У 2024 році у Рівному приватним перевізникам обмежать компенсацію за перевезення пільговиків. З 99 млн грн, які вказані в розрахунках, зможуть виділити не більше десятої частини від цієї суми. Це пов'язано зі збільшенням допомоги для Збройних сил України.
Про це повідомив в.о. мера Віктор Шакирзян у Telegram:
"Із запропонованих департаментом 99 мільйонів гривень, які мали б відповідно до розрахунків бути спрямовані на компенсацію за перевезення у громадському транспорті міста пільгових категорій рівнян — використано може бути в разі необхідності не більше 10%. В умовах воєнного стану пріоритетом міського бюджету є підтримка Збройних Сил України".
Позиція президента ГО "Союз перевізників України"
З перших днів повномасштабного вторгнення РФ президент ГО "Союз перевізників України" Валентин Демчук мобілізований до війська, однак продовжує виконувати обов'язки в громадській організації. Про обмеження в компенсації телефоном сказав так:
"Це погано. Але я знаю, що держава забрала частину податків в державний бюджет, тому можна було очікувати цих речей. Я не знаю, як буде з кількістю пільговиків, тому що вона прописана на рівні законів Верховної Ради. На сьогодні їх понад 60% від загального населення, тому перевізники дуже потребують цієї компенсації, хіба що введуть якесь обмеження за кількістю пільговиків, які перевозяться в одному транспортному засобі".
Він додав, що це рішення не покращить якість перевезення, як і матеріально-технічний стан транспорту.
"Сьогодні в країні війна і перевізники це розуміють. Хоча вони мені періодично телефонують, працювати на маршрутах дуже складно, складна ситуація. Тому ці субвенції, компенсації за проїзд пільгових категорій громадян, керівникам дуже потрібні для того, щоб вони могли триматися й стояти якось на ногах", — зазначив Валентин Демчук.
Що кажуть в профільному управлінні
В коментарі Суспільному начальник міського департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима розповів про домовленості з перевізниками:
"Перевізники залишають за собою обмежувати кількість осіб, які мають право на пільговий проїзд, яких вони будуть перевозити. На таких умовах плюс-мінус ми домовились, тобто вони розуміють, що зараз гроші потрібно акумулювати на ЗСУ.У них так само зараз проблема щодо якості перевезень, ми маємо до них певні зауваження. Воно все накладається одне на одне, ми один одного чуємо й розуміємо, що потрібно підтримувати один одного".
Він зазначив, що перевізники "не скаржаться, а йдуть назустріч". Посадовець уточнив, що зверталися щодо субвенцій перевізники двох дотаційних маршрутів — 37 та 43:
"Далі будемо бачити, які маршрути потрібно підтримати, тому що вони за субвенцією звертаються не внаслідок того, що вони перевозять велику кількість пільговиків, а внаслідок малої кількості осіб, які рухаються за цими маршрутами. Ми як місто маємо обов'язок перевозити мешканців з усіх кінців".
Як проводили розрахунок для компенсації
У додатковій інформації до проєкту рішення Рівнеради йдеться, що провели дослідження щодо попиту населення на перевезення громадським транспортом пільгових категорій.
У кожному міському автобусі вдень в середньому проїжджають 368 пільговиків. Такий підрахунок зробили на основі обстеження маршрутів №1 і №7. Загалом у Рівному 16 автобусів (дані за 11 листопада 2023 року), які на рік перевозять понад два мільйони пільговиків.
У кожній маршрутці в середньому перевозять по 92 пільговики на день. У Рівному 187 одиниць такого транспорту, тобто на рік — це понад шість мільйонів пільговиків.
Загалом у розрахунку на понад вісім мільйонів пільговиків на рік, для компенсації проїзду за ціною 12 грн, необхідно було б виділити понад 99 млн грн.
Як пільги регулюються законом
Відповідно до статті 29 Закону України "Про автомобільний транспорт", органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам компенсацію за перевезення пільговиків.
У статті 37 цього закону йдеться про заборону відмовляти пільговому перевезенню, крім випадків, передбачених законом. Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook