Перейти до основного змісту

Землетруси на Полтавщині: які причини та чи є зв’язок із обстрілами з боку РФ

Від початку лютого на Полтавщині зафіксували два землетруси різної сили. Чи свідчить це про підвищення сейсмічної активності у регіоні та чи є зв’язок із обстрілами, Суспільне запитало у фахівців.

Що відомо про землетруси на Полтавщині

В Україні є ряд сейсмоактивних регіонів, зокрема, карпатський та кримський. Водночас, землетруси у межах Полтавської області не є аномальними, розповів Суспільному начальник центру збору і обробки інформації Головного центру спеціального контролю Юрій Андрущенко.

Землетрус 1 лютого 2025 року на Полтавщині. Скриншот із сайту Головного центру спеціального контролю

За його словами, фахівці ГЦПК щороку реєструють на Полтавщині два―три землетруси, за останні три роки їх було дев’ять. Тенденції до збільшення кількості таких явищ не спостерігають.

"Ці всі землетруси є низькоінтенсивними і більшою частиною не відчутні для населення. Тобто реєструються тільки інструментальними методами", ― розповів Юрій Андрущенко.

Землетрус 16 лютого 2025 року на Полтавщині. Скриншот із сайту Головного центру спеціального контролю

Досліджують землетруси і в Полтавській гравіметричній обсерваторії. За їхніми даними, за 15 років таких явищ було 18. Перший за допомогою обладнання зафіксували 14 травня 2010-го. Про те, що відчув підземні поштовхи, в обсерваторію повідомляв і один із місцевих жителів. Старший науковий співробітник Полтавської гравіметричної обсерваторії Володимир Шляховий розповів Суспільному:

"Виявилось, що там був не один землетрус, а два. Другий був достатньо великим, десь до магнітуди 3,6―4. Він стався на глибині десь більше 5 кілометрів. Землетрус цей стався під Карлівкою. Якби він стався ближче, то у Карлівці були б руйнування".

територія Полтавської гравіметричної обсерваторії . Суспільне Полтава

На думку Володимира Шляхового, у межах Полтави найбільш відчутними підземні поштовхи можуть бути для жителів мікрорайону Левада.

"В цілому Полтава розташована на досить таки міцних породах. А от Левада побудована на намивних ґрунтах. І для того, щоб будувати, там забито палями. Можна сказати, стержень, який може коливатися", ― сказав Володимир Шляховий.

Чи пов’язані землетруси на Полтавщині з обстрілами

Від початку лютого у Полтавській області не лише зафіксували, а й відчули два землетруси. Перший збігся в даті із російським обстрілом.

1 лютого російська армія влучила ракетою Х-22 у житловий будинок у Полтаві. За 10 годин потому у Полтавському районі зафіксували землетрус магнітудою 3,8. Його відносять до сильно відчутних.

Землетрус 1 лютого 2025 року, який зафіксували в обсерваторії у Полтаві. Суспільне Полтава

Близько опівночі 11 лютого російський дрон поруйнував газову інфраструктуру у Миргородському районі. А близько першої години ночі 16 лютого землетрус був у межах Полтавського району, магнітуда ― 3,1, класифікація ― не відчутний. Думки спеціалістів щодо цього взаємозв’язку відрізняються.

Старший науковий співробітник Полтавської гравіметричної обсерваторії Володимир Шляховий сказав:

"На сейсмічні явища можуть впливати і всі процеси, які проходять на землі. В тому числі і обстріли. На це ми ще звернули увагу після того, як почалися воєнні дії в Афганістані. При бомбуванні територій суміжних, вони не обов'язково в тому місці можуть статися".

Старший науковий співробітник Полтавської гравіметричної обсерваторії Володимир Шляховий. Суспільне Полтава

На думку начальника центру збору і обробки інформації Головного центру спеціального контролю Юрія Андрущенка, такого зв’язку не існує:

"Проведення бойових дій не буде викликати землетрусів, тобто, якщо і відбуваються якогось роду вибухи, то це вибухи на поверхні, і вони на сейсмічність не впливають. Але, в принципі, сама антропогенна діяльність дійсно має вплив. І в Полтавській області, зокрема, так як тут розвинене газовидобування".

Що ж може бути причиною землетрусів

За словами Юрія Андрущенка, вплив на виникнення землетрусів насамперед має специфічна геологічна будова.

"Полтавська область в геологічному плані розташована в межах так званої Дніпрово-Донецької западини, яка має достатньо складну будову. Земна кора в цьому районі насичена великою кількістю мілких розломів. І така складна будова обумовлює різного роду деформаційні процеси, які спричиняють рух середовища, відповідно і невеликі мілкофокусні землетруси", ― сказав спеціаліст.

Крім того, в Україні можуть бути відчутні землетруси, які відбуваються на території Румунії у районі гір Вранча. Це сейсмоактивна область, де бувають коливання великої магнітуди і глибини.

Більше землетрусів стали фіксувати із розвитком спеціальних приладів, але це не свідчить про підвищення сейсмічної активності, вважають спеціалісти.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції