Перейти до основного змісту

Більше третини сіл Полтавщини перебувають на межі вимирання: як там живуть люди

Понад 30 % сіл Полтавської області вважають вимираючими. Це населені пункти, де живе менше сотні людей. Із кінця 2021-го року налічують 79 сіл, де не зареєстровано жодного мешканця. За цим показником Полтавська область очолює всеукраїнський рейтинг.

Про це Суспільному розповів доцент кафедри географії Полтавського національного педагогічного університету В’ячеслав Єрмаков, посилаючись на Держреєстр виборців України.

Тамара Колесник з народження жила у селі Ганжі Новосанжарської громади. З її слів, за понад 70 років населений пункт втратив будь-яку інфраструктуру. Нині там немає ні магазинів, ні автобусів. Тому звідси виїжджають люди.

Жінка розповіла, що село Ганжі вимирає на її очах. Суспільне Полтава

"Пам’ятаю, що було 48 будинків. Це уже, які там повиїжджали, все оці останні, передостанні роки. А тепер залишилося уже 10 будинків, що зимують люди, а то вже все, дачники", розповіла місцева жителька Тамара Колесник.

19-річний Євгеній Яременко живе у селі з народження. Хлопець завершив навчання у Полтаві та повернувся додому. Нині він перебивається підробітками серед місцевих.

Місцевий житель села Ганжі на Полтавщині Євгеній Яременко. Суспільне Полтава

"Тут торгуємо чим, продукти деякі, молоко. Або переважно десь робота в когось. Переважно по огороду, волочіння огороду. Зараз це лише односельці, на інші села нема часу", — розповів місцевий.

Ситуація вимирання сіл, яка склалась на Полтавщині, є типовою для всієї країни. Такі ж тенденції простежуються і в європейських країнах, розповів доцент кафедри географії педуніверситету В’ячеслав Єрмаков. За останніми даними, населених пунктів, де не зареєстровано жодного жителя на Полтавщині, 79. Це — найвищий показник в Україні.

"Перш за все, скорочується та категорія сіл, які ми називаємо малолюдними, тобто чисельності населення до 100 чоловік. Ця тенденція особливо виражена у центральних та північних областях: Полтавщина, Сумщина, Чернігівщина. Там така категорія поселень складає до 30 і більше відсотків", повідомив В’ячеслав Єрмаков.

Вимираюче село Ганжі на Полтавщині. Суспільне Полтава

У відновленні сіл можуть допомогти підприємці, якщо держава налагодить найпростішу інфраструктуру – дороги та Інтернет. Також нині попит має зелений туризм – відпочинок у сільській місцевості з культурною та історичною спадщиною, розповіла завідувачка кафедри географії Полтавського педуніверситету Анжела Шуканова.

"Рурурбанізація – це коли людина залишається в сільському населеному пункті, але веде міський спосіб життя. Для цього потрібні засоби комунікації, гарні дороги, інтернет, щоб людина віддалено могла працювати або їздити на роботу в місті", — повідомила Анжела Шуканова.

Кладовище у селі Ганжі на Полтавщині. Суспільне Полтава

Відновити життя у вимираючих селах можна за рахунок внутрішньо переміщених осіб. Як повідомив В’ячеслав Єрмаков, посилаючись на дані Полтавської ОВА, нині таких в області проживає більше 174 тисяч.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня

Вибір редакції