Петиція з вимогою не купувати дизельні маршрутки для Рівного за день зібрала 250 голосів — необхідну кількість для розгляду. Передувало цьому рішення депутатів міськради 26 вересня про купівлю в наступні роки у кредит сотні комунальних автобусів.
Як зазначила Суспільному речниця секретаря міськради Яна Євтушок, петицію надішлють на розгляд департаменту інфраструктури і благоустрою виконкому Рівнеради.
Рівнянин Ілля Єременко на сайті "DEM місцеві петиції" створив петицію з вимогою "Зупинити закупівлю дизельних маршруток задля розвитку дійсно зручного міського транспорту". Її опублікували 4 жовтня, за день вона набрала необхідну кількість голосів — 250. Станом на 6 жовтня звернення підписали понад три сотні людей.
На думку автора петиції, дизельні маршрутки не пристосовані для перевезення маломобільних груп у віддалені райони громади:
"Рівне планує витратити 325 млн грн, взяти кредит, щоб купити дизельні маршрутки, які наше місто відкинуть у минуле. Паралельно у нас є в Рівному план дій сталого енергетичного розвитку, Рівне має скорочувати викиди парникових газів, а не купувати брудні маршрутки. Я хочу, щоб у моєму місті був зручний, комфортний транспорт. Щоб не було величезних заторів, а для цього планувати розвивати електротранспорт або великогабаритні, більші автобуси", — зазначив Ілля Єременко.
Позиція влади
За словами директора міського департаменту інфраструктури та благоустрою Руслана Гудими, нові автобуси відповідатимуть вимогам екологічності та безбар'єрності. Також він додав, що транспорт вирішили закупити після того, як у 2022 році, внаслідок ракетного удару по Рівному, на три дні зупинився електротранспорт і рівняни скаржилися, що не можуть потрапити на роботу.
"Ми будемо формувати техзавдання до автобусів, які хотілося б закупити. Перше — це низька підлога, що дасть можливість перевозити маломобільні групи населення, це збільшення місткості. Якщо, станом на сьогодні, наші маршрутні автобуси мають змогу перевозити 20-22 сидячих і 40-42 повністю вкомплектований автобус, то до нових автобусів ми ставимо техвимоги, що було не менше 50", — пояснив Руслан Гудима.
Автор петиції Ілля Єременко наголосив, що замість дизельних автобусів місто може придбати великогабаритний транспорт. Місцева жителька Галина таке рішення підтримала.
"Пенсіонери змогли б їздити безкоштовно. В маршрутках безкоштовно одиниці їздять. І то не всі водії беруть безкоштовно, навіть, якщо і є карточка. Для людей, які зараз не мають грошей з'їздити кудись далі, це вигідніше".
За словами рівнянки Валентини, їй зручніше користуватися місцевими маршрутками.
"Річ у тому, що тролейбуси скрізь не доходять. Наприклад, 56 маршрутка. Мені зручно, я маю інвалідність, а вона під'їжджає до будинку. Якщо знімуть, то дуже до зупинки далеко йти, і там багато людей. Я вважаю, що це недоцільно".
Як повідомила Суспільному речниця секретаря Рівнеради Яна Євтушок, петицію відправлять для опрацювання у департамент інфраструктури та благоустрою, там упродовж десяти днів нададуть автору відповідь.
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook