Перейти до основного змісту

"Мій не створений для війни": як комунікувати дружинам військових та цивільних чоловіків

Як налагодити діалог між сім’ями військовослужбовців та цивільними — тема нового випуску проєкту “Точка дотику”. Як комунікувати між собою дружинам військових та цивільних чоловіків, розповів Іван Бочкор, начальник групи психологічної підготовки та супроводу Оперативного командування “Захід”.

За його словами, у спілкуванні українців часто доводиться чути: "Мій не створений для війни". Він пояснив, що суспільство понад три роки живе у "травматичному світі", це стосується не тільки сім'ї сімей військових, а і родин цивільних. Попри це, українцям потрібно вміти порозумітися, вважає психолог:

Я розумію, що це досить нерелевантні поняття, але все одно нам потрібно співіснувати і потрібно один одного розуміти”.

Як зазначив Іван Бочкор, сім'ї військових перебувають у постійному стресі, тому що чоловік — на фронті, а дружина потребує емоційного зв'язку і підтвердження, що з ним все добре. Є ситуації, коли виконуючи завдання, у військових немає змоги повідомити близьким, що у них все добре. Тоді дружини військових стають вразливі.

І деколи, коли ми чуємо від цивільних громадян, що “я тебе розумію”, “я тобі співчуваю”, це може навпаки сприйматися як нерозуміння і навіть створити певний конфлікт, певну агресію з боку сімей військовослужбовців”, — зазначив Іван Бочкор.

Військовий психолог у таких випадках радить сім'ям, де чоловіки не служать, будувати розмову по-іншому, фразами, які сприйматимуть більш прогнозовано:

"Говоріть: “Так, я не можу зрозуміти тебе і твій біль, але я хочу всім серцем тобі допомогти. Допоможи мені в цьому”. Це буде сприйматися більш адекватно і більш прогнозовано, ніж, наприклад, коли ви будете говорити, що “я розумію, що ти відчуваєш””.

Про інші поради, як комунікувати дружинам військовим з дружинами цивільних чоловіків, — дивіться у восьмій серії проєкту “Точка дотику”.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції