Перейти до основного змісту

Полтавський фарфоровий завод: яка доля його музею

Порцелянова статуетка "Коника". Суспільне Полтава

Цьогоріч мало б виповнитися 60 років від початку роботи Полтавського фарфорового заводу. Останнє випалювання виробів там відбулося 2002 року. А 2015 року завод припинив фактичне існування. Історія полтавської порцеляни нині збережена у виробах, а ще – у спогадах працівників.

Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповіла режисерка і сценаристка фільму "Крихкі спогади", який присвячений заводу, Ольга Ружицька.

"Лише в одній будівлі заводу старенькі не поміняні на пластик вікна нагадують про існування тут формувального цеху. Як нам сказали охоронці, останні черепочки-недобитки вивозили 2022-го року. Але є і чудова новина: вийшов на зв’язок власник цих потужностей і повідомив, що музей не зник безслідно. А це така важлива перлина, про яку згадують робітники", — розповіла Ольга Ружицька.
Ольга Ружицька, режисерка і сценаристка фільму «Крихкі спогади», який присвячений фарфоровому заводу. Суспільне Полтава

Музей Полтавського фарфорового заводу наповнювали виробами упродовж багатьох років. Були там і ексклюзивні роботи, і ті, що згодом ставали на конвеєр і могли потрапити до будь-якої родини.

"Кімната музею виросла зі зразкової. У зразковій зберігалися ті вироби, які схвалювали і технічна, і художня ради. Але вони були за дорогі чи трудоємні вироби і не могли піти у масове виробництво, або могли чекати слушного моменту. Або це був верх майстерності художників і технологів, і їх експонували як зразок. Кращі зразки, які виробляв Полтавський фарфоровий завод, те, чим пишалися, возили на виставки, з чого потім робили сувеніри, от ці всі зразки утворили своєрідний музей і налічувалося там кілька сотень експонатів", — додала режисерка та сценаристка фільму.
Координатора проекту "Крихкі спогади" Альона Романенко. Суспільне Полтава

Віднайдений музей Полтавського фарфорового заводу у планах небайдужих людей має згодом бути доступним для перегляду усім охочим, розповіла координаторка проекту "Крихкі спогади" Альона Романенко.

Кававий сервіз, який виготовили на фарфоровому заводі. Суспільне Полтава

"Сучасний власник цього заводу сам проявив ініціативу, вийшов на зв'язок і сказав, що колекція, яка вважалася втраченою, вона в нього і що він дуже би хотів надати їй офіційного і активного розголосу. І ця тема не така вузька, як здавалося б на перший погляд. Коли в нас була рекламна кампанія у соціальних мережах, люди від Харкова до Ужгорода почали активно коментувати. Вони влаштували такий собі флешмоб, коли почали постити фотографії своїх глиняних горщиків, розказувати історії", — повідомила координаторка проекту "Крихкі спогади" Альона Романенко.

Повністю інтерв’ю слухайте за посиланням.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok