На Рівненщині презентували першу картину про бій під Гурбами

. Суспільне Рівне

На Рівненщині в урочищі Гурби 4 травня вшанували загиблих вояків УПА. Цей захід відбувається традиційно на третій день Великодня. На 77-мі роковини бою між повстанцями та солдатами НКВС презентували першу картину професійного художника про це протистояння.

Традиційно на третій день Пасхи у Гурбах відслужили панахиду за вічний спокій загиблих героїв.

Суспільне Рівне

Також презентували картину про бій під Гурбами. Ідея її створення належить меценату Олександру Неалову. Втілив її художник Василь Копайгоренко. Працював над полотном із жовтня минулого року.

Суспільне Рівне

"Саме на цій картині зображений Гурбенський прорив, тоді коли хлопці – наші повстанці, козаки виходили з московського оточення, з військ цих величезних. Багато зробили ескізів, багато було пошуків. Нарешті, ось вона, з'явилась в такому вигляді", – каже художник Василь Копайгоренко.

Художник зазначає – це фактично перше професійне збереження тих подій у Гурбах. Автор створив дві ідентичні картини, одна з яких буде зберігатись у монастирі в Запорізькій області.

Суспільне Рівне

"Дуже мене збентежила робота Олега Тищенка "Гурби" і надихнула на те, щоб звернутися до професійного художника з проханням, щоб він знайшов, як і що зобразити на цій картині. Бо те, як боролися на Західній Україні, я скажу, що не кожна область може бути гордою, що вони так – все життя поклали за Україну, за звільнення як від фашистів, так від комуністичної навали", – розповідає меценат, автор ідеї Олександр Неалов.

Суспільне Рівне

Полотно зберігатиметься у Здолбунівському краєзнавчому музеї.

Що відомо

  • На місці найбільшого бою Української повстанської армії проти НКВС на Рівненщині почали будувати храм. Заклав капсулу на місці майбутнього храму глава ПЦУ митрополит Епіфаній 21 червня, перебуваючи з візитом на Рівненщині.
  • Бій під Гурбами — бій між військами НКВС СРСР і силами УПА, що відбувся з 21 по 25 квітня 1944 року біля урочища Гурби на півдні Здолбунівського району й охопив частину сучасних Дубенського та Острозького районів Рівненщини і Кременецького та Шумського районів Тернопільщини. Закінчився тактичною перемогою радянських військ та виходом з оточення українських повстанців. Після бою переможці спалили навколишні села Гурби та Антонівці, а жителів вивезли. Кількість загиблих військових і цивільних осіб точно не встановлена.
  • Бій відбувся під час переходу частин УПА через німецько-радянські фронти. Розбиті німецькі війська вже не загрожували частинам УПА, тому найбільшу небезпеку для українських повстанців становили відділи НКВС.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber