День боротьби зі СНІДом: як війна в Україні впливає на статистику захворюваності

Ексклюзивно
. Тестування на ВІЛ з допомогою експрес-касети, результат відомий за 15 хвилин/Фото: Суспільне Рівне

1 грудня у світі відзначають День боротьби зі СНІДом. За даними Міністерства охорони здоров'я України, станом на 1 листопада на диспансерному обліку перебуває 155 722 людей з ВІЛ-інфекцією, а за десять місяців 2022 року офіційно зареєстрували 10 239 нових випадків.

Про статистику захворюваності, вплив війни в Україні на збільшення кількості позитивних випадків та доступність тестування на ВІЛ-інфекцію в етері телемарафону Суспільне. Спротив розповів голова благодійної організації "Мережа 100% життя Рівне" Юрій Лазаревич. Його організація займається підтримкою та супроводом людей із ВІЛ.

Вплив війни на роботу благодійників

З початку повномасштабного вторгнення робота благодійної організації "Мережа 100% життя Рівне" розширилась, зазначив Юрій Лазаревич.

"Окрім ВІЛ-позитивних людей — нашої цільової аудиторії, ми також почали допомагати переселенцям, займатись евакуацією. Продовжували забезпечувати пацієнтів життєво необхідними препаратами, допомагати внутрішньо переміщеним особам з таким статусом. Найважче було перші два-три місяці", — розповів він.

За словами Лазаревича, складність полягала у закупівлі та поставці препаратів.

"Багато людей втікало від активних військових дій, не мали запасів препаратів, приїжджали у Рівне, тоді місто стало такою буферною зоною, і просили нас про допомогу. Бо ці препарати потрібно пити кожного дня. У нас велика мережа, ми давали інформацію на інші обласні центри й таким чином люди знали, куди їхати та де отримати ліки. Ми прораховували на десять днів вперед, куди їде людина, яке забезпечення препаратами там, чи вистачить. А якщо люди планують виїжджати за кордон, то давали настанови", — сказав Юрій Лазаревич.

Він додав, що благодійна організація готувалась до війни та на певний період зробила запаси необхідних препаратів для людей з ВІЛ-статусом.

"Для пацієнтів важливе безперебійне лікування. Оскільки перші місяці була зруйнована логістична структура закупівлі і поставки нових препаратів в Україну, то ми цю потребу у ліках перекрили тими запасами. Перевели наші склади у західні регіони, провели багато зустрічей з міжнародними організаціями, які надали гуманітарну допомогу, а також сприяли доставці цих препаратів у центр СНІДу", — розповів він.

На сьогодні системи закупівлі та постачання необхідних препаратів налагодилась, додав Юрій Лазаревич.

Як зміниться статистика захворюваності після війни

Війна в Україні негативно вплинула на всі сфери життя, зазначила лікарка-інфекціоністка відділу управління протидії ВІЛ-інфекції Центру громадського здоров'я Ольга Климова. Зокрема, і на медицину та сферу, пов'язану з ВІЛ-інфекцією.

"Щодо негативу, ми бачимо показники, які знизилися за десять місяців поточного року у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Тобто зареєстрованих нових випадків ВІЛ-інфекції менше на 26% у порівнянні з минулим роком. Зниження показників пов'язане з тим, що частково на деяких територіях припинилось тестування", — додала вона.

Це південно-східні регіони, а саме майже повністю окупована Луганська область, де з березня припинили тестування на ВІЛ, а також південь України, де майже повністю знизилось тестування у Херсонській області.

"Якщо брати по цифрах, то за цей рік ми мали об'єм протестованих 1,1 мільйона осіб, а за минулий рік — 1,4 мільйона, тобто ми бачимо зниження тестування на 300 тисяч. Менше проводиться скринінг, менше виявляється людей", — зазначила Ольга Климова.

За словами лікарки-інфекціоністки, після війни завжди буде зріст захворюваності, а тому варто очікувати погіршення ситуації.

Цю думку поділяє також Юрій Лазаревич. Зокрема, голова благодійної організації прогнозує збільшення кількості ВІЛ-інфікованих серед військових.

"Часто під час поранення військові потребують термінового вливання живої крові. Там немає часу на перевірку донорів. Важливо врятувати життя. Було б добре, якби всі військові, які йдуть служити, проходили тестування, знали про свій стан здоров'я. Багато українців не знають, що вони ВІЛ-інфіковані, хвороба не дає про себе знати перші дні, роки. І людина, не знаючи про свій позитивний статус, під час переливання своєї крові може інфікувати іншу людину", — сказав він.

Які зміни у підходах лікування ВІЛ

Лікування ВІЛ-інфікованих з часом зазнає змін, насамперед менш токсичними стають препарати, зауважив Юрій Лазаревич.

"Якщо раніше потрібно було приймати раз на день три-п'ять пігулок, то зараз це одна пігулка в день. Від цих ліків менші побічні дії, людина фізично краще себе почуває. Натомість за кордоном взагалі прогрес — роблять одну ін'єкцію раз в місяць. Це дуже покращує життя ВІЛ-позитивних людей", — додав він.

За словами Лазаревича, важливо вчасно виявити інфекцію та вчасно розпочати лікування.

Наскільки доступне тестування на ВІЛ-інфекцію

Тестування на ВІЛ/СНІД на сьогодні доступне та безплатне, зазначив Юрій Лазаревич.

"Тести зробити легко, аби людина мала бажання. Якщо у пацієнта є покази пройти таке тестування, сімейний лікар повинен забезпечити швидкий тест. Сьогодні можна за 10-15 хвилин знати результат. Також у спеціалізованих медзакладах, у нашій організації можна зробити тест", — додав він.

Читайте також: У центрі Рівного безкоштовно тестували на ВІЛ/СНІД. Як це було

Хто в групі ризику

Ймовірність заразитись на ВІЛ у побуті низка, зауважив Юрій Лазаревич.

"Раніше чув про те, що можна заразитись у манікюрних чи тату салонах, у стоматкабінетах. Насправді випадків, де довели, що це сталось у таких місцях, немає, або вони зовсім поодинокі. Для того, що інфікуватись, потрібно, щоб певна кількість крові потрапила саме в організм людини", — розповів він.

За словами Юрія Лазаревича, у групі ризику насамперед споживачі ін'єкційних наркотиків, "робітники комерційного сексу", люди, які мають незахищені та хаотичні статеві контакти.

Читайте також

  • Якщо немає опалення, води й газу: рівненський експерт з виживання в екстремальних умовах поділився досвідом
  • “Краще на тулуб або на бік”: лікар з Рівного дав поради, як падати під час ожеледиці
  • У Рівному ліцеї прийматимуть людей у разі повного блекауту — мер

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter