Із фасаду будівлі залізничного вокзалу “Полтава-Південна” можуть демонтувати барельєф, який присвячений подіям Полтавської битви. Його пропонують перенести у музей.
Таку пропозицію подав представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар, повідомили в установі. Звернення про перенесення до акціонерного товариства "Укрзалізниця" направили із департаменту культури Полтавської міської ради.
Після демонтажу барельєф пропонують передати до історико-культурного заповідника “Поле Полтавської битви”.
Чому барельєф підлягає демонтажу
Барельєф встановили на честь перемоги у Полтавській битві 1709-го року армії Московського царя Петра І над союзними військами шведського короля Карла XII та українського гетьмана Івана Мазепи. Відповідно, це пов’язано з глорифікацією російської імперської політики.
"Полтавська битва започаткувала процеси остаточної ліквідації української державності та інкорпорації Російською імперією українських земель", ― йдеться у повідомленні Інституту нацпам’яті.
Тому на виконання закону про деколонізацію барельєф підлягає демонтажу і перенесенню з публічного простору в музей.
20 березня 2023-го року із будівлі вокзалу "Полтава-Південна" демонтували барельєф у вигляді серпа та молота.
Які ще пам’ятники пропонують демонтувати у Полтаві
У Полтаві обговорюють можливість демонтажу трьох пам’яток, пов’язаних із Полтавською битвою. Це Монумент Слави у Корпусному парку, пам’ятник захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну та на місці відпочинку Петра І.
Пам’ятки пропонують демонтувати і прибрати із публічного простору, зокрема, члени комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики. Це необхідно на виконання Закону України про деколонізацію. Частина місцевих науковців та архітекторів проти перенесення пам’ятників, зокрема, через ймовірне руйнування.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok