2025-го року на Полтавщині мали би відбутися чергові місцеві вибори. Через воєнний стан в Україні призупинили цей процес.
Крім того, 2023-го не відбулися вибори народних депутатів, а 2024-го ― президента України. Поновлення цих процесів буде залежати від загальноукраїнських тенденцій. Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповів аналітик громадянської мережі "Опора" Костянтин Донченко.
"На організацію виборів, щоб можна було забезпечити право всіх українців проголосувати, потрібно за різними розрахунками від 6 місяців, рік і більше. 2023-го року парламентські сили домовилися, що буде шість місяців після завершення воєнного стану для підготовки до виборів. З іншого боку, щоб розгорнути місію ОБСЄ, яка буде спостерігати за виборами, треба 9 місяців. Давайте говорити чесно, що ніякий строк з таких коротких недостатній", ― розповів аналітик.
Серед головних викликів наступних виборів Костянтин Донченко назвав, зокрема, право і можливість проголосувати для всіх українців. Це при тому, що приблизно 9 мільйонів громадян або за кордоном, або мають статус внутрішньо переміщених осіб. Крім того, забезпечення виборчих прав військових, яких майже 1 мільйон.
"Є певна виборча благодійність, коли певні особи роздають матеріальні стимули людям, але це робиться до офіційної реєстрації, і це не рахується, що підкуп прямий чи непрямий. Так само і з нагадуваннями про себе ― це не агітація, бо в нас немає виборчого процесу", ― сказав Костянтин Донченко.
Зокрема, аналітик висловився щодо активності у соціальних мережах та громадському просторі заступника голови обласної ради Олексія Чепурка і першого заступника Полтавського міського голови Валерія Пархоменка.
"Щодо роликів і плакатів ― це приватна ініціатива особи. До виборів офіційно по законодавству це не має ніякого відношення. Людина працює на свою медійність. Як вона її використає ― час покаже. Так, можна говорити, що є підстави думати, що вона буде балотуватися. Поки людина не зареєструвалася, вона може хоч усе місто завішати своїми бордами".
Як сказав Костянтин Донченко, впізнаваність особи серед електорату не завжди гарантує успіх на виборах.
"Питання в тому, скільки вибори коштують. От Дубовик, заступник голови ЦВК, говорив, що президентські коштують 6 мільярдів гривень, парламентські і місцеві ― по 4 мільярди. Інше питання ― організація, бо проводити одночасно всі три ― це буде завал щодо організації".
Повністю інтерв’ю слухайте за посиланням.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok