На Рівненщині відновлюють експонати з підпільного повстанського шпиталю

.

Колекцію хірургічних інструментів та медпрепаратів з повстанського шпиталю сформували у Здолбунівському районному історико-краєзнавчому музеї. Його директор Олег Тищенко стверджує, що в межах України – це єдина музейна колекція з повним набором інструментів, якими оперували повстанців.

Тут є предмети радянського, німецького виробництва і навіть з царських часів. Розкопали це все у криївці неподалік урочища Гурби, реставрували і наразі сформували колекцію.

– От колбочка така в спеціальному розчині. Це нитки для шиття людської плоті. Вони активні, дезінфіковані, 37-го року виробництва. Одеська фабрика, довоєнні. Наш хірург, травматолог Ясен сказав, що от ці предмети слугували для проведення операцій на голові людини, – розповідає журналістам Суспільного Олег Тищенко.

– Великий ампутаційний ніж, він до цих пір використовується в моргах. І хірурги користуються. Ампутаційна пилка.

Є для переливання крові фрагмент, гумова трубчаста деталь, яка сполучала ці помпи, вже фактично розклалася, – розповідає про експонати каже директор музею.

Шпиталь у повстанській криївці, зі слів Олега Тищенка, виявили у 2015-му році в Здолбунівському районі:

– Приблизно в п'яти кілометрах від Гурбенського монастиря в бік Дубенського району посеред лісу. Пошуковці просто звернули увагу на просілу землю, на обриси стін якогось укриття. Почали копати і з'ясували, що це хірургічна повстанська підпільна криївка.

Все унікальне. Тому що це інструменти, якими користувалися, умовно кажучи, до війни і під час війни. Взагалі, я думаю, що криївка використовувалася як хірургічний шпиталь ще до кінця 40-х років. Тому вона й не була знайдена і загалом не виявлена. І всі ці експонати залишилися на місці, – розповів Олег Тищенко.

Виявлені у польовому шпиталі хірургічні інструменти і медпрепарати передали у Здолбунівський районний музей. І майже 4 роки науковці реставровували ці знахідки та формували музейну колекцію.

– Ось це для розжимання плоті під час хірургічного розрізу. Видно, що вони були в експлуатації, не мають ідеального покриття нікельованого. Є зажими медичні німецького виробництва. 30-40-ві роки, які виглядають так, наче їх зараз випустили. Вони працюють, діючі.

Речі – переважно трофейні. Виробництво тут царське, деякі предмети з клеймом, двоголовим орлом, царським, є німецькі, є радянські з зірочками. І стан збереження, відповідно, різний, – каже Олег Тищенко.

Колекцію з повстанського шпиталю експонують у відреставрованій медичній шафі 60-х років минулого століття. Це ще не всі речі з криївки неподалік Гурб, частина з них – досі на реставрації.

Олег Тищенко – історик і дослідник бою під Гурбами, який відбувся у 1944-му році між військами УПА та НКВС. Але те, що неподалік цього урочища діяв польовий шпиталь, уперше дізнався лише тоді, коли ці експонати потрапили у районний музей.

– І штука в тому, що немає інформації про цей шпиталь. Бо якби була б, то означає, що й шпиталю вже тоді не було б. Тобто, його б хтось здав, і звідти усе б дістали. А так шпиталь залишився незрадженим і от в тому вигляді, в якому повстанці залишили його наприкінці 40-х. Так його пошуковці у 2015-му знайшли, – додає директор музею.

Авторка: Валентина Гордич