Підвищення пенсій у 2024 році та зміни в індексації. Експерт пояснив, чого можна чекати

З березня 2024 року в Україні очікується індексація пенсій, анонсував прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Зокрема, Кабмін у наступному році запустить нову пенсійну реформу, яка передбачає запровадження бальної системи.

Експерт з пенсійних питань, колишній працівник Пенсійного фонду Сергій Коробкін розповів в етері "Суспільне.Спротив", чого можна очікувати пенсіонерам.

Про індексацію пенсії

Індексація пенсій має відбуватися 1 березня 2024 року. За інформацією Шмигаля, у нарахуванні буде запроваджена бальна система. Вона вирівняє диспропорції між пенсіонерами, які давно вийшли на пенсію і тими, хто вийшов нещодавно. Відповідно, виплати пенсіонерам, які виходили на пенсію раніше, підтягнуться до сучасного рівня.

"Нам треба ще розібратись, що буде з 1 січня, бо там є певні нюанси. Цьогоріч в законі про бюджет записано, що порядок і терміни проведення індексації має вирішити уряд окремим рішенням. Тобто така постанова зазвичай ухвалюється у лютому. Яким буде механізм індексації цього року — ми ще не знаємо. Є певні чутки, що це буде нова система з урахуванням балів так званих. Було анонсовано в уряді, що індексація буде для всіх абсолютно пенсіонерів. На практиці не завжди так трапляється. Інколи, на жаль, кажуть, що буде всім, а коли проходить перерахунок, то він не для всіх робиться", — зазначив експерт.

Про нарахування пенсій та фінансування

На думку Сергія Коробкіна, ймовірно, пенсійні виплати будуть підвищені на 16%:

"Ми не знаємо точно відсоток, на який будуть підвищуватися пенсії. Попередньо — це 16%. У нас половина бюджету порожня. Тобто бюджет ухвалили, у ньому записано, що нам потрібно понад трильйон гривень, а у нас є лише половина. Все це має бути вирішено за рахунок міжнародної допомоги, але її нам не гарантували. Нещодавно були додаткові заяви, якщо не буде міжнародної допомоги, то відповідно почнуться проблеми з фінансуванням соціальних виплат".

У кого зростуть виплати з 1 січня

Експерт зазначив, що відповідно до Держбюджету на 2024 рік, з 1 січня збільшиться прожитковий мінімум, а пенсії, які до нього прив'язані, зростуть з 1 березня разом з індексацією.

"У нас зростає не лише прожитковий мінімум, не лише індексація, а і мінімальна зарплата. Від мінімальної зарплати також залежать деякі види пенсії. Це особи, у яких мінімальна пенсія складає 40% від мінімальної зарплати. У таких людей може зрости частково пенсія вже з 1 січня. Частково це стосується чорнобильців, у яких пенсія нараховується від п'яти мінімальних розмірів зарплати", — пояснив Сергій Коробкін.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook