На Рівненщині освятили пам'ятний знак на місці перепоховання решток бійців УПА та жертв НКВС

. Фото: Facebook Костопільська міська рада

В Костопільський громаді на Рівненщині освятили пам'ятний знак жертвам політичних репресій й учасникам національно-визвольної боротьби. Його встановили на міському кладовищі, де перепоховали їхні рештки. Зробити це планували ще у 2021 році після ексгумації з території військової частини, але відтермінували через повномасштабне вторгнення РФ.

Про це повідомили у Facebook Костопільської міської ради.

Пам’ятний знак учасникам національно-визвольної боротьби та жертвам політичних репресій встановили на кладовищі Нове в селі Лісопіль Костопільської громади і освятили у День Гідності та Свободи.

"Зробити це планували раніше, однак роботи відтермінували через повномасштабне вторгнення ворога. Завершити встановлення пам'ятника вдалося нещодавно", — йдеться у дописі Костопільської міської ради.

Пам'ятний знак встановили у листопаді на місці, де у 2021 році перепоховали останки жертв політичних репресій та бійців УПА.

Перепоховання рештків воїнів УПА та жертв НКВС. Фото: Суспільне Рівне, 10 листопада 2021 рік

Їх виявили у 2020 році під час експедиції фахівці меморіально-пошукового центру "Доля" на території військової частини в Костополі, де раніше базувався підрозділ НКВС, інформують на сайті міської ради:

"На території військової частини є споруди, у яких, за спогадами очевидців, допитували полонених воїнів УПА та місцевих, які їм допомагали. Після жорстких катувань українських патріотів розстрілювали та таємно захоронювали на території військового містечка. Згодом на цій території розташовувалась військова частина радянської армії. А вже у 2000 році на території частини проводили навчання із викопування земельних оборонних укріплень. Тоді і виявили значну кількість людських останків. Спочатку кістки вийняли із землі, але згодом військове командування вирішило закопати їх на тому ж місці".

Під час пошукової експедиції "Долі" виявили масове поховання людей:

"Багато скелетів були розташовані у положенні "лежачи на животі, долілиць". Поруч із останками виявляли відстріляні гільзи та кулі. Після детального вивчення антропологом та фотофіксації, останки ексгумували. Виявлено та досліджено 7 людських поховань, одноосібних та групових, із яких було ексгумовано загалом 25 повних або ж фрагментів людських останків. Ідентифікувати, кому саме належали рештки, не вдалося. Відомо лише те, що це 12 чоловіків, десять жінок й троє дітей". 

Панахида у Соборі Святих Петра і Павла в Костополі, 10 листопада 2021 року. Фото: Суспільне Рівне

Дослідники також з'ясували, що це поховання жертв політичних репресій, вчинених радянськими каральними органами після 1944 року. У такий спосіб НКВС розправлялося з місцевим населенням у повоєнний період.

10 листопада 2021 року над 25 трунами останків воїнів УПА та жертв політичних репресій відслужили панахиду і перепоховали їх.

Сюжет Суспільного про цю подію

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook