Соборна сто років тому: у Рівному зробили цифрову реконструкцію центральної вулиці міжвоєнного періоду

. Фото: Суспільне Рівне

Вигляд вулиці Соборної у Рівному сто років тому відтворили за тогочасними документами і фотографіями будинків на ній. 3 3 листопада ця відеоекскурсія буде доступною у Facebook Державного архіву області. Мандрівку в минуле реалізували у рамках проєкту "Віртуальне Рівне: подорож у часі центральною вулицею міста".

Як готували цифрову реконструкцію міжвоєнного періоду ХХ століття — її співавтори розповіли Суспільному.

Майже п'ять місяців 3D-дизайнер Андрій Малюський працював над цифровою реконструкцією вигляду нинішньої вулиці Соборної у період між першою і другою світовими війнами.

"Ми маємо фотографію, на ній виставляємо референсні лінії і відтворюємо цю фотографію у 3D-просторі. Створюємо камеру віртуальну, яка дивиться на фотографію і далі перетворюємо пласке зображення в об'ємну 3D-модель. Ми робили тільки фасади передні і частково бокові. Оскільки були надані схеми розміщення будівель, і були фотографії, стало можливо відтворити їх у досить точному масштабі", — пояснив технічний виконавець проєкту Андрій Малюський.

Фото: Суспільне Рівне

Фото: Суспільне Рівне

Відтворити вигляд нинішньої вулиці Соборної у міжвоєнний період ХХ століття допомогли сотні світлин, які зібрав колекціонер Василь Гудзій разом з заступницею начальника відділу Державного архіву Рівненської області Людмилою Леоновою. Ті будівлі, які не вдалося знайти на фото, відтворили на основі технічних документів.

"Типове єврейське містечко з залишками російської архітектури. Фактично, це середина 30-х років. А використовували періоди різних років — і 20-х, і 30-х років, і навіть радянського часу. Бо були місця, про які нема взагалі нічого. Совєти переробили перші поверхи практично в усіх цих будинках, крамничках", — зазначив колекціонер історичних світлин Василь Гудзій.

Фото: Суспільне Рівне

Відтворили міжвоєнну центральну вулицю Рівного в рамках проєкту "Віртуальне Рівне: подорож у часі центральною вулицею міста", яку обласний держархів реалізує за підтримки Українського культурного фонду, розповів директор Держархіву Рівненської області Олег Дзецько:

"Це було б цікаво не просто містянам, це було б цікаво, можливо, і владі для того, щоб приймати зваженіші рішення стосовно архітектури міста Рівного. Це було би цікаво разом з тим і дослідникам, і архітекторам. Тобто ми винайшли свою машину часу в державному архіві Рівненської області, яка зможе перенести містян у тогочасний міжвоєнний період".

Фото: Суспільне Рівне

Фото: Суспільне Рівне

У міжвоєнні часи нинішня вулиця Соборна мала назву 3-го Травня, за датою ухвалення першої Конституції Польщі. Відеоекскурсія буде доступна для перегляду у Facebook Державного архіву області з 3 листопада.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook