Українська державна символіка в народній вишивці та ткацтві" Леся Воронюк розповіла про те, з чого почалося створення етноальбому:

"Видання важить майже три кілограми, у твердій палітурці з кольоровою поліграфією кожної сторінки, яка наповнена українськими взорами та орнаментами. Це неймовірно красиве візуально видання. Ми презентуємо в цій книзі українську вишивку сторічної давності, на якій українці вишивали тризуб та жовто-блакитний стяг.

Ці речі були створені здебільшого в період радянської окупації й більшість із вишивок створювалися як показник спротиву проти втрати Україною незалежності, як показник того, що українці, навіть коли втрачають державність, все одно намагаються максимально зберігати національну ідентичність, не розчинятися культурно і не підкорятися ворогу".

Фото: Facebook Леся Воронюк

Упорядниця книги зазначила, що вперше сорочки із вишитими тризубами знайшла у 2016 році на Львівщині, в одній із приватних колекцій.

"Ми з колегою Олександром Ткачуком були вражені таким вишиттям, адже кожен регіон України має свою вишиту сорочку, яка відрізняється кольором, орнаментом, кроєм, але державну символіку ми ніде раніше не зустрічали, йдеться саме про старовинні речі. Ми зафіксували цю тему, почали досліджувати й шукати експонати, але чимало фахівців говорили, що їх на цілу книгу не знайдеться, оскільки збереглося дуже мало, максимум 20-30 речей. Коли ми поїхали в експедиції, то назбирали майже 400 експонатів. До книги увійшли 200, які є найцікавішими та найдавнішими", — розповіла Леся Воронюк.

Фото із презентації книги "Нетлінні" у м. Вараш. Фото: Facebook Вараська міська рада

З її слів, над створенням книги працювали дев'ять місяців, від етапу збору інформації до презентації. Перші експедиції організували у період блекауту. Команда із трьох людей опрацювала державні та приватні колекції з усієї території України. Більшість зразків із вишивкою із тризубами були зосереджені в західних регіонах України — Рівненській, Львівській, Франківській, Тернопільській, Чернівецькій та Волинській областях, а також — на Сумщині й Полтавщині.

"Це вперше зібрали такі артефакти й досі жоден державний науковий дослідний інститут чи приватна ініціатива не досліджувала її комплексно. Ця книга має неймовірну цінність і для української науки. Йдеться про етнографію, культурну спадщину в ширшому розумінні. Ми собі відразу поставили за завдання зробити цю книгу й англійською мовою, тому що дуже багато книг замовляють за кордон не лише українці, а також іноземці, які цікавляться Україною.

Чимало громадських організацій, які працюють в галузі культури намагаються бути помічними ЗСУ. Завдяки книзі ми змогли купити бронемобіль, забезпечити ремонт дитячого бомбосховища в школі", — підсумувала Леся Воронюк.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook