Міський особняк пастора кірхи у Полтаві, в якому навчалися дошкільнята визнали аварійним. Фахівці Полтавської політехніки встановили, що падіння штукатурки може бути небезпечним для дітей, тому рекомендували припинити освітній процес. За час експлуатації будівлі, в ній не проводили капітального ремонту.
Про це повідомила заступниця міського голови Леся Марталішвілі.
"Я думаю, що зберегти її потрібно. Тому що це такий нечисельний зразок архітектури кінця XIX століття в стилі класицизму", — говорить краєзнавець Леонід Булава.
Міський особняк пастора кірхи у Полтаві 50 років використовували як корпус дитячого садка №5 "Ягідка". Нині дітей з цього приміщення перевели в інший корпус, оскільки будівлю визнали аварійною.
"В листопаді 2024-го року департамент освіти замовив у Полтавської політехніки експертизу. Серед висновків – загальний стан несучих конструкцій будівлі можна оцінити як стан 3 – непридатний до нормальної експлуатації. Рекомендується припинити освітній процес для дітей дошкільного віку в обстеженій будівлі", — повідомив начальник управління міського департаменту освіти Олег Кривень.
"Ми вирішили зараз цю будівлю використовувати для внутрішніх потреб департаменту освіти, куди перенесуться архіви і так далі. Трішки привести його до ладу. Приберемо аварійні штукатурки, як мінімум, але це не означає, що поточними ремонтами ми зможемо усунути основну проблему — це стан несучих конструкцій", — продовжила заступниця Полтавського міського голови Леся Марталішвілі.
За словами Олега Кривня, у цьому корпусі була ясельна група дитсадка. Дітей тут перестали навчати з літа минулого року.
"На початку літа почали зводити групи, оскільки літом зазвичай діти не ходять в садок в більшості своїй. За літо ми побачили, що будівля вже в такому стані, в якій не можуть перебувати діти, тим більше тут були наймолодші діти садочка", — додав начальник управління міського департаменту освіти Олег Кривень.
"Вихованці дошкільного закладу "Ягідка" №5, перебувають в основній будівлі цього садочку на вулиці Пилипа Орлика, 29. Потужність цієї основної будівлі Пилипа Орлика 78 осіб. В середньому заклад відвідують 52 дитини. Тобто, основна будівля садочка №5 справляється з контингентом дітей, які в ньому обслуговуються", — розповіла заступниця Полтавського міського голови Леся Марталішвілі.
За весь час експлуатації будинок не ремонтували. Цього не робили тому, що споруда занесена до реєстрів Мінкульту, розповів Олег Кривень.
"Ця будівля є пам'яткою, історично-культурною пам'яткою. І для того, щоб проводити тут капітальні або поточні ремонти, потрібно погодження з Міністерством культури. Відповідно, якісь серйозні капітальні ремонтні роботи тут не проводилися. Такі питання ми піднімали, ми звертались до департаменту культури Полтавської міської ради, але це вже було нещодавно і поки що відповіді немає", — додав Олег Кривень.
"Будинок десь приблизно 1870-1880-х років побудови. Це був особняк чиновника духовного відомства. І потім цей будинок був переданий з 1937 року в Полтавський обком партії. І там жили до 1973 року перші секретарі обкому партії. Десь з 1973-74 року у цьому будинку ясельна група дитячого садочка "Ягідка". 2021-го року будинок мав уже аварійний вигляд, тому з нього зняли балкона", — продовжив краєзнавець Леонід Булава.
Заступниця міського голови Леся Марталішвілі повідомила, що видатки на капітальний ремонт особняка зараз надто великі для бюджету міста.
"Там дранка, там нічого ремонтувати. Технології зовсім інші на сьогоднішній день. Тобто, це та будівля, яку легше перебудувати, ніж насправді відновити її стан, як робочий і придатний для ведення дошкільної освіти", — повідомила заступниця Полтавського міського голови.
"Його треба відновити в тому вигляді, який він був. Тобто, тут ще ось, бачите, центральна башта - це тут ще було таких дві з одного і з другого боку. Не знаю, для складу цього департаменту освіти — це шикарний будинок", — розповів Леонід Булава.
Як розповіла секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова, нині намагаються залучити меценатів для відновлення міського особняка.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok