Володіння англійською в Україні: що показало опитування і як правильно вчити іноземну мову

. Фото: Pixabay

Близько 1% українців вільною володіють англійською мовою, а майже 44% взагалі її не знають. Такі результати дослідження, проведеного у липні 2023 року, оприлюднив директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко. У червні 2023 року Зеленський подав до парламенту законопроєкт з пропозицією офіційно закріпити статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні.

Про те, як українці вчать англійську мову, в етері "Суспільне. Спротив" розповіли засновник освітньої платформи Next Generation Bussines School Микола Скиба та керівниця навчально-методичного відділу школи англійської мови Інна Улітко.

Про результати опитування і потребу в змінах

Експерт з питань освіти Микола Скиба результат опитування трактує так:

"Це наслідок підходу до вивчення мов у школі і культури використання англійської в повсякденному, публічному та культурному просторі. У школах досі залишається підхід, що мова надається для відповідей на контрольній, на іспит, але не для вільного спілкування".

Він вважає, що передусім треба змінити підхід до мов, посібники й підручники:

"Можливо, на перших етапах потрібно адаптувати відповідні Оксбриджський й Кембриджзький підручники, взаємодіяти з British counsill і використовувати їхні методики. Найголовніше — це давати мету, так влаштований людський мозок, що він найбільш ефективно навчається, коли бачить конкретну мету, де він застосовує ці навички, у тому ж числі — мови. Тоді потрібно заохочувати пряму комунікацію з колегами, комунікація шкіл, подібними школами в інших країнах, де можна спілкуватися англійською, можна думати над організацією спільних навчальних занять.

Необхідно заохочувати розвиток мовних клубів в Україні. Цим опікуються приватні ініціативи, школи англійської мови, але це можна робити у ширшому форматі, наприклад — при бібліотеках, кінотеатрах чи кіноклубах. Це є, але у дуже камерному форматі".

Чому важливо поставити ціль

Керівниця навчально-методичного відділу школи англійської мови Інна Улітко вважає, що схема, коли людина хоче знати англійську для того, щоб знати — не працює.

"В кожного може бути різна мета і коли ми її чітко бачимо, ми вже можемо визначати собі певні кроки, як ми будемо рухатися до цієї мети. Ми розуміємо, що вивчити мову за тиждень, за місяць, за два, підвищити знання на один рівень — неможливо. Ставити мету треба реальну, яку ми можемо досягнути, це буде нас мотивувати. Якщо ми ставимо на меті вивчити англійську за місяць з рівня А1, А2 до B1, ми розчаруємось через два тижні, тому що ми не побачимо результатів. Нам потрібно мінімум 200 годин, а за місяць цього нереально зробити".

Важливими факторами експертка називає системність та регулярність занять.

"Вивчення мови, як і будь-яка навичка — якщо ви займаєтесь спортом, ви ж не займаєтесь ним сьогодні, а потім через два місяці, ви займаєтесь ним регулярно. Тобто ви складаєте собі графік 2-3 рази на тиждень, вивчення будь-чого теж потребує регулярності. Ми визначаємо можливі для себе часові рамки й в цей час ми займаємось".

Як створити мовне середовище та ресурс для дітей

"Дуже важливим є мовне середовище. В Україні не так легко в нього потрапити, але ми можемо розпочати з найпростіших кроків — кожен має гаджет, ми змінюємо мову на англійську або іншу іноземну мову, яку вивчаєте. Ви на такому побутовому рівні вже будете знати назви дії.

Важливо використовувати онлайн-ресурси, це можуть бути будь-які додатки, платформи, все, що вам цікаво. Українські школярі мають можливість безкоштовно користуватися матеріалами на платформі "Всеукраїнської школи онлайн". Це корисний ресурс для навчання й повторення шкільного матеріалу".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook