Перейти до основного змісту

Жителі села Забороль на Рівненщині пояснили, чому знесли церкву XVIII століття

Бензопилою не різали, людських кісток не бачили, а церкву знесли, бо стіни були трухляві. Так жителі села Забороль, що на Рівненщині, розповіли про рішення знести дерев’яну церкву Івана Хрестителя, збудовану у XVIII столітті. На місці старого храму парафіяни планують збудувати новий. Історик та мистецтвознавець Микола Бендюк знесення церкви називає "знищенням пам'ятки". На місці будівлі він знайшов фрагменти людських черепів.

Жителі села Забороль зібрались на церковному подвір'ї, де до вчорашнього дня знаходився храм Івана Хрестителя, збудований у 1762 році. 20 травня церкву знесли. На її місці парафіяни планують будувати нову.

"Я підтримую знесення і підтримую будівництво. Бо я думаю про майбутнє моїх дітей, внуків, правнуків. Бо якщо ми його не зробимо, то потім майбутні покоління тим більше не зроблять", — поділилась парафіянка Надія Денищук.
Жителі села Забороль біля церкви Івана Хрестителя, 21 травня 2025 року. Суспільне Рівне

Територія церкви Івана Хрестителя у селі Забороль на Рівненщині, 21 травня 2025 року. Суспільне Рівне

Про знесення церкви на своїй сторінці у Facebook напередодні повідомив історик та мистецтвознавець Микола Бендюк. Він зазначив, що храм порізали бензопилами, а на його місці знайшли фрагменти людських кісток.

"Знищена одна із найяскравіших церковних пам'яток традиційної волинської церкви у нашому регіоні. Якщо зараз копнути, то ми отримаємо у три-чотири яруси поховання", — додав Микола Бендюк.

Рішення релігійної громади пояснила місцева жителька Марія Яковець:

"Вона вже стара, ледве не розвалилась. Там уже порохно скрізь було і тому ми вирішили побудувати нову церкву".

Церква Івана Хрестителя у селі Забороль на Рівненщині, 21 травня 2025 року . Суспільне Рівне

Територія церкви Івана Хрестителя у селі Забороль на Рівненщині, 21 травня 2025 року. Суспільне Рівне

Те, що стіни старовинного храму різали бензопилою спростувала парафіянка Євгенія Петрук.

"Ніхто бензопилою не різав — це брехня. Хлопці оце верха зняли, приїхав кран, спочатку купола зняли і тоді їм легко було розібрати. Так, ломами брали, але як зняли куполи, то вона швидко розсипалась сама. Все згнило, там руки в діри влазили, не було, що робити", — зауважила жінка.
Парафіянка Євгенія Петрук біля церкви Івана Хрестителя у Заборолі на Рівненщині, 21 травня 2025 року. Суспільне Рівне

Ініціативу релігійної громади знести храм та побудувати на його місці новий, підтримали на сесії виконавчого комітету Олександрійської сільської ради. Втім, ні представники місцевої влади, ні настоятель храму не показали журналістам жодних документів.

"Збиралися збори і на тих зборах визначалося думкою більшості те місце, де будемо будувати церкву. І більшість людей були за те, щоб будувати церкву на тому ж місці, де була стара", — розповів настоятель храму Микола Збитковський.

Спеціалістка відділу освіти і культури Олександрійської сільської ради Світлана Тилько додала:

"Щодо знесення церкви — порушення не було. Маю на увазі законодавство, щодо збереження культурної спадщини. Пам'ятка не була об'єктом архітектури місцевого значення і громада не порушила це законодавство"

Хоча церква не мала статусу пам'ятки місцевого значення, вона мала історичну та культурну цінність, зазначив Микола Бендюк.

"Вона у такому стані проіснувала уже 200 років і понад 10 років тому її обшили вагонкою. Вагонка була пластиковою — сайдинг. Дерев'яні церкви не можна обшивати сайдингом, тому що дерево запарюється всередині. Це все можна відреставрувати і вона ще 300 років стояла б", — пояснив він.
Микола Бендюк, 21 травня 2025 року. Суспільне Рівне

Суспільне звернулось до правоохоронців, аби дізнатися чи розпочали вони розслідування щодо обставин знесення храму.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції