Рашизм: політолог і депутат пояснили значення і потребу юридично затвердити цей термін

. Скрин з відео Associated Press

У Верховній раді зареєстрували проєкт заяви, в якій пропонують офіційно визначити політичний режим Росії як "рашизм", а також засудити його ідеологію та суспільні практики як тоталітарні і людиноненависницькі. Документ оприлюднили на сайті парламенту.

Детальніше про те, для чого потрібен закон про "рашизм" та як трактують цей термін, один з ініціаторів заяви, історик і народний депутат Володимир В'ятрович та рівненський політолог Віталій Лебедюк розповіли в етері телемарафону Суспільне. Спротив.

Автори проєкту заяви у пояснювальній записці зазначили, що це дозволить визначити форми агресії та спонукатиме засудженню державами світу політики Російської Федерації.

Один з ініціаторів проєкту заяви, народний депутат і кандидат історичних наук Володимир В'ятрович потребу ухвали такого документа пояснює тим, що настав час юридично пояснити і затвердити, що є в основі політики Російської Федерації і які загрози вона несе не лише для України, а й всього світу.

"Те, що зараз ми спостерігаємо — це геноцид, ідеологічною основою якого є те, що ми, власне, називаємо терміном "рашизм". Це поєднання дуже різних ідеологій — того ж російського імперіалізму, шовінізму, комунізму, націонал-соціалізму, фашизму. Свого часу, щоб зрозуміти, які загрози світові несе Третій рейх, треба було розуміти його ідеологію — нацизм. Щоб зрозуміти, які загрози ніс світові совєцький союз, треба було зрозуміти ідеологічні основи комунізму, який пояснював дуже багато конкретних кроків комуністичної влади у світі. Те ж стосується і рашизму. Ця ідеологічна основа плюс ці практики, які використовуються кремлівським режимом, які дають можливість просто перебачити, чого можна ще очікувати", — пояснив Володимир В'ятрович.

На потребі закріпити термін "рашизм" не лише в інформаційному, а й в правовому полі, наголошує і доцент кафедри національної безпеки та політології Острозької академії, кандидат наук з державного управління Віталій Лебедюк.

"Якщо ініціатива буде підтримана, то це привід для того, щоб трактувати "рашизм" нарівні з іншими подібними ідеологіями, які були засуджені в ХХ столітті. Бо спільний корінь у фашизму, нацизму, рашизму єдиний — це є зверхність його нації над іншими. Наприклад, якщо нацисти ставили на порядок вище расу, фашисти — звернення до держави, як до великої колись Римської імперії. Рашизм так само ставить вищість своєї нації над іншими. І в шовіністичних імперіалістичних виступах російської еліти те саме спостерігаємо. Вони навіть не розуміють, вони ж постійно говорять, що українців як таких не існує, той самий корінь вищості. Ми є титульною нацією і відстоюємо свої власні інтереси, які будь-яка демократична країна. Але вони цього не можуть зрозуміти, тому що в них імперіалістична схиблена голова, і вони мислять тільки в масштабах, що все має бути стерте з лиця", — зазначив Віталій Лебедюк.

З його слів, у міжнародній спільноті на рівні теорії ще існують дискусії щодо проявів рашизму, але практично, в побуті, він стає зрозумілішим.

Читайте також

  • В СБУ заявили, що викрили агенток розвідки РФ, які здавали позиції українських військ під Бахмутом
  • Перевозив з овочами: на Рівненщині у водія знайшли понад 350 кг бурштину на понад 1,5 млн грн
  • Капремонти та реконструкції у Рівному: мер затвердив перелік об'єктів і вулиць

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook