Від початку 2025-го вартість соняшникової олії в Полтаві зросла від 15 до 20%, розповіла Суспільному докторка економічних наук Юлія Самойлик. Зі слів науковиці, пов’язано це, зокрема, із військовими діями, через які країна втратила потужності для виробництва та частину площ для вирощування соняху.
Світлана продає на полтавському ринку олію, яку виробляють на місцевому підприємстві. За її словами, дорожчати продукція в неї почала від зими.
"Якщо трішки дешевше, то беруть, а взагалі малувато, раніше добре брали, а зараз може бути людей 10-15, а може взагалі 5. Сиродавочка, для смаження дуже хороша, натуральний продукт, а домашня пахуща, на салатик", — розповіла продавчиня Світлана.
Через підвищення цін на олію, її стали меншу купувати, розповіла продавчиня Наталія Явір.
"У нас є різна олія. Вона, правда, уся здорожчала – і кукурудзяна, і гірчична, і оливкова. Кожного місяця десь вона дорожчає на 7-10%. Олія дуже подорожчала, людей стало менше нею користуватися, або менше ллють, або не знаю, але беруть погано. Буває і жодного (покупця – ред.). Один-два уже добре", — поділилась продавчиня Наталя Явір.
Від початку року ціни на олію зросли в середньому на 15-20%, розповіла докторка економічних наук Юлія Самойлик.
"Якщо раніше ціна за пляшку олії стартувала від 50 гривень, то на разі це 60, 65, 80, зростає і зростає. Ще варто звернути увагу, що сама пляшка зменшується в об’ємі: якщо раніше це був літр, потім 950, потім 900 (мілілітрів – ред.), то на разі стандартна пляшка – 850, а то і 820, 840. Можливо, хтось із споживачів на це не звертає уваги, тому дивиться, що ціна стабільна, але насправді, якщо порахувати за літр, то ціна зовсім інша", — розповіла докторка економічних наук Юлія Самойлик.
"Беремо як правило п’ятилітрову пляшку, аби на довго вистачило. Ціну не запам’ятовуємо, тому я не знаю, ми її взяли два місяці тому, по якій брали, і яка зараз взагалі не цікавимось", — поділились покупці Валентина і Миколай Краченки.
Серед причини здорожчання – зменшення врожаю соняху через несприятливу погоду, втрата площ для його вирощування та потужностей для виробництва через війну, а також зростанні цін на електроенергію.
"Іще один важливий чинник – це недостатня кількість сировини. Загальний об’єм, який був раніше, він ще залежить і від фермерів, а вони не поспішають продати свій соняшник, тому що чекають вищої ціни, за якою можуть продати. І таким чином, цієї сировини і потужностей дещо не вистачає, бо ціна не є вигідною", — додала докторка економічних наук Юлія Самойлик.
Зі слів Юлії Самойлик, тенденція до здорожчання олії спостерігатиметься й надалі.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok